2009 Offseason’a Giriş 101 - 1/3

 

Sedat KOÇ
26 Haziran 2009,
Cuma

 

Hiç giriş geyiğine mahal vermeden, geçen seneki galibiyet sayılarına göre sağ baştan sayalım,

Cleveland Cavaliers

Big Ben + Pavlovic + 2010 2nd round pick + $ = Shaq

30th - Christian Eyenga – SG/SF - Joventut

46th – Danny Green – SF – North Carolina

Shaq takasına dudak bükmeye gerek yok, yakışıklı bir hamle. Howard’a karşı ciddi sorun yaşadıkları ortadaydı. Konferans finalinde Z duramamıştı hiç karşısında. Oyunun diğer tarafında da yine pota altından LeBron dışında dikkate değer bir skor tehditi oluşturamamış, bu da Mo’nun felaket oyununun onlar için olması gerektiğinden daha fazla belirleyici olmasına yol açmıştı. Takası duyduğunda Arda Arşık’ın verdiği tepkiye katılıyorum, 5-6 ay önce yapmaları gereken bir hamleydi. Mike Brown’a kalan iş, saha avantajı yarışı rüzgarına çok kaptırmadan, Shaq’ı playoffa kadar hazır tutmak.

Seçimlere gelirsek, ilk turun sonundan aldıkları Kongo’lu çocuk hakkında hiçbir fikrim yok, benim için de, hatta ekranları başındaki bütün Kongo insanları için de sürpriz oldu. Alçak post oyunu olan bir 4 numara, mesela belki Taj Gibson gibi bir seçim vardı kendi mock’umda Cavs için ama Taj gitmişti ama Blair mesela güzel olurdu. Ya da atletik bir swingman işine girilecekse, Young veya Summers da . Öte yandan Eyenga isimli arkadaşın yerine koyuyorum kendimi, hiç adı geçmezken, İspanya alt liginden, LeBron ve Shaq’ın bulunduğu takıma kadroya giremeyecek olsa da seçilmek kıyak bir durum. Zaten kendi de şok olduğunu söylemiş.

Kadroda bir açıklık bulunması halinde North Carolina’da 4 sene geçirmiş bir Danny Green’in kısa vadede şans bulması daha olası. Green, North Carolina tarihinde en fazla maç oynamış ve kazanmış oyuncu olarak da enteresan bir rekora sahip.

Los Angeles Lakers

29th pick (Toney Douglas – G – Florida St.) = 3 milyon $ + Knicks 2011 2nd round pick

42nd pick (Patrick Beverley – PG - Dnipro) = Heat future 2nd round pick + $

59th – Chinemelu Elonu – PF/C – Texas A&M


Mock’umda Toney Douglas, kendi takımım için düşündüğüm adamlardan biriydi ama Lakers’ın seçimi satacağını öğrendiğimde çok da yadırgamadım. Lamar, Trevor ve Shannon’ın takımda tutulması demek lüks vergisi demek, bir çaylağa verilecek kontrat için bile iki kere düşünülmesine yol açıyor bu iş ve zaten kadroda bir çaylağa şans verilecek bir ortam da yok. Bu sıralarda bir pick için New York’un da iyi yolunduğunu söylemeliyim, yazılanlar doğruysa 3 milyon $ + future pick, bu kriz ortamında iyi para beyler.

Dipten de proje yapılacak uluslararası bir topçu ortada olmadığından, bence güzel bir adam çıkarılmış, pis işleri seven Nijeryalı bir uzun. Favori takımının Rockets, oyuncusunun ise Amare olması gibi ofsaytları barındırsa da, NBDL’e koyarsın, arada takip edersin, öyle bir adam.

Boston Celtics

58th – Lester Hudson – G - Tennessee-Martin

Celtics’ten bir takas bekliyodum aslında, bu son Rondo olaylarından sonra. Ainge’in Rondo’yu basın üzerinden eleştirmesini de beklemiyordum ama bana öyle geliyor ki, extension konusunda biraz sıkıntı var.

Celtics’in tek seçimi Hudson, 4 senelik bir oyuncu ve hakkında söylenebilecek ilginç bir detay var. Traş bir maç da olsa, bir Division 1 maçında quadruple-double yapmış tek oyuncu. Stephen Curry’nin arkasından da sezonun en skorer oyuncusu olduğunu söyleyelim. 58. sıradan denenebilecek bir adam.

Orlando Magic

Courtney Lee + Rafer Alston + Tony Battie = Vince Carter + Ryan Anderson

Alston ve Battie’nin biten kontratları Nets’i oldukça rahatlatacak 2010 için, yine basketboldan ziyade ekonomik bir takas diyebiliriz. Yanında da Lee gibi, şimdilik beklentinin üzerine çıkmış ve Harris’le beraber genç, atletik bir backcourt oluşturabilecek temiz bir adam aldılar.

Carter’ın kontratını yüklendiğine göre, Hido'yla devam etmeyebilirler ama lüks vergisini şampiyonluğa bu kadar yaklaşmışken gözardı etmeleri lazım. Rafer’in çok uzun soluklu olmayacağı belliydi, Nelson’ın dönüşüyle. Carter’ın Orlando sisteminde iyi iş yapacağını düşünüyorum ayrıca, Lewis’in sindiği, hücumun tıkandığı anlarda kendi şutunu yaratabilen Carter gibi bir adam, SVG’nin de onu takıma iyi monte edeceğini varsayarsak, Orlando’yu eskisinden daha tehlikeli bir takım yapıyor. Ryan Anderson da aslında Orlando’ya uyabilecek bir herif. Güzel oldu, güzel.

San Antonio Spurs

Fabricio Oberto + Bruce Bowen + Kurt Thomas = Richard Jefferson

37th - DeJuan Blair – PF - Pittsburgh

51st – Jack McClinton – G - Miami

53rd - Nando De Colo – G – Cholet


Çok iyi bir diğer takas. En iyi 3 oyuncusunu kaybetmeden, yaşlı bir takımın en yaşlı pozisyonuna yakışıklı bir adam kattı San Antonio ve sağlıklı geçirecekleri bir sezonla ve hatta olası bir Rasheed eklemesiyle batıda Lakers’a yan bakacak tek takım olabilirler.

Draft seçimlerine çok şaşırmadım, 3 tane ikinci tur hakkıyla 3 tane işlerine değişik şekillerde yarayabilecek adam seçtiler. Blair’in dizleriyle ilgili muhabbet ve resmi ölçümlerde yaşadığı boy sıkıntısı onu lottery’lerden, ikinci turlara kadar düşürmüş olabilir ama o sırada kuşkusuz kalan en iyi oyuncuyu aldılar. Steal. Şutör eleman McClinton da kolejlerde sık rastladığımız size yoksunu bir skorer guard; North Carolina, Duke, Uconn gibi takımlara karşı bu sezon önemli ofansif perfomanslar ortaya koymuştu. Son pick’le de bir Spurs klasiği, uluslararası yetenek pick’iyle noktayı koydular. De Colo genç yaşına rağmen uzun süredir milli takımda falan yer alan, yetenekli bir herif.

San Antonio klas hamleler yaptı diyebiliriz kısaca, kendilerinden beklenildiği gibi.

Denver Nuggets

Future 1st rounder (Charlotte’tan gelen) = Wolves 18th pick

34th pick (Sergio Llull – PG – Real Madrid) = $

18th - Ty Lawson – PG – North Carolina


Şimdi ilk bakışta, Ty Lawson, Nuggets için Billups’ı yedekleyecek güzel bir ekleme gibi duruyor ama verdikleri pick kendilerinin değil, Charlotte’tan gelecek pick. Ki o pick, seneye top 5 bile olabilir, Charlotte’un yerine göre. Bakındım biraz birşey göremedim pick’inkoruması falan var mı diye ama dediğim gibi ise eğer pişman da olabilirler. Yine de Lawson, bana göre biraz underrated kalmış bir adam bu sınıfta, iş yapacaktır ligde.

Bu arada Llull’un haklarını ne kadara sattılar bilemiyorum ama benim ikinci turda tuttuğum oyunculardan biriydi, Nuggets’ın yerinde olsam satmazdım haklarını.

Portland Trailblazers

24th pick + 56th pick + 2010 2nd rounder = Mavericks 22th pick

Sergio Rodriguez + 38th pick (Jon Brockman – PF – Washington) = Kings 31st pick (Jeff Pendergraph – PF/C – Arizona St.) + $

22nd – Victor Claver – F – Pamesa Valencia

33rd – Dante Cunningham – PF – Villanova

55th – Patrick Mills – PG – St. Mary’s


Portland, eskisi gibi olmasa da, yine hareketli bir draft geçirdi. Pritchard, sanırım en fazla draft hakkı satın alan, aldıran veya toplamayı seven GM’lerden biri. Tabi satın alma işinde, Paul Allen avantajı da var, ligde bir çok GM’in böyle bir imkanı yok.

Hamlelere bakarsak, Blazers’ın zaten yetenekli gençlerden kurulu genç bir kadrosu vardı, Dallas’tan aldıkları 22. sırayı birkaç seneden önce lige gelmesi beklenmeyen ve kontrat yükü oluşturmayacak Claver’e kullandılar. Akıllıca. Patrick Mills bana göre o sıradan iyi steal. En son Avustralya milli takımında izlemiştim, Olimpiyatlar veya Olimpiyat öncesi turnuvalardan biriydi, bench’inde oturmasında zararı olmayacak, hızlı bir guard. Pendergraph ve Cunningham da muhtemelen Lamarcus’u yedeklemek için seçilmiş iki tane son sınıf öğrencisi 4 numara. Cunningham, Mart ayında Villanova’nın sürpriz çıkışında iyi katkı vermişti, Pendergraph’ı hiç izlemedim ama uzun yokluğu çekilen bu draft’ta workout’ları beğenilmişti diye aklımda kalmış. Jon Brockman’dan çok daha iyi bir oyuncu olması kuvvetle muhtemel. Sergio Rodriguez’i de artık seneye biraz izleyecek olmamız da iyi oldu, bu arada.

Houston Rockets

$ = Nuggets 34th pick (Sergio Llull – PG – Real Madrid)

$ = Wizards 32nd pick (Jermaine Taylor – SG – Central Florida)

$ + future 2nd rounder = Pistons 44th pick (Chase Budinger – SG/SF – Arizona)

Houston’ın aslında hiç draft hakkı yoktu, biraz paraya kıyıp 3 tane ikinci tur hakkını ceplerine koydular ki, dar kadroları için makul görülebilecek bir hareket. Llull yukarıda dediğim gibi, tuttuğum adamlardan biri. Morey de benle aynı fikirde olmalı ki, lige hemen gelmeyecek bir oyuncu olsa da haklarını satın aldı.

Jermaine Taylor ve Chase Budinger enteresan adamlar. Budinger mesela, ülkede yaş grubunun aynı zamanda en iyi voleybol oyuncularından biri. Bir – iki sezon önce daha büyük bir potansiyel olarak görülüyordu ama pek geliştiremedi kendisini. Taylor ise yine Budinger gibi komple bir sporcu. Lisede yetenekli bir wide-receiver’ken futbol oynaması için gelen üniversite burslarını basketbol için geri çeviriyor. Aynı zamanda lisesinin uzun, yüksek ve 3 adım atlama rekorlarının sahibi. Florida’da eyalet dereceleri elde etmiş atletik bir herif kısacası. James White’ı hala kadroda tutuyor mu bilmiyorum Houston ama bu üçlüden bir atletizm takımı da kurabilirler. Geyik bir kenara, Rockets’ın dar kanat rotasyonunda Budinger all-around oyununu, Taylor da skorerliğini gösterebilirse şans bulabilirler olası sakatlıklarda. Ya da bulamazlar, bilemiyorum.

Dallas Mavericks

22th pick = Blazers (24th pick + 56th pick + 2010 2nd rounder)

24th pick (BJ Mullens – C – Ohio St.) = Thunder 25th pick (Rodrique Beaubois – PG – Cholet) + future 2nd rounder

future 2nd rounder = Wolves 45th pick (Nick Calathes – PG – Florida)

56th pick – Ahmad Nivins – PF – St. Joseph’s


Dallas’ın draft öncesi önceliği oyun kurucu yedeğiydi, ellerindeki tek ilk tur hakkını güzel bir takasla 1 ilk tur, 2 ikinci tur hakkına çevirdiler. Beaubois biraz ham bir oyun kurucu ama hemen göze çarptığı gibi inanılmaz bir wingspan’ı var, atletizmiyle de birleşince bu onu potansiyel bir savunmacı yapıyor. Zaten o sıralara da başkaoyun kurucu kalmamıştı. Calathes, Panathinaikos’la imzaladı ve en azından 1-2 sene Yunanistan’da olacak. Bu sıradan anlaşılabilir bir yatırım. Mills’i de deneyebilirlerdi. Nivins’i de kışın yakacak olarak kullanabilirler.

Utah Jazz

20th – Eric Maynor – PG – VCU
50th – Goran Suton – PF/C – Michigan St.


Çok önemli olmayan iki seçim. Maynor’ın hafızalarda kalan bazı anları oldu bu sezon, Deron’u yedekleme işini onla kotaracaklar muhtemelen bundan sonra. Kalan oyunculara bakıldığında fena bir tercih değil aslında. Suton da muhtemelen Mehmet Okur klonu oyunuyla kadroya girmeye çalışacak. Michigan State ile güzel bir turnuva geçirmişti, seçilmesine sevindiğimi söyleyebilirim. Boozer ve Millsap’ın takımda kalma durumuna göre Blair veya Hansbrough da benim adaylarım arasındaydı Utah için ama Koufos’a falan daha fazla süre vermeyi düşünüyorlar muhtemelen.