2009 Offseason’a Giriş 101 - 2/3

 

Sedat KOÇ
13 Temmuz 2009, Pazartesi

 

New Orleans Hornets

2010 2nd rounder + 2012 2nd rounder = Heat 43rd pick

21st – Darren Collison – PG – UCLA

43rd – Marcus Thornton – SG – LSU

Hornets’in ellerindeki en yüksek sıralı seçimle, takımın en iyi oyuncusuna back-up almalarını birçok kişi beklemiyordu. Takımın daha önemli eksikleri ilk bakışta, ribaund ve 2-3 rotasyonunda yer alacak bir adamdı, evet, ama biraz daha kafa yorabiliriz bu işe. Ben yordum en azından. Ve evet, bu sabah Hornets’e kafa yorabilecek kadar boşum ve hava da fena halde sıcak.

Şimdi Chris Paul’ün geçen sezonun başına yedeği Devin Brown’du, Mike James’i Scott Hoca defterden silmişti ve makul bir takasla Daniels’ı monte etmişlerdi ama olmadı o da. Şimdi Daniels’ın biten kontratı, Rasual veya Peja’yla bir şekilde takasta kullanılabilir pekala rahatlıkla. Collison’ın daha ufak bir kontratla benzer bir katkı verebileceğini varsayarak, payroll’unu düşürmeye çalışan bir Hornets’in de bu tip bir mantıkla hareket ettiğini düşünüyorum. Tabi bunu oturturken de Pargo işine tekrar girmeyeceklerini varsayıyorum, Pargo yine de alınırsa bu yazdıklarımın bir geçerliliği olmaz. Marcus Thornton da oynanabilecek bir kumar yine. Eğer West ve Chandler ribaund almayı tekrar hatırlarlarsa, Wright top oynamaya karar verip, Peja biraz kıpırdanır (en azından takas değerini yükseltirse), yakışıklı bir 4-5 yedeği edinilip, Thornton aradıkları skor katkısını bir nebze verebilirse Hornets taraftarının yüzü güler. Biraz long shot, farkındayım ama Hornets onursal başkanı Arda Arşık’ın dediği gibi “imkansızı iste.”

Atlanta Hawks

Acie Law + Speedy Claxton = Jamal Crawford

19th – Jeff Teague – PG – Wake Forest

49th - Sergiy Gladyr – SG – Ukraine


2010 sezonu NBA tarihine Jamal Crawford’un ilk kez play-off oynayacağı sezon olarak geçebilir. Bu durumun oyununa iyi yönde katkı yapacağını zannediyorum. Kısa sürelerde oyun kurucu olarak da oynatırsın sonuçta ve temelde hiçbir şey vermeden alınmış bir oyuncu. Acie Law’un koçun veya takım sahibinin annesine küfretmiş olabileceğini düşünüyorum, çünkü bir lottery pick olmasına rağmen, seçildiği sıra ölçüsünde şans bulamadı hiç. Claxton da son iki yılda sadece 15 dakika oynadı.

Teague seçiminde asıl önemli olan Bibby’yle ne yapılacağıydı. Bu yüzden kalan en iyi oyun kurucunun seçilmesi, makul bir hamle. Teague, transition’da etkili olabilecek, hızlı bir guard. Marvin Williams ve Josh Smith gibi atletik oyuncular onunla beraber oynamaktan hoşnut olacaktır elbet. Law’un kaderini yaşamaz umarım. Hawks, en son Wake Forest’tan bir oyun kurucuyu atladığında, o oyuncunun adı Chris Paul’dü. Onu da iliştirelim araya. Ukraynalı çocuk da klasik, sakla samanı seçimi. İtalya’daki uluslararası oyuncular için yapılan kampta vasatın üstündeymiş. Ha bir de Cenk Akyol vardı, o ne oldu?

Phoenix Suns

Shaq = Big Ben + Pavlovic + Cavs 2010 2nd rounder + $

14th – Earl Clark – F – Louisville

48th - Taylor Griffin – PF – Ohio St.

57th – Emir Preldzic – SG/SF – Fenerbahçe


Shaq’a karşı ne alınabilirdi çingeneliğine girmeyeceğim ama Suns’ın son zamanlardaki sıçamayan ördek / başı kesik tavuk halleri, takip edilmesini gittikçe eziyet haline getirmişti. Sezon başında siteye yazdığım power ranking’de durumu tek bir cümleyle özetlediğimi hatırlıyorum, eğer 34 yaşındaki oyun kurucunuz yeterince koşmuyoruz diyorsa bir sıkıntı var demektir, gibi birşeydi.

Earl Clark, sıkı bir herif olmak için bir çok özelliğe sahip. Olacağını da tahmin ediyorum. Anlaşılabilir bir seçim. Barnes ve Hill ile ne yapılacağını bilmiyorum ama ikisinin de geri dönmeme ihtimali hiç de az değil. Bu da rebuilding yolunda Clark’a gelişim imkanı tanıyacak bir durum. Oyun kurucu yedeği de düşünülebilirdi bu sıradan veya Amare takasıyla yukarıdan daha iyi bir oyun kurucu için takası da denenebilirdi ama Clark’ın lige nasıl gireceğini merak ediyorum ben açıkçası.

Bu arada Suns, iki draft üstüste iki lotarya oyuncusunun ithal meşe kardeşini alarak, Sabin Ilie onur ödülünü kimselere bırakmadı. Geçen sene R-Lo, bu sene de Taylor Griffin. Preldzic bu arada bilen bilir, çok sevdiğim bir adamdır. Konuyla alakasız olarak son final serisinde alması gerektiğinden çok az süre almış olması, Efes’in şampiyon olmasındaki en büyük etkenlerden biri, dolayısıyla Tanjevic’in en büyük hatalarından biridir.

Not: Emir’in haklarının Cavs’a devredildiğini atlamışım. Tabi bu, onun hakkındaki düşüncemi değiştirmemekte.

Miami Heat

Heat 43rd pick = Hornets 2010 2nd rounder + 2012 2nd rounder

Heat future 2nd round pick + $ = Lakers 42nd pick

42nd – Patrick Beverley – G - Dnipro

60th – Robert Dozier – F – Memphis


Aslında özet olarak bakıldığında, Riley, ikinci turda 1 sıra yukarı çıkmak için biraz para verip, ekstra da bir future 2nd rounder almış oldu. İkisi de şöyle bir baktığınızda NBA’e koyarken iki kere düşünürsünüz ama Miami’de de kimler oynamadı ki diye de aklınıza softcore görüntüler gelmiyor değil.

Drafttan ziyade bir an önce Wade’i bağlamaları lazım. Bunun için de Wade’i mutlu etmek, yani takviye şart. Iverson konuşuluyor ama AI’ı getirmek de, Wade’e oyuncak almaktan başka bir şey olmaz. Chalmers’ın çıkışını devam ettirmesi oyun kurucu alarmının üzerindeki kırmızı lambanın sönmesini sağlayabilir mi, Beasley savunmada koridor olmaya devam edecek mi, hem bi tane Dorrell Wright vardı, o ne oldu?

Chicago Bulls

16th – James Johnson – F – Wake Forest

26th – Taj Gibson – PF - USC


Yahu yıllardır Chicago bir şekilde lotaryadan, lotarya kıyısından adam seçiyor. Ne güzel iş. İçeriden skor yapacak adam lazımdı Boğazın Boğaları’na, James Johnson ve Taj Gibson da bu amaca yönelik, mantıklı seçenekler. James Johnson, Samoa asıllıymış. Artık bu adamı her gördüğümde aklıma Lock, Stock and Two Smoking Barrels’taki Samoa barı gelecek. Simmons’ın dediği gibi ligde yüzlerce James, yüzlerce Johnson vardı ama hiç James Johnson yoktu. Yazılanlara göre dövüş sanatlarında da iyiymiş, bu çaylağa bulaşılmaz.

Taj Gibson da Brooklyn’li bir topçu. Favori oyuncularının Jamaal Tinsley ve Lamar Odom olması da bu yüzden beni fazla şaşırtmadı. Benim, yaşı yüzünden biraz underrated yaklaşıldığını düşündüğüm bir herif. Beklenilenden fazla katkı vermesi şaşırtmayacak beni. Kolejde beklenileni veremediğini yazanlara, USC’deki parti ortamını da hesaba katmalarını tavsiye ediyorum.

Philadelphia 76’ers

17th - Jrue Holiday – PG – UCLA

Jrue Holiday lisedeyken herkesin konuştuğu adamlardan biriydi ama nedense UCLA’e gitti. Evet, Bruins çok iyi bir basketbol programına ve çok iyi bir koça sahip ama Holiday gibi, kolejde sadece tek sezon geçirmeyi kafasına koymuş bir oyun kurucu adayı için kesinlikle yanlış okuldu. Darren Collison’dan daha büyük potansiyel olabilir Jrue ama UCLA’in guardı Darren’dır. Geçen sezonun en iyi çaylaklarından biri olan Westbrook bile onu kesememişti.

Sonuç olarak Phila’nın PG seçimi yapacağı barizdi. Andre Miller büyük ihtimal ayrılacak ve Lou’yu ilk beş oyun kurucu olarak görebiliriz. Holiday’in henüz hazır olduğunu sanmıyorum, zaten daha hazır bir Ty Lawson seçimini bekliyordum ben. Umarım bust olmaz.

Yanlız açık ara ligin en güzel ad-soyada sahip oyuncusunu aldı Philadelphia.

Detroit Pistons

15th – Austin Daye – F – Gonzaga

35th – DaJuan Summers – SF – Georgetown

39th - Jonas Jerebko – SF - Biella


Daye geçen sezon bir türlü ısınamadığım bir herifti Gonzaga’da. Şutu olan 2.11’lik bir forvet elbette kaşları kaldırmaya yeter, en büyük eksisinin “geliştirilebilir” bir incelik olduğu göz önüne alınırsa. Ama bilmiyorum, ligde kolay kolay ekmek yiyebilir mi, bana göre ikinci turdan aldıkları Summers çok iyi pick, Daye’den daha çok katkı vermesi muhtemel olabilir. Jerebko’nun gelişi de lige İsveç’li bir adamın da sonunda gelmesi adına güzel oldu, buradan da başta Mini Anden olmak üzere bütün İsveç’e sevgilerimi gönderiyorum.

Yanlız 3 numarada biraz şişkinlik oldu. Prince’e takas yolu mu gözüküyor yoksa? Ayrıca Gordon – Hamilton işi de var. Detroit biraz daha gm’cilik oynayacak gibi.

Şimdilik bu kadar, korkunç bir sıcak var İstanbul’da. NBA, MBA bir yere kadar yani..


ARŞİV
R (test + iza)
2009 Offseason’a Giriş 101 - 1/3