1
111111
 

Selçuk ORMANCI
16 Ocak 2009, Cuma

 

 

 

30-6

Devre arasında transfer takviyesi gerekli mi yoksa bu kadro sonuna kadar götürebilir mi? (Görkem Durdu - İzmir)

Kendi sahanızda 19/19, Batı takımlarına karşı 10/11. Bu galibiyet yüzdelerini adamın kara kaşına kara gözüne vermezler. Ama Washington mağlubiyeti de unutulmuş değil. Ellerinde Wally gibi güzel bir biten kontrat da var. Bunu doğru kullanabilirlerse şampiyonluğun en güçlü adayı olurlar.

31-8

Yarın bir gün bu şutlar girmezse ne olacak? (Ahmet Deniz-Gümüşhane)

Hidayet Türkoğlu All-Star olabi...ay pardon. Dilim sürçtü. Eski bir koçum derdi ki, sokan haklıdır. Magic de soktuğu sürece haklı olacak. Ayrıca pota altında bir canavarları olduğu da unutulmamalı. O üçlük yüzdesinin yarısını alıp ona yazılmalı. Birazcık da bench desteği olsa...

31-7

Bu sezon bu kadroyla şampiyonluk gelmezse fatura kimlere kesilir? (Adnan Günaydın – Bursa)

Bu takım şampiyonluğu kaybederse ciddiyetsizliğinden kaybeder. Bu durumda da fatura bu takımın liderlerine kesilir. Play off'a doğru hızlanırlar ve büyük maçları kazanıyorlar tamam da şampiyonluğu sadece derbilerle kazanamazsın. Dikkat!

32-9

Celtics’in yaşadığı düşüşü 2003-04 sezonunda Beşiktaş futbol takımının çöküşüne benzetiyorum. Katılıyor musunuz? (Semih Karaçelebi - Aydın)

Geçen sezonun şampiyonu bu sezona da fırtına gibi başlayınca çok havaya girdi. Benim gibi birkaç cesur isim gerekli uyarıları yaptığımızda telefonlarımız kilitlendi. Ama durum ortada. Yine de bu oyuncu kalitesiyle zamanla toparlayacaklardır.

23-12

Peja Stojakovic’in Vladimir Radmanovic’ten herhangi bir farkı kaldı mı? (Fazlı Atak - Muğla)

Peja Stojakovic geçirdiği sakatlıklar çok ciddi sakatlıklardı – ki NBA'a gitmeden önceki ağır sakatlıklarını unutmuş değiliz. Yine de iyi bir şutör her zaman iyi bir şutördür. Sezon ilerledikçe daha da faydalı olacaktır Chris Paul gibi olağanüstü bir oyuncu önderliğinde.

25-12

Bu kadro şampiyonluğa oynamak için yeterli mi? (Ayşe Gül Dörtkardaş – Edirne)

Spurs o Roger Mason diye birini bulmuş acayip bişi. Duncan'ı anlatmaya gerek yok. Parker-Ginobili zaten belli. Defansif yönleri de gayet iyi. Ama Spurs'un o Bonner'la gitme şansı yok.

26-13

Nene’nin menajeri Juan Figer başka Brezilyalılar da getirecek mi? (Özgür Öğüt – Denizli)

Brezilyalıların uyum sorunu malum. Ama uyum sağladıktan sonra da takıma bağlılıkları tartışılmaz. Zaten Denver'ın oyun tarzı da genel olarak Brezilyalı oyunculara uygun. Kalitelisi gelecekse neden olmasın...

23-16

Boozer henüz para ediyorken satılıp yıldız şutör transferi yapmak için daha ne kadar beklenecek? (Gökalp Yörük – Antalya)

Boozer gibi bir oyuncudan vazgeçmek kolay değil. Ama hedef şampiyonluksa kimse vazgeçilmez olmamalı. Gelecek bir yıldızın takıma katacağı hava ile bu takımın şampiyonluk adayları arasına girmesi sürpriz olmamalı. O zaman haydi Jazz yönetimi!

22-13

Sezonun sessiz takımı şampiyonluk adaylarında biri haline gelebilir mi? (Sadiye Çidem – İstanbul)

Şampiyonluk artık iyice zorlaştı. Öyle bir tek Wade yeterli olmuyor bu yolda. Öyle kaktüs demekle falan olmuyor ayrıca; Shaq adamsa bu Suns'u şampiyon yapsın da görelim.

22-15

Forma satışı için yapılan Iverson transferi Fenerbahçe’nin Ortega transferini anımsatmıyor mu? (Sezgin Sarıcalıoğlu – Bitlis)

Sezon ortasında takıma gelen bir oyuncudan fayda sağlamak kolay değil. Takımı, sistemi, şehri vs. öğrenmesi epey vakit alır. Ama Iverson'ın da ne kadar önemli bir oyuncuyu anlatmaya lüzum yok. Play off'ta kalkar Celtics'e karşı iki maç alır herşey unutulur.

24-16

Her sezona şampiyonluk parolarıyla girip hüsrana uğruyoruz. Bizim yüzümüz ne zaman gülecek? (Haldun Roket – Manisa)

Rockets taraftarının bu serzenişini anlıyorum. Ama kabahat onlar da değil, onlara bu kadar ümit veren yönetimde. Halbuki yönetim dese biz yeniden yapılanmaya gidiyoruz, bizden birkaç sezon başarı beklemeyin, yeni bir kadro kuracağız... Kimsenin sesi çıkmaz. Ama can havliyle yapılan her hamle elde kalıyor.

23-15

Hawks’a NBA’in Sivasspor’u demiştik ama herhalde Vestel Manisa demek daha doğru olurmuş. (Leyla Canoğlu Özçoban – İstanbul)

Üst sıralara tırmanmak zor olsa da o kadar da zor bir durum değil. Herkesin herkesi yenebildiği bir ligde birkaç maç üst üste kazanmak size yetiyor. Ancak esas zor olan üst sıralarda kalmak. Sakatlıklar çok vurmuş olsa da bunlar bu hale gelmerine mazeret olamaz.

21-17

Dwyane Wade ile nereye kadar? (Mehmet Kömürcü – Çanakkale)

Dwyane Wade müthiş bir oyuncu; alıyor, veriyor, takımı tek başına sırtlıyor. Bugün Wade gibi bir oyuncu kolay yetişmiyor. Yanında Marion ve gelişen bir Beasley de var. Florida halkı arkalarında sağlam durursa bu takım yürür gider.

18-20

Elton Brand bu takımın el freni mi? (Volkan Güçler – Standard Liege)

Geçen sene Elton Brand yoktu ve bu takım Detroit'i fazlasıyla zorlamıştı. Şimdi yine Elton Brand yok ve iyi oynuyorlar. Brand gibi bir oyuncudan faydalanamıyorsan suçu başkasında aramayacaksın.

22-17

Kidd-Carlisle geldi ama takım hala istikrar yakalamış değil? (Seda Samay – Bilecik)

Takımın kadrosunda ne kadar istikrar var ki takım istikrarlı olsun. Yıllardır değişmeyen tek şey Cuban ve Dirk. Diğer şeyler o kadar değişince oyun da devamlı değişiyor tabii. Cuban takkeyi önüne koyup düşünecek. Takım kurmak öyle web sitesi kurmaya benzemez.

19-22

Takım iyi top oynuyor ama Alim Karasu’yu tribünlerde göremiyoruz. Kendisi nerede? (Mehmet Özölçüm – Kastamonu)

Takım yıllardır o kadar kötüydü ki taraftarın soğuması doğal. Ama Alim Karasu gibi Milwaukee'nin cesur kalbi olan biri takımdan elini ayağını çekmişse bunun arkasını araştırmak gerekir. Mesaj: Yönetim uyuma taraftara sahip çık.

19-20

Brooklyn’deki yeni salonun arazisi Nets’e peşkeş mi çekiliyor? (Erdal Kanlıoğlu – Balıkesir)

Spor yapılmasını her zaman destekleyen birisiyim. Eğer birisi bu yönde hamle yapıyorsa bunu da avuçlarım kızarıncaya kadar alkışlarım. Brooklyn'deki stat projesini inceledim. Atıl durumda bulunan bir arazi muhteşem bir tesis haline gelecek. Biz de bunu destekleyelim, insanlar gelsin, yemeğini yesin, içkisini içsin, maçını izlesin. Artık bunların önünü açmamız lazım.

15-24

Michael Jordan’ın bu işleri bırakma vakti gelmedi mi? Her yıldız oyuncu iyi yönetici olacak diye bir şey yok. (Meryem Tekol – Ankara)

Jordan'ın kazandıkları, kazandırdıkları malum. Ama geçmişle yaşanılmıyor. Yöneticilik çok daha farklı bir durum. Tüm organizasyonu kucaklamak ve onlara önderlik yapmak gerekiyor. Ama zamanla bunu da öğrenebileceğini düşünüyorum.

16-24

Chris Bosh için yeni Kevin Garnett yorumları yapılıyordu ama gidişat Antawn Jamison’a işaret ediyor gibi? (Nevzat Esmer - Konya)

Oyunculara bu tarz yaftaların yapıştırılmasından hoşlanmıyorum. Chris Bosh ne yeni Garnett ne de Antawn Jamison. O önce Chris Bosh. Ayrıca oyununu da devamlı geliştiren genç bir isim. Böyle oyunculara sahip çıkıp onları desteklememiz şart. Ayrıca takımın logosuna da çok benziyor.

14-25

Jim O’Brien hoca göze hoş gelen top oynatıyor ama galibiyetler bir türlü gelmiyor. Sorun nerede? (Volkan Bahçeci - Antakya)

Basketbol bir temaşa sanatı. Bu bir gerçek. Ancak sonuçta daha az mağlubiyet alan takım ligde şampiyon oluyor. Jim Hoca'nın sistemi emek isteyen bir sistem. Eğer yönetim ona sabreder ve istediği oyuncuları transfer etmeyi başarırsa bundan karlı çıkan Pacers takımı olur.

11-26

Randy Foye’un son çıkışından sonra yine de oyun kurucu arayışları sürmeli mi? (Nusret Sevgener - Tekirdağ)

Randy Foye'u İzmir'de çıplak gözle izlemiş ve çok beğenmiştim. O zamandan beri takip ederim ancak bir türlü o seviyeye çıkabilmiş değil. Bu sebeple de onun yanına, onu destekleyecek bir isim aranması doğal. Ayrıca Timberwolves gibi gelişmek isteyen takımlarda transfer 12 ay devam eder.

17-22

Luol Deng son 10 yılın en fos çıkan NBA oyuncuları listesinde kaçıncı sıradadır? (Dengir Mir Mehmet Fırat Nazario de Lima– İstanbul)

Bir takımın vizyonu yöneticisinin vizyonu kadardır. Eğer Bulls yönetimi biraz akıllıp olup Garnett ya da hiç olmadı Gasol'u alabilse şu an olduğu yer çok farklı olabilirdi. Resmen bir ibret vesikası...

15-22

Taraftar son dönemde hiç olmadığı kadar mutlu ve umutlu, bunun devamı gelir mi? (Remzi Ünal Ünlü - Sinop)

New York taraftarı başarıya o kadar hasret ki bu ufak başarı bile onları mutlu etmeye yetiyor. Ancak unutmamalı ki bir gülle bahar gelmez. Sahadaki takım hala D'Antoni'nin takımı değil. İstediği takımı kurduğunda ateşli New York taraftarıyla birlikte bu takım tutulmaz hale gelebilir.

11-29

Don Nelson soyunma odasında takıma “Taktik maktik yok; çıkın oynayın” mı diyor? (Yiğit Nurhat – Samsun)

Don Nelson hala geçmişte yaşıyor. Takımların hala sadece motivasyonla ileriye itilebileceğini düşünüyor. Öyle başarı ancak Baron Davis gibi oyuncularla, o da kısa süreli olarak gelebilir. Don Nelson sadece ders vermeyip ders almayı da öğrenmeli.

11-27

Yürekli genel menajer Chris Wallace’a demediğini bırakmayanlar şimdi neredeler? (Fikret Şayan – Mersin)

Chris Wallace bana göre bu yılın GM'i ödülünü almalıdır. Tehditlere, şantajlara, komplolara pabuç bırakmadı ve Darius Miles gibi artık bitti denilen bir yeteneği basketbol dünyasına kazandırdı. Mesaj: Allah'tan başka kimseden korkmayan bu yöneticilerin artmasına NBA'in ihtiyacı var

10-30

Geçmişteki başarılar mazide bir anı olarak mı kalacak? (Burcu Çamoğlu – Kıbrıs)

Maloof kardeşleri iyi tanırım. Çok iyi niyetli, çok çalışkan insanlar. Ama tek tabanca da bir yere kadar. Sacramento şehrinin önde gelenleri bu takıma sahip çıkmalı. Yoksa Sacramento şehri NBA'de çok fazla kalıcı olmayabilir.

7-33

Russell Westbrook heyecan verici bir genç ama bir oyun kurucu için asist/top kaybı ortalaması felaket değil mi? (Ali Nalça – Kayseri)

Bu yorum yapılırken Westbrook'un bir çaylak olduğu unutulmamalı. Ayrıca takımının da ne kadar top kaybı yaptığına dikkat etmek gerekir. Şunu da belirtmek gerekir ki keşke her takım ve taraftar Oklahoma City gibi gençlere sahip çıksa... Kevin Durant, Jeff Green, Westbrook gibi isimlerin gelişmesini sağlıyorlar, Krstic'i tekrar NBA'e kazandırdılar. Yüreklerine sağlık.

7-31

Takımın sadece 7 galibiyeti var ve Arenas da bu sezon dönmeyecek gibi. Başkent'te neler oluyor? (Şükriye Gülşah Emniyet - Çorum)

Bana neden galibiyet sayısını soruyorsun, neden Arenas'ı soruyorsun? Nick Young'u sorsana, nasıl bu kadar gelişim gösterdiğini. Bu Dominic McGuire nereden çıktı desene. Sadece olumsuz eleştiri ile nereye varabiliriz?

8-30

Kulüp bu kadar kötü günler geçirirken camianın önde gelenlerinden Selim Ataz nasıl olur da ortaya çıkmaz? (Erkan Turan – Yalova)

Selim Ataz belli ki takıma küstü, küstürüldü. Yıllardır şanssız olan takımda birşeyler iyiye gitmeye başlamışken yine eskiye dönüş oldu. Selim Ataz'ın elini ayağını çekmesiyle işlerin kötüleşmeye başlamasının aynı zamanlara rastlamasını Sn.Ataz'ı yakından tanıyan birisi olarak tesadüf olarak görmüyorum. Ama yine de böyle dünyevi meseleleri artık geride bırakan bir Selim Ataz'ın bu kararı karşısında saygıyla eğiliyorum.

23-15

Portland’ın Darius Miles olayındaki ayıbını nasıl değerlendiriyorsunuz? (Kaan Kural – İstanbul)

Oynadığı basketbola ve aldıkları sonuçlara bakarak Portland'ın daha üstte yer alması gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak elit bir organizasyon dediğimiz NBA'de diğer takımları tehdit etme gibi kara bir lekeye imza atan Portland Trail Blazers benim gözümde çoktan küme düşmüştür. Darius LaVar Miles gibi henüz 28 yaşında olan bir oyuncunun spor yapma hakkını elinden almaya çalışmak herşeyden önce insan haklarına aykırıdır. Ayrıca Portland'ın burda kaybettiği milyon dolarların vebalini kim ödeyecek. Portland genel kurulu bu medical retirement kararının altına imza atan yöneticileri ibra edecek mi? Paul Allen bu paraları Yazıcıoğlu'nun önünde kopya Windows satarak değil, Windows'un kendisini yaparak kazandı, bu unutulmasın.

 

 

 

Büyük usta Kazım Kanat'ı saygıyla anıyoruz.

 

Arşiv
08/01/2009 - Batuğ EVCİMEN
02/01/2009 - Mert KASAPOĞLU
23/12/2008 - Gökhan ÖZŞAHİN
16/12/2008 - Barış Kutay ÖVÜN
10/12/2008 - Murat Can EGE
01/12/2008 - Ozan AYDIN
24/11/2008 - Sedat KOÇ
17/11/2008 - İsmail ŞENOL
03/11/2008 - Ümit Can İLHAN
29/10/2008 - Orkun ÇOLAKOĞLU