TBL - Serkan ÖZBERKSOY
NBA TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

NBA WALLPAPERS


COURTSIDE

TBL'de de Playoff Zamanı

serkanozb@hotmail.com
10 MAYIS 2006, ÇARŞAMBA

Selam arkadaşlar . Arayı fazla açtığımın farkında olmakla birlikte, playoffların başlamasıyla içime dolan şevki yazıyla size aktarmak istedim. Sezon sonunun gelmesinin ardından takımlar son kozlarını oynayıp kupaya uzanmaya çalışacaklar. Bakalım her seneki durum tekrar mı edecek, yoksa sürpriz yapabilecek bir takım çıkacak mı... Bunu hep beraber göreceğiz.

Peki statü nasıl? Bu sene küçük değişiklikler yapıldı. Çeyrek ve yarı finaller üç, final ise dört maç kazanılınca bitecek. Sezonda oynanan iki maçı da üstün bitiren, seriye 1-0 önde başlayacak, ilk maçı da kendi sahasında oynayacak, sonraki iki maç ise dışarıda... Gerekirse beşinci maç, saha avantajına takımın sahasında oynanıp seri bitecek. Seri berabere başlıyor ise iki maç saha avantajına sahip takımın sahasında, sonraki iki maç dışarıda ve gerekirse beşinci maç tekrar içeride şeklinde olacak. Finalde ise; seri 1-0 ise bir maç içeride iki maç dışarıda, sürerse bir içeride bir dışarıda oynanacak. Seri 0-0 başlıyorsa iki maç içeride iki maç dışarıda, ardından bir içeride bir dışarıda oynanacak. Sonra da şampiyon olan sevinecek tabii.

ÜLKER – GALATASARAY (1-0)

Sezon içindeki iki maçı da Ülker kazandığı için seriye önde başlayacaklar. Ligdeki ilk maçı 34, ikinci maçı da 21 sayı farkla kazanan Ülker serinin favorisi tabii. Ancak burası playoff. Rakibi ciddiye almak, mücadele etmek ve kazanmayı istemek gerekiyor. "Ligde rahat kazandık, burada da kazanırız" havasına girerlerse Ülker için tehlikeli olabilir. En büyük silahları geniş kadro ve takım oyunu olacak. Ergin Ataman'ın istifasından takım çok etkilenmedi ama ileriki turlarda zorlanmaları beklenebilir.

Galatasaray ise son maçta ezeli rakibini yenerek kendini playofflarda buldu. Ama karşılarına, ligdeki iki maçta da karşısında tutunamadıkları Ülker çıktı. Seriye 1-0 geride başlamaları büyük dezavantaj. Ülker'i geçmeleri çok zor ama imkansız da değil. Ligin sayı kralı bir oyuncuya sahipler. Gerçi ligdeki iki maçta 5/28 isabet oranıyla oynayan Malik Dixon'dan playofflarda çok ümitli olmayabiliriz. Eğer büyük oyuncu olduğunu düşünüyorsa kendisini göstereceği yer burası, yani playofflar. Takımın kalanının da performansı %110'lara çıkarması gerekiyor. Herkes iyi oynamalı ve çok mücadele etmeli. Gene de işleri çok zor kanaatimce.

Kilit oyuncular: İbrahim Kutluay ve Malik Dixon.

Tahmin: 3-0 Ülker; tecrübe, kadro genişliği ve 1-0 önde başlamaları sebebiyle.

EFES PİLSEN – FENERBAHÇE (1-0)

Belki de eşleşmeler içinde en zor geçecek olanı... Ligdeki her iki maçta da iki takımın birbirine üstünlük sağlamakta zorlanması bunun sebebi olabilir. İlk yarıdaki maçta her iki takım da çok şut kaçırmış (FB 15/57 - %29, EP 17/53 - %32), maç da ilk yarı sonucu gibi, 41-50 bitmişti. Final Four yolunda elenip bir de Ülker'e ilk sırayı kaptırdıktan sonra, artık playofflar Efes Pilsen için çok önemli hale geldi. Sakatlığı nedeniyle oynamayacak olan Granger'ın yerine oynayacak olan Charles Smith ve son dönemi, hatta öncekine göre bu sezonu formsuz geçiren Domercant'ın performansları ve katkıları çok önemli. Mrsiç'e çok etkili savunma yapılması gerekiyor. Pota altında Semih ve Kambala'yı faul problemine sokarlarsa zorlanmazlar. Ancak seri boyunca alan savunmasının acımasızlığına karşı hücum edebilmeliler. Aydın Hoca eski takımına karşı bu silahı mutlaka kullanacaktır. Serbest atışları da sokmalılar.

Fenerbahçe'de ise Mrsiç'in hastalık sonrasında ne kadar formda olduğu ve etkili savunmaya karşı ne kadar iyi şut sokabileceği önem taşıyor. Zira Mrsiç'in oynamadığı Galatasaray maçında hücumda etkisizlik göze çarptı. Gerçi ilk maçta oynayacağı söyleniyor fakat eğer Mrsiç hastalık ya da sakatlık nedeniyle oynayamazsa ve formundan uzaksa, Fener'in işi zorlaşacaktır. Ayrıca Kambala'nın da artık aldığı paranın hakkını vermesi gerekiyor. Koca sezon boyunca kendini yaydı. Artık playofflar da kendisini göstermesi gerekiyor. Hoş, onu da Efes'in güçlü pota altına karşı nasıl başaracak, o da şüphe götürür. Mrsiç ve Kambala dışında diğer oyuncuların ekstra katkısı da Fener'in bu turu geçebilmesi için çok önemli. Alan savunmasını da çok iyi uygulamaları gerekiyor. Efes'e boşluk bırakırlarsa, tek silahları da elde patlar. Hücumda herkes sorumluluk almalı, sadece Mrsiç'in eline bakmamalılar.

Kilit oyuncular: Prkacin ve Mrsiç

Tahmin: 3-1 Efes Pilsen; takım kimliği ve playoff tecrübesi nedeniyle.

BEŞİKTAŞ – TEKEL (0-0)

Playoffların 0-0 başlayan tek serisi. Beşiktaş için karşısına Fenerbahçe'nin çıkmasından daha iyi olmuş olabilir. Ama bunu sadece seyirci konusunda ve de gerginliğe zemin oluşturmayacak bir eşleşme olmayacağı biçiminde avantaj olarak değerlendirebiliriz. Ligin en skorer uzunu olan Wright, bu seride BJK'nın en önemli kozu olacak. Pota altında sıkıntısı olan Tekel'e karşı Wright'ı kullanabildiği ölçüde Beşiktaş'ın işi kolaylaşabilir. Elliot'ın da katkı yapması ile bu eşleşmede pota altı problemi kalmayabilir. Seri ve playofflar boyunca Beşiktaş'ı sıkıntıya sokacak tek şey Kerem'in olası bir sakatlığı olabilir. Zira Kerem olmadığı zamanlarda takım organize olmakta çok zorlanıyor. Herhangi bir problem olmadığı sürece Beşiktaş'ın yukarılara gitmesi çok olası. Savunmada Reese, Tufan ve Videnov'a dikkat etmeliler. Tufan'a ikinci yarıdaki maçta olduğu gibi altı üçlük soktururlarsa işi zorlaştırırlar. Banvit maçındaki gibi kötü serbest atış kullanmamalılar (10/22 - %45). Zira playofflarda artık kimse kimseye acımaz. Pota altını kullanmalı, hızlı hücumları değerlendirmeli ve rakibi 70 sayı altında tutmalılar. O zaman seride zorlanmazlar.

Ligin her açıdan en sürpriz takımı olan Tekel bir sürpriz daha yapar mı? Bunu maçları izlediğimizde göreceğiz .Bu tip playoff maçlarında genelde en fazla tek maçta sürpriz olabilir. Ancak seriyi, genelde iyi oynayan kazanır. Bu yüzden, Tekel'in bu seriyi alabilmesi için tüm maçlarda etkili oynaması ve peş peşe sürpriz yapması gerekir. Ele avuca sığmayan gardları Reese takımı tüm sezon boyu sürüklerken, kazandıkları Beşiktaş maçında ise Tufan'ın öldürücü üçlükleri galibiyeti getirmişti. Videnov'la birlikte çok iş yapabilirler. Savunmada pota altında Wright'a ve Kerem'in penetreleriyle asistlerine dikkat etmeliler. Wright'ı pota altında etkisiz bırakabilirlerse işleri kolaylaşabilir. Beşiktaş'ın gömülü savunmaya karşı hücumda zorlandığını unutmamalılar. Ama rakibin dış şutları da etkili olursa, Tekel tatile erken çıkar. Kendi sahalarındaki maçları kazanıp Akatlar'da sürpriz yapmaya çalışacaklar diye düşünüyorum.

Kilit oyuncular: Kerem, Wright ve Tufan

Tahmin: 3-1 Beşiktaş; pota altında ağır basmaları ve seyirci faktörü nedenleriyle.

BANVİT – TELEKOM (1-0)

Normal sezonun 'bütçesine göre en başarılı' takımı olan Banvit, 1-0 önde başlayacağı seride saha avantajını iyi kullanmak isteyecektir. Ligde iki maçta da rakibine şans tanımayan Banvit'in en büyük kozu, her zaman olduğu gibi antrenörü Tab Baldwin olacak. "Basketleri antrenör mü atıyor, yoksa menajer-oyuncu mu?" derseniz, "bakış açım bu değil" derim ve açarım; başka bir antrenörün elinde düşmemeye oynayabilecek bir kadroyu dördüncü sıraya oturtan bir koç, o takımın en büyük kozudur. Sert ve disiplinli basket oynuyorlar. Rakiplerini hataya zorluyorlar ve istediklerini alıyorlar. Belki bu o kadar kolay olmuyor ama sistemini oturtan bir antrenörün elinde başarı da bu şekilde gelebiliyor. Telekom'u geçmek için yapmaları gereken, sistemi uygulamaya devam etmeleri. Koçlarının istediklerini yaparlarsa onları yarı finalde görebiliriz. Sistem dışına çıkarlar ve Telekom'un oyununa ayak uydurmak durumunda kalırlarsa, başları belaya girebilir. Rakiplerini küçük görmemeliler. Zira ilk yarıda uzun bir süre liderlikte kalmış iyi oyunculardan kurulu bir takım var karşılarında. Radoseviç seriyi domine edebilir. Can Akın'ın oyununa da dikkat etmek gerekir.

Telekom açısından, sezonun ilk yarısında o kadar iyi bir takımken ikinci yarıda bu kadar düşüş göstermeleri şaşırtıcıydı. Ama Ülker galibiyeti ile “Yıkılmadık, ayaktayız” dediler. Bu Banvit için dikkate değer olabilir. Lig liderini deplasmanda yenmiş bir takım ciddiye alınmalıdır. Gerçi bu durum, oyun disiplini ve süreklilik açılarından problemleri olduğunu gösterir ama artık playofflarda ellerinden geleni sahaya süreceklerdir. Rakiplerine oyunlarını kabul ettirmeliler. Seriyi onlardan çok istemeli ve daha çok mücadele etmeliler. Zira 1-0 geride başlayacaklar. Rakip sahada alınacak bir galibiyet, avantajı Telekom'a çevirecektir. Pota altını zorlamalılar. Tutku, Grays ve Marsh paslarla iyi beslemeli ve diğer oyuncular da skora katkıda bulunmalı diye düşünüyorum.

Kilit oyuncular: Radoseviç, Can Akın, Grays ve Tutku

Tahmin: Şu sıralarda başlamak üzere olan maçı Banvit alırsa 3-1 Banvit, Telekom alırsa 3-2 Telekom alır. İlk maç serinin dönüm noktası olacağı için, ilk maçı alan, seriyi de alır diye düşünüyorum.

İlk tur sonunda Ülker-Galatasaray serisinin galibi Banvit-Telekom serisininin galibiyle, Beşiktaş-Tekel serisinin galibi de Efes-Fener serisinin galibiyle yarı finalde eşleşecek.

Takımlara başarılar. Bol seyircili, zevkli ve heyecanlı maçlar izleriz inşallah. Herkes kendine iyi baksın.