NE OLACAK BU WIZARDS'IN HALİ?
 

sormanci@yahoo.com
31 Ekim 2008, Cuma


Bugünlerde sokakta kiminle karşılaşsam bana ''Hocam, n'olacak bu Wizards'ın hali'' diye sorduğundan ve ilk yazımdan da memnun olmadığımdan sezon başlamadan bir yazı daha sıkıştırmak istedim ama ancak ilk maç sonrasında yetiştirebildim. Bu yazıda sezon başı itibariyle genel bir takım değerlendirmesi yapıp sezondan beklentilerimden bahsetmeye çalışacağım.

Hazırlık maçlarında pek de iyi bir görüntü çizmedik ancak adı üzerinde hazırlık maçları ve birçok maçta da ana rotasyonumuzda yer alacak oyunculardan pekçoğu takımla olamadı. Bu sebeple onları ne kadar ciddiye almalı karar veremiyorum.

Devler Arenas'ı

Arenas döndüğü zaman işler yoluna girebilir ya da fazlasıyla karışabilir. Sonuçta Arenas bu takımın yıldızı, en çok para kazanan ismi ve çok uzakta kalmış olsa da sakatlanana kadar bu onun takımıydı. Geçen sezon o döndüğünde takımdaki tüm dinamikler değişmişti. Ancak şu da bir gerçek ki o dönene kadar oynanan top da Wizards'ın son dönemde oynadığı en güzel oyundu. Topu paylaşmaya dayalı bir hücum vardı, Haywood bile daha iyi bir oyuncu haline gelmişti çünkü topa daha çok dokunabiliyordu. Hücumda daha etkin rol almaları oyuncuların savunma iştahlarına da olumlu katkıda bulundu. Fakat o zaman dahi iyi savunma yaptığımızı söyleyemeyiz. Hepinizin bildiği üzere Arenas pas vermek yerine içeriyi zorlayan ve seti oynamak yerine kendine pozisyon yaratıp kimi zaman da erken şutlar kullanan birisi. Halbuki Arenas sayı ortalamasındaki 6-7 sayılık bir düşüşe razı olup, hücumda sarf edeceği o gücünü savunmaya yöneltse Wizards açısından çok daha faydalı bir oyuncu haline gelebilir.

Peki Arenas öncelikle pası ve takımdaki herkesi oyuna katmayı düşünen bir oyun anlayışıyla oynayabilir mi? Agent Zero son iki senede dizinden üç önemli operasyon geçirdi ve bu birçok kişinin kafasında ''eskisi gibi olamaz'' yargısını oluşturdu. Arenas da bunun farkında ve bence öncelikle eskisi gibi olduğunu kanıtlamak isteyeceğinden normalden de bencil bir oyun anlayışına bürünecektir. Ama bu kadar zamandır sessiz kalmışken ve geçen sene blogu ve partileriyle fazlasıyla ilgi çekmeyi başarmışken o sayıların getirdiği ilgiyi çekmeyi isteyecektir. Ancak takımın daha başarılı olacağından emin olması onun bu tarz bir oyuncu haline dönüşmesine yardımcı olabilir. Bu nedenle o dönene kadar oynayacağımız oyun çok kritik. Eğer yine geçtiğimiz sezona benzer şekilde iyi bir oyun oynayıp başarılı sonuçlar alırsak bu koçun elini güçlendirecek ve Arenas'ın da bu oyuna ayak uydurmasına yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.

Takımın bir diğer sorunu da her zamanki gibi savunması. Aslında kadroya baktığımızda kötü bir savunma takımı olmamamız gerekiyor. Tamam, Antawn Jamison'ı kötü bir savunmacı olarak kabul edebiliriz ama diğer oyuncular için böyle birşey söyleyemeyiz, hatta Caron Butler ve Antonio Daniels iyi savunmacılardır. Fakat burada önemli konu takım savunmasını oturtmak ve savunmaya önem vermek. Umarım bu sene bu yönde daha iyi olacağız ama pek ihtimal vermiyorum. Haywood'un yokluğunu da özellikle de savunmada fazlasıyla hissedeceğiz diye düşünüyorum.

Adırsz...

Jamison bildiğimiz Jamison... Dış şut tehdidi ve ters ayağı üzerinde attığı basketleriyle hücumda yine ortalama olarak 20 sayı civarında bir sezon geçirecektir. Ama savunmada da elek konumunda olacağı kesin. Rakibin dışardan ya da içerden oynuyor olması farketmiyor, Jamison ona potaya kadar eşlik edebiliyor. Yine savunmadaki en zayıf halkamız Jamison.

Butler ise bazen oyun içinde kaybolsa da genel olarak takımdaki en etkili isim. İçeriden ve dışarıdan skora katkısı, ribaundları ve en önemlisi takımın savunma lideri olmasıyla play-off yolunda en önemli oyuncu olması muhtemel.

DeShawn Stevenson'dan çok fazla beklentimiz yok. Geçen senelerde yaptıklarını yapsın yeter. Zaten daha fazlasını beklersek muhtemelen hayalkırıklığına uğrarız. Antonio Daniels hem 1 hem de 2 numarada ilk yedeğimiz olacak. Bu görev için de ideal birisi. Gilbert döndükten sonra Dixon ve Dee Brown'dan hangisinin rotasyonda daha uzun süre alacağına o dönene kadarki performansları karar verecek. Hem NBA tecrübesi hem de sisteme olan alışkanlığı Dixon'ı daha öne çıkartıyor. Nick Young'ın ise bu sene daha istikrarlı olması ve skora daha çok katkı yapmasını bekliyorum. Seçildiği sıraya uygun şekilde devam etmeli kariyerine.

Dominic McGuire'ın yaz döneminde ve sezon öncesi idmanlarda gösterdiği çıkışlar Butler'ın biraz daha fazla dinlenmesini sağlayabilir. Blatche de geçtiğimiz sezon özellikle pivot mevkiinde çok başarılı maçlar çıkarmıştı. Hızı ve atletizmi ile yarattığı mismatch'lerden çok ekmek yedi. Bu sezon da Haywood'un yokluğunda pivot mevkiinde de süre alacaktır ve ordan geçen seneye yakın bir katkı sağlayacaktır. Ancak dört numara oynadığında da bu tarz bir katkı istiyorum ondan. JaVale McGee hoplayıp zıplayan, savunmada ve hücumda devamlı hareket halinde olan klasik bir genç uzun. Alacağı kısıtlı süreleri iyi değerlendirirse takımdaki pivot eksikliğinin ekmeğini yiyebilir. Etan Thomas bir senelik aradan ve açık kalp ameliyatından sonra tekrar basketbola döndü ve basketbol oynamaya hazır durumda gözüküyor. Haywood'un yokluğunun tek güzel yani Etan ile bir süre kavga etmeyecek olmaları.

Aragonyes

Koç Eddie Jordan hakkındaki yeni neslin en iyi koçlarından biri olduğuna dair görüşüm devam ediyor. Son derece enteresan kişilikli oyuncularla dolu bu kadroyu sezon içerisinde yaşanan sakatlıklara rağmen yıllardır play-off'un değişmezlerinden biri haline getirmesi büyük bir başarıdır benim için. Ancak bu yıl onun için de test yılı olacak. Arenas dönene kadar ve Arenas döndükten sonra durumu nasıl idare edeceği çok kritik. Dün geceki mağlubiyetten sonra Jamison ve Butler'a inceden geçirmiş, onların önemli oyuncuları maça damga vururken bizimkiler uyudu gibisinden.

Yazıyı sezon başına yetiştirme niyetindeydim ama olmadı, bu nedenle ilk maçı da değerlendireyim. Son çeyreğe kadar başabaş oynayıp son çeyrekte dağıldık. Eddie Jordan'ın dediği gibi son çeyrekte Carter takımını sırtlarken biz takım olarak 5/17 atıp 4 top kaybettik ve son 6 dakikada sadece bir basket atabildik. Böyle uzun süre sayı atamadığımız dönemlerde Arenas'ın sayılarına ihtiyaç duyuyoruz işte.

Sezona başlarken takımın görüntüsü bu şekilde. Arenas dönene kadar ve döndükten sonra diye iki ayrı sezon oynayacağız. Ve bunun sonucunda da yazın yapılan hamleler daha sorgulanır hale gelebilir. Bunlardan da daha ileride bahsederiz. Şimdilik bu kadar. Eyvallah.

Daha Önce...
Başkent Temsilcisi
Gilberto... MVP?