1
1 1 1 1 1 1


NBA TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ


COURTSIDE

GÖREV ADAMLARINI ÖZLEMEK - 4

Uzun süre sonra tekrar selamlar batug.com okurları. Ne zamandır sizlere soru sormuyordum değil mi? Demek ki dogru zaman bu zamanmış. Unutmadan, bu sorular gerçekten kolay!

Bekletmeden başlayalım:

11. Bu adam seksenlerin sonu ve doksanların başında akıl almaz üç sayılık isabetler bulan bir skorerken, yaşı ilerlediğinde "görev adamı" statüsüne erişiyor, yeri geldiğinde takımını sırtlayan yılmaz bir şutör gard haline geliyordu. Yüzde 40'la üçlük attığı 17 yıllık NBA kariyerinin henüz üçüncü yılında, potansiyelini fark edemeyip onu Dallas'tan postalayarak büyük bir trade hatası yapan Dick Motta'ya selam ederim. (Bu kadar ipucu yeter.)

12. Çoğunuz onu 97 All-Star maçının ardından Majesteleri ile giriştiği ve bir sonraki maç hüsrana uğradığı trash talk hadisesinden tanıyorsunuz. Kariyerinin ilk 10 yılında o da skorer bir oyuncu olmuş, içinde bulunduğu takımları sırtlamışken ileriki yıllarında tam bir "görev adamı" haline gelivermiş, üç sayı çizgisinin basketboldaki önemini bize hissettirmişti. Hatırladınız, değil mi?

13. Batug.com'un NBA Terimleri Sözlüğü'ndeki sharpshooter tanımına çoğu oyuncu örnek gösterilebilir. Ancak bu adamın yeri hepsinden ayrıdır. Bu adam 1 metre zıplayabilen, boş kaldığı anda rakip oyuncuların bir sonraki hücum için hazırlanmasına neden olacak kadar düzgün bilekli bir oyuncu, bir "görev adamıy" dı.

Bir anektodla soruyu bitireyim: -Yanılmıyorsam bir play-off maçı- Suns 3 sayı geride. Topu oyuna sokan oyuncu gereğinden fazla ileri atıyor. Sadece 1.3 saniye var. Top havada süzülüyor ve Phoenix'li bir oyuncu topu havada yakalayıp potaya gönderiyor.

Sonuç? Deliksiz üç sayı isabeti ve skor dengede! Kim bu efsane?

14. Doksanların başında NBA'e geldi. Boyuna göre oldukça yüzdeli dış atışları olan, asıl mevkii SF/SG olsa da çoğunlukla pota altını tercih eden, Eddie Griffin, Robert Horry ve PJ Brown karışımı, 2001'de bıraktığı kariyerine bakıldığında kaliteli olduğu su götürmez iyi bir "görev adamı" ydı.

Meşhur -biraz da olaylı- Mitch Richmond takasında Sacramento'nun Golden State Warriors'a hediyesidir aynı zamanda bu amca. Çaylak sezonundaki 52.5'lik şut yüzdesiyle oyununu ortaya koymakla kalmamış; en iyi çaylak beşine girmiştir. Zamanla istatistikleri düşse de savunma sanatındaki tekniklerini (hücum faul yaptırmak) geliştirmiştir.

Hatırladınız mı Pistons günlerinde Stackhouse' a yardım eden bu görev adamını?

15. Bu adam 2000 yılında Philadelphia'dayken kendisinden köy ya da kasaba olmayacağını düşünmüş, "Garbage time için iyi bir oyuncu" demiştim. Ancak bu adam toparlandı, 2003-2005 arası oynadığı takımda 20'li sayıları bulmaya başladı, 2005'ten bu yana da ligin -neredeyse- tek run and gun tarzı basketbol oynayan takımının vazgeçilmez görev adamlarından biri haline geldi, kariyer üçlük yüzdesi de NBA tarihinde yerini aldı. Tanıdınız mı bu Floridalı'yı?

16. Oldum olası "Uzun boylu - Afroamerikan - İyi dış şutör" üçlemesini barındıran oyunculardan etkilenmiş, onları izlemekten sıkılmamışımdır. Bu adam da bu üçlemeyi barındıran, Big Dog'un yanında görev adamı olup Milwaukee için varını yoğunu ortaya koyduktan sonra ayrılıp o takım bu takım gezmiş bir "görev adamı" dır. İpucu: Bu adam Big Dog2un Big olmayanı. Hatırladınız, değil mi?

17. Kendisi için söylenecek çok şey var, ancak size "NBA tarihinde bir sezon içerisinde saha içi şutlarda yüzde 60, serbest atışlarda ise yüzde 80 isabet oranının üstüne çıkabilen" başka bir oyuncu olmadığını söylemem bu adamın kalitesini ortaya koyuyor. Düşünün bakalım!

18. Bir maçta denediği 17 şutun hiçbirinde isabet bulamayarak bu alanda ilginç bir NBA rekoru kıran kaliteli görev adamı kimdir?


Soruların yanıtları için elektronik postam: nedensiz@gmail.com

Şimdi, epey önce sorduğum 7 sorunun yanıtına gelelim:

1. Bu Avrupalı Predrag "Sasha" Danilovic'ten başkası olamazdı.

2. Bison Dele'yi bilmeyen yoktu zaten.

3. Bu adamın ismini buraya yazarken içim buruluyor, kendisi hakkındaki sorumu sorduğumda bu adam yaşıyordu; şimdiyse hayatta değil. Toprağın bol olsun büyük usta Dennis Johnson!

4. "Plastic Man" diyerek lakabını da vermiştim. Evet, Stacey Augmon doğru yanıttı.

5. Her zaman saygı duyduğum bu ribaund canavarı Rasto Montsa, yani Briant Grant olacaktı.

6. Soruda bahsettiğim savaşçı dede, Kevin Willis'ti.

7. Lucious Haris, çoğu okurun hatırlayamadığı bir görev adamıydı.

En kısa zamanda yeni soruların yanıtlarını bekliyorum. Haydi, beyin fırtınası zamanı!

Güzel günler.

ÖNCEKİLER: Görev Adamlarını Özlemek... / Görev Adamlarını Özlemek - 2 /
Görev Adamlarını Özlemek - 3

1