AZ ÇOKTUR

 

emirhaneringen@gmail.com
5 Ekim 2008, Pazar

Selamlar saygıdeğer batug.com tayfası. Son yazıyı 2006 Aralık'ta yazmışız. 2003'te 15 yaşındayken Batuğ Abi'nin bana bu köşeyi vermesinin üzerinden de beş yıl geçmiş. İki gün önce Prag'da bir kafede oturmuş, Orkun'dan gelen ''Hadi beyler, yeniden açıyoruz dükkanı'' manasındaki mesajı okurken kafamdan geçenler bunlardı. Yokluğuna bir şekilde alışmış ama yine de çok özlemiştim batug.com'u. Belki de bu yüzden uçağın inmesinin üzerinden henüz 24 saat geçmeden geçtim klavyenin başına, Raptors hakkında atıp tutmak niyetiyle.

Aldığımız bilgilere göre şu sıralar Raptors kampında keyifler yerinde ve Colangelo'nun ''kağıt üzerinde sahip olduğu en iyi kadro"sudan beklentileri en üst seviyede. Bu laf klişe gibi görünebilir. Keza 47 galibiyetle Atlantik Konferans'nı tepede topladığımız 06-07 sezonundan (evet o sezon Celtics armut topluyordu) sonra, geçen sezona bench'i güçlendirerek girmiş ancak bu sefer de takım içinde rollerin dağılımında sorunlar yaşamıştık. Özellikle Delfino ve Kapono'nun aldığı sürelerin değişkenliği, TJ Ford ve Calderon'un dönüşümlü point guard oynaması gibi olayların sonucunda takım bir önceki sezonun ritmini yakalayamamış, Bargnani de biraz kendi kazmalığı sonucunda bu karambolde güme gitmişti.

Peki yeni sezona başlarken neler değişti?

En başta tabii ki de TJ Ford, bir post hareketini tamamlaması için geçen sürede Phoenix Suns'ın üç set bitirebildiği kamyon pivot Nesterovic ve 17. sıradan draft edilen Roy Hibbert karşılığında takıma gelen Jermaine O'Neal var. Son iki sezonu dizindeki sakatlıklarla boğuşarak geçiren Jermaine O'Neal, sağlıklı kalabildiği takdirde NBA'in ribaund ve blok kategorilerinde belki de en kofti takımı olan Raptors'a çok önemli katkılar yaparak, Chris Bosh'la beraber NBA'in en korkulan pota altı tandemlerinden birini oluşturacak. O'Neal'ın ligin elit uzunlarından olduğunu yeniden kanıtlaması, tarihinde ilk kez pota altında ofansif ve defansif açıdan da bu kadar güçlü hale gelmiş Raptors'ın da artık daha yüksekleri hedeflemesi açısından bu sezon son derece önemli.

 


Bir başka önemli nokta ise yönetimdeki zihniyet değişikliği. Colangelo'nun, geçen sezonun aksine, ciddi süreler alabilecek oyuncuların niceliğini azaltırken, niteliğini artırması (Bkz. Jermaine O'Neal takası) bunun en büyük göstergesi. Bu hareketin, her oyuncudan maksimum verimin alınması ve takımda rollerin daha belirginleşmesi açısından yararları tartışılmaz ancak tabii ki bunun sağlanmasında kadroda sıfıra yakın ciddi sakatlık yaşanması ve bench'ten sürekli yüksek performans alma zorunluluğu da beraberinde geliyor. Bu konuda pota altındaki en büyük görev ise geçen sezonu beklentilerin çok altında geçiren Bargnani'ye düşüyor.


Gerçekten de iki sezon önce birinci tur birinci sıradan seçilen Bargnani'nin kendini ve bu seçimi yapan Colangelo'yu temize çıkarması için bu sezon çok önemli bir çıkış yapması gerekli. ''Yaz aylarını ağırlık odasında geçirmiş ve 5-6 kilo kas eklemiş'' lafları off-season klişesi olmasa hoş olur, şayet Bargnani'nin bu sezon da satması durumunda bench'ten gelebilecek tek pota altı yardımı Humphries'den olacak ve haliyle bu yeterli olmayacak.

 

TJ Ford'un O'Neal takasıyla takımdan ayrılmasının ardından Calderon'un direksiyonun başına geçmesi ise başka bir sevindirici gelişme. Sorumluluk almaktan çekinmeyen, önce pas diyen, yüzdeli atan, savunması iyi ve gayet dengeli oyunuyla Raptors taraftarlarına kendisini pek sevdiren Calderon'un önderliğinde takımın yeri geldiğinde alan savunmasını da başarıyla uygulaması önemli bir artı. Ama backup PG konusunda soru işaretleri halen mevcut. Roko Ukic ve ülkemiz basketbolseverlerinin yakından tanıdığı Willie Solomon'un bu pozisyonun hakkını verip veremeyecekleri önemli bir tartışma konusu. Özellikle Colangelo'nun ''artık yarı saha basketbolu oynayacağız'' dediği (Steve Nash' i Suns'a getiren adamın ağzından bunları duymak pek inandırıcı gelmiyor esasında) ve hücumda işlerin yolunda gitmesi için Bosh ve O'Neal'a yeterli sayıda ve uygun zamanda top inmesinin çok kritik olduğu bir sezonda, oyun kurucuların performansı hiç olmadığı kadar önemli. Umarım Parker'ı ve Calderon'u Avrupa'dan getiren Colangelo'nun bu hamlesi de yerinde olur.

 

Performansını bir üst seviyeye taşıması ve kontratının hakkını vermesi gerekenbaşka bir isim de Kapono. Carlos Delfino ve Juan Dixon'ın ayrılmasından sonra süresinin artmasına kesin gözle bakılan bu iğrenç savunma yapan ve inanılmaz yüzdeli üçlük atan arkadaşın kendine çeki düzen vermesi şart. Kapono'nun anti-tezi olarak tanımlayabileceğimiz Jamario Moon'la ikisinin performansı 3 numarada ne kadar sıkıntı çekip çekmeyeceğimizin göstergesi olacak. Takımdaki keskin nişancıların sayısının azalması ve Bosh ve O'Neal'a uygulanabilecek sıkıştırmalarda savunmanın açılması açısından da Kapono'nun üçlükleri ve oyunda kalabilecek seviyede savunma yapabilmesi takımın ritmini yitirmemesi için hayati önem taşıyor.

 

Şimdilik vaziyet budur sevgili batug.com tayfası. Raptor'lar tarafından merakla beklenen bir sezon var önümüzde. Sağlıklı kalırsak, hoş top oynarsak ne ala. Çok kritik bir olay olmadığı akdirde, sezon açıldıktan kısa bir süre sonra yeni bir yazıyla görüşmek üzere.