burak.sahin@email.com
27 Ocak 2010, Çarşamba

Geçtiğimiz haftanın öne çıkan başlıkları, hiç şüphesiz NBA yönetiminin ve oyuncularının Haiti'deki depremzedeler için başlattığı yardım kampanyaları ve All-Star maçının ilk 5'lerinin açıklanması oldu. İki konu üzerinde de internette çok yazılıp çizildi. Multi kontratlarla oynayan oyuncuların bağışlarında neden cömert olmadıkları ve Allen Iverson'ın All-Star maçı için ilk beş seçilmesi tartışıladursun, onlar twitter'da Haiti'ye yardım çağrısında bulunmaya devam ediyorlar. Allen Iverson ise kısa bir açıklama ile kendisi hakkında yapılan eleştirilere yanıt verdi.

@alleniverson
Iverson Twitter'da "All-Star maçı hakkındaki açıklamalarımı okuyabilirsiniz." (site üyelik gerektirmektedir) başlığıyla duyurduğu yazısında insanlardan, All-Star maçında doğu karmasının ilk 5'inde olduğu için özür dilemeyeceğini belirtti. Hayranlarının onun için bir milyonu aşkın oy kullandığını ve bu sayede ilk 5 seçildiğini söyleyen AI " Onlar beni bu maçta görmek istediler ve benim için oy kullandılar. Bu benim için bir onurdur ve maça çıkmayarak hayranlarıma saygısızlık etmek istemem." diye de ekledi. 34 yaşındaki oyuncu bu maçın onun son All-Star maçı olacağı şeklinde yapılan yorumları da kabul etmediğini ve kendisinin bu şekilde düşünmediğini belirtti. Üst üste 11. Kez All-Star seçilen Iverson sadece 2007 yılındaki maçı sakatlığı dolayısıyla kaçırmıştı.

@the_real_shaq, @the_real_nash, @manuginobili
NBA'in tek Haiti'li oyuncusu Samuel Dalembert, Haiti'deki deprem sonrası depremzedelere yardım edebilmek için çabalarken; NBA oyuncuları da twitter üzerinden hayranlarına yardım çağrılarında bulunuyorlar. Steve Nash, Manu Ginobili ve Shaquille O'Neal bu oyuncuların başında geliyor. "Lütfen Haiti halkına yardım etmeye devam edin. Onların bize hiç olmadığı kadar ihtiyaçları var, az ya da çok farketmez" diyen Shaquille O'Neal dışında, Amerikan Kızıl Haç ile beraber bir kampanya yürüten Steve Nash her gece yaptığı asist başına insanların Haitililer için 5$ bağışlamasını sağlıyor. Ginobili ise twitter'da Unicef'in Haitili çocuklar için başlattığı yardım kampanyasına destek verirken, insanları UNICEF aracılığı ile bağış yapmaya çağırıyor.

Bu arada All-Star maçının ilk 5'ine seçilen ve cuma gecesi Bulls'a 115-104 yenildikleri maçta yaptığı 7 asistle Rod Strickland'i geride bırakıp tüm zamanların en çok asist yapan 8. oyuncusu olan Steve Nash, twitter üzerinden tüm oy veren hayranlarına teşekkür etti. Shaquille O'Neal ise hafta içi oynanan Toronto maçında NBA'de 28.000 sayı barajına ulaşan 5. oyuncu oldu ve maç sonrası yapılan röportajda kameralara "Biri ayakkabılarımı çalmış." diyip çıplak ayağını gösterdi. Shaq daha önce twitter'da da "Ayakların güzel mi diye sorulsa evet derim" şeklinde yazıp ayağının bir fotoğrafını yayınlamıştı. Son olarak bir kilometre taşı haberi de Ginobili'nin takım arkadaşı Tim Duncan'dan. Duncan da geçtiğimiz hafta Houston'a yenildikleri gecede 20.000 sayı barajına ulaştı; ancak Duncan'ın twitter hesabı bulunmuyor.

@nate_robinson
Geçtiğimiz yılın smaç şampiyonu Nate Robinson, bu sene de unvanını korumak için ter dökecek. Terrence Williams'ın smaç yarışmasında yer alması için twitter'dan yürüttüğü kampanya başarılı olmayınca, Nate bu sene Shannon Brown ve Gerald Wallace ile birlikte, DeMar DeDrozan ve Eric Gordon ikilisinden birine karşı (çaylaklar maçının devre arasında yapılacak küçük smaç yarışması sonrası belli olacak) yarışacak. Ayrıca Boston'a takas olacağı konusunda çıkan haberlerden kafasının karışmış olduğunu belirten Robinson, son olarak Lakers-Knicks maçı sonrası "Oğlum maç sonrası Kobe Bryant'la fotoğraf çekilebilmek için beklememi istedi. Kobe de yeteri kadar nazik davranarak isteğimi kabul etti. Kobe'ye, zaman ayırıp oğlumla fotoğraf çektirdiği için teşekkür ediyorum" diyip, oğlunun Kobe ile olan fotoğrafını yayınladı.

@JaredDudley619
Twitter'ın en sevimli kişiliklerinden olan Jared Dudley'nin, takımın kötü gidişiyle beraber bu aralar biraz canı sıkılmış gözüküyor. Hemen hemen her konuda yorumlar yazan Dudley, geçtiğimiz günlerde oynanan Lakers-Cavaliers maçı sonrası "Kobe Lebron'a karşı. Muhteşem maçtı. Bence Lebron şu an zihinsel olarak kendisinin en iyisi olduğunu düşünüyor. Bunu Haziran ayında bir şampiyonluk yüzüğüne dönüştürürse anlayacağız." dedi. Ayrıca ulusal saatte 10.30'da başlayan Chicago Bulls maçı öncesi " Maç saati biraz geç. Bu akşam maçta bir güzel uyurum.." diye yorum yapan Dudley maç sonrası mağlubiyet üzerine kendilerini geliştirebilmek için twitter üzerinden gelen tüm yorumları okuduğunu ve bunları takım arkadaşlarıyla paylaşacağını söyledi. Cumartesi gecesi oynanan Golden State maçında alınan galibiyet sonrası da "Tüm tavsiyelerinizi takım arkadaşlarımla paylaştım. Sizlerin de yardımlarınızla daha iyi oynadığımızı düşünüyorum." diyip tüm hayranlarına teşekkür etti. Dudley, twitter'ın NBA oyuncuları üzerindeki etkisini de ilginç bir şekilde gözler önüne serdi..

Saygılar.

twitter.com/burak_sahin
 


Twitterland Arşiv
22 Ocak 2010