1
111111
 

Batuğ EVCİMEN
08 Ocak 2009, Perşembe

 

Sıralama sırası bende
Sırası alttan üste.
Neye göre mi dizdim?
Elbet kafama göre.

(Bakış açısı: Only 43 days until the nba trading deadline.
Bakış zamanı: Only 7 days since yeni yılınız mutlu olsun.)

 

8-26

Kariyerinin olgunluk döneminde camby’nin burda ne işi var? Clips ile şaka olmaz marcus, yıldırırlar adamı, bak nerdesin! Basketboldan soğumuş insan biliyorum ben bu takımın yüzünden. O şehirde ya diğer takımda oynayacaksın, ya film çevireceksin. Hadi baron filimci. Diğerlerinin hiç birisinin asıl neyle uğraştığını bilmiyorum. Basketten tanışıyoruz biz... Tihehe. Marcus kaç ordan!

7-27

Deshawn’ın cavs maçındaki halidir benim için olay, wizards’da seyredilecek ne varsa ona bakarım. Giderek daha az şey kalmasına rağmen yine de kesat durumda yaratıcı davranmayı bilen laf ebesi bir-iki şarlatan var aralarında. Basketboldan fazla bahsedemiyorum, bu bölümde sık rastlanan bir olgu değildir. Obama gelsin de bir el atsın şunlara, korumalardan iki uzun versin, wizards pota altına faydası olabilir. Ajan için de, çift taraflıymış, iltica edip çeeska’da oynayacakmış, diyorlar. Komple rusya ligine gitseler de olur.

8-28

İkinci el oyuncu dükkanı pasifik şubesi. Martin gider, birileri kalır. Salmons gider, diğerleri kalır. Miller gider, bazıları kalır. Bunların nasılsa bir arada bir halt ettikleri yok. –Ne iş yapıyorsun yakışıklı? –Kings’de topçuyum. –Güzel, haftaya ara beni. –Haftaya benim belli olmaz be yavrum, bugün yarın görüşsek?..

5-31

Niye mi buradalar? Üsttekiler takım değil, thunder öyle, ondan. Durant çok büyük oyuncu olur bence, öyle zaten de, göze çarpmıyor, ondan. Maçlara asılıp kaybedince üzülüyor ama yılmıyorlar, ondan. Gelecek sefere daha iyi asılıp daha güzel yeniliyorlar, biraz da ondan. Diptekiler arasında daha renkli bir takım yok bence.

13-23

Yerlerinde sayarak geride kalıyorlar, aynı koçları gibi. İyi oyuncular var, iyi oynayamıyorlar. Oyun kurucu var, oyun kurucu oynamıyor! Larry brown ile olmaz bu iş; derkenar etmişik, tecrübeyle sabit. Takas tukas kurtarmaz, brown’ın ilacı yoktur. Mike sen bu işte kararlı mısın yoksa öylesine mi takılıyosun abi ya?

10-25

Kuçular ve gaddar sahip! Kevin yakında sahaya oyuncu çıkacak, imkan bulsa hakem de olacak. Bak amca, Isiah abiyi uygun vaktinde bi ara, ‘’naber hacı nasıl gidiyo görünmüyosun nerelerdesin yıllardır neler yaptın neler ettin bakalım vs.’’ de, sonra yarım saat kadar kesmeden dikkatlice dinle. Size dönüyorum okuyucular, bu kevin, garnett’le becerdiklerinden sonra jefferson’ı hak etmiyor, edemiyor da zaten, ortada. Niye gitmiyor? Ya minneapolis kenti basketboldan ve enbiey’deki takımlarından ne bekliyor?

10-27

Don nelson mantara bağladı herhalde. Bu takımı ne uzun ne de kısa dönemde bildiğim herhangi bir mantık zinciri içinde takip edemiyorum. Biedrins ve jackson haricindekileri aklımda tutamıyorum, tutmak istemiyorum, seyrettiğim maçlarda oynadıkları basketboldan bir halt çakmıyorum ve canım da sıkılıyor ayrıca, başka şeyle uğraşmak istiyorum. Şu anda da meselâ, bunları değil thunder yazmak istiyorum. Biliyorum yazdım onu ama olsun tekrar yazmak istiyorum. Üff! ... Kaktüs de olabilir ha!

18-16

Yazacak bir hareket olsa da görsek. Bir elemanın sırtına bu kadar da binilmez ki arkadaş. Sezon hedefi ne? Wade’in insanüstü performansla sakatlanmadan oynayabileceği maç sayısını mı öğrenmek? Miami kentine ve takımına şampiyonluk kazanmış süper yıldızı oynattıkları koça ve adamlara bakın. Riley, ya istifa et, ya çocuğu takas et!

13-22

Önce isiah ardından ron bunların şaftı fena kaydırdı. Dunleavy, granger, murphy başka yerlerde çok daha kıyak işler yapabilir. Koç da o’brien, eh işte, ne diyeyim kardeşim yalan mı kıvırayım? Belki iyi bir oyun kurucu bu güruhu birleştirebilir, o zaman o’brien de işe yarayabilir. Üzgünüm reggie, sen de üzgünsen mal gibi dikilip durma öyle, gel de bir el at, ‘’tenks for oool dı greyt memriz’’ diye traşlamayı biliyosun, kıçını kıpırdat da biraz borcunu öde denyo!

13-20

Ellemeyin hocayı yoluna gitsin. Daha yapacak alış veriş çok; nihayette Lee, Duhon, Harrington ve bir-ikisi daha kalacak ve seneye bambaşka bir kadro olacak, oyun kuruculu filan. Artık takımın tarzı var, hocasından menkul, oyuncular gelir gider, uyan kalır uymayan tüyer. Basketbol yöneticisi insanlar tarafından yönetilen bir takım oldu knicks. Kazandıkları zamanda takımı iyiye götüreceklerine inan deseniz inanırım, ben bile o hale geldim yani, düşünün artık.

18-18

Kaan’ın eleman devin burada patladı, vince’in takas yine kaldı. İkisi de birinci sınıf top oynuyor fakat nets de doğunun clippers’ıdır, warriors’ıdır. Ne yaparsan yap çivi çakmazlar kulübe. Bir çıkarlar, yakında batarlar. Yaşlı yaşsız elemanların kendilerini göstermeleri için fırsat misyonunda bir kulüp. Ver onu al bunu, arada bir playoff ilk tur, taşınalım taşınmayalım satılalım kiralanalım laga luga. Al sana nets.

11-25

Kendi kendilerine birşeyler çeviriyorlar, seneye blazervâri bir çıkış bekliyorum kendilerinden. Tabii gay, mayo ve gasol’u draft hakları karşılığında boston, cleveland ve san antonio’ya filan göndermezlerse. Bir-iki ispanyol daha mı alsalar? Seviyorum aslında bunları. Böyle zor ama. İyi moruk lazım bir-iki tane, pota altı da zayıf. Fakat sağlam bir çekirdek var, orada, görüyorum. Elime de geliyo bak!

15-20

İyi koçu bulmuşlardı kaçırdılar tepe taklak oldular. Skiles beceriyordu ama daha yukarıdakiler beceremiyor eldeki her daim zengin kadrodan performas almasını, vinny de kenarda ne halt ediyor bilemiyorum, oyuncuyken de tam bilemezdim sahada ne halt ettiğini. Rose büyük bir fırsat. Şimdiye dek bunu iyi kullandıklarını söyleyemem, yerlerinde sayıyorlar. Playofflara kalacak kadroda kimse zırnık ilerlemiyor. Koç bu adamlara ulaşamıyor. Minişiirim hazır: Biraz daha del negro / yahut kenara gel negro.

15-20

Atmacaların arkasından bunlar dirildi, draftten düşen yıldız adayıyla değil, gerçek bir oyun kurucu ile. Bir-iki sezon önce bulundukları yerde kafadan şampiyonluğu hedeflemiş olamazlar ya, ilk durak playoffsa, bu sezon orası için aday sixers. Elton ile bu olabilir bence, sahadaki koç iyi çünkü, ama kenardakini bilemiyorum. Sonrasını sonra düşünürler. Ben öyle yapacağım en azından. Sahanlıkta dinlenmek lâzım, çıkacak çok kat var. Takas notu: Evans ile rush iş görmez, gönderin draft pick alın.

17-20

Ciddi koç gelince zevzekler sürüsü takım oldu. Düşünüp uğraşıp bir 2nd unit (hem kendisini hem stratejisini) oluşturmak kısa zamanda farkı ortaya koydu. Ligde koç kalitesi düşük bence, aralarında man with the plan olanlar ta buralardan bile seçiliyor. Kadro kuvvetli değil, sebebi zayıf uzunlar, keşke chicago’dan bir-iki tane getirseydi skiles. Eleman on senedir öğrendi artık işi. Bucks’a gelince, yarım ekmeğe birbuçuk köfte. Sayın milvakilerigelenleri, ilerialana doğru dürüst uzun alın –yao meselâ, hop hop hop ağır olun atlamayın hemen şaka yaptık, alın ciddisi; brad miller meselâ, kimi verirseniz de verin- ötesine karışmayın, işi koça bırakın, doğu’da tam playofflara kalınacak sezondur. Go sharlie v! (Alim, artık rj için üzülmüyorum bilader, o benim kuruntummuş.)

15-21

Makine iyi, sürücü değil. Önüne geyik çıkınca ağaca tosluyor. Berabere maçta son dakikada dört hücumu solomon ve bargnani kullanıyor. O sırada colangelo ne kullanıyor? Ben misâl, açık kafayla böyle bir olaya tanık olmak istemem. Torontal şartlar altında viski-cola veya votka-martini olabilir, bir düzineden azı kurtarmaz... Tebele mi ula ora, n’apıyonuz? Elde garnett gibi adam var, eline top değmiyor. Mitchell niye bu kadar kaldı? D’Antoni niye ny’de? Triano ne? Bargnani mongolfiera. Quo vadis? Alo, bu laflar sana gelo colangelo! O’Neal ile birlikte italyan’ı da sepetleyip wade’len beasley’i bir de kleiza’yı kap, stockton babayı da koç yap, detayları sana bırakıyorum, hâlâ ozan’ı şaşırtabiliriz. Garnett gibi diyorum bak. (Çok yaşa murat can... Söz ver; ilk fırsatta tekrar renking yapa can.)

22-15

Bu kadro olmadı abicim. Tırmalamasınlar boşuna. Vaziyetin birçok tanımı olabilir, benim için geçerli olanı şu: Houston yao’yu harcıyor. Artest ile iyiye değil kötüye giderler. İyiye giden oldu da biz mi kaçırdık? Yao’su olan niye bu kumarı oynar? Rockets birinci sınıf taklidi yapan ikinci sınıf takımlardan. Saykoyu gönderecekleri iyi bir takasla işler değişebilir tabii, yao varken. Başka ümit göremiyorum. oyun kurucunuz yok be birader, tek oyun kurucu yao!

22-12

Kuvvetli ve derin değil fakat güzel takım. ‘Takım’ olabildikleri için kadronun toplamından daha fazla değer yaratabiliyorlar, ve tabii bunu başarırken de çok yönlü iki klas garda birden sahip olmanın avantajını kullanıyorlar. Bankları şu haliyle asla playofflarda uzatmada kazanmaz ama güdülmesi zor olan josh daha fazla takım oyununa dahil edilebilirse fazladan bir-iki maç alırlar, belki biri yedinci maç bile olabilir. Peki woodson bunu becerebilir mi? Şu ana dek pek olmadı ama bibby ve jj’in yardımıyla olabilir. Horford da fena uzun değil fakat arkası yetersiz (götü değil, yedeği). Sonuç? Eh işte, doğu ne kadar kötü, hawks o kadar iyi. Oynadıkları takım basketbolu güzel hiç olmazsa. Diğer yandan, bir baba uzun bir de ana yedeğe herşey bambaşka oluverir amma ha, doğu yarı finalinde bunların lehine tahmin yaparken buluruz kendimizi

21-14

Kendilerini ben pek seviyorum da, sahada takım halinde yarattıkları gözüme güzel gelen ve güçsüz rakibi alaşağı eden kargaşanın içinde savunmadan eser olmaması herhalde mcmillan’ın gözünden kaçmıyordur. Dişli takımlara karşı ne iyi bir açık alan defansı var, ne de pota altında pryz dışında savunma yapan bir adamı, blazers’ın. Aldridge dalgacı karadeliğin teki, takımı bozuyor, eline gelen topu skinindkine sallıyor. Potansiyeli yüksek ama böyle oynayacaksa hiç olmasa daha iyi bence, o dakikaları daha iyi değerlendirecek derin bir kadro var ellerinde, fuljilet yani. Hisse: Tebrikler, artık batının kalbur üstü takımlarındansınız. Ötesi başka bir lig, umarım çabuk ısınırsınız. Babam da severdi bunları.

21-15

Önce bir kendileri karar versinler ne yapacaklarına, ben de sonra iki satır yazarım. Ya burası nedir böyle ya? Bu takımda neler olup bitiyor, kim kime kıl kim kimi yiyor, çözebilmiş değilim. Çözecem ama. Bir tahminim var: Bence bu camiada büyük çoğunluk artık sadece sloan ve boozer’ın gitmesini bekliyor. İşe yaramadıklarından değil, sanırım bu ikisinden felâket baydılar. Ben burda böyleysem deron orda nasıldır acaba? Ne carlos’muş ama be. İki senedir ne susmadı be! Jazz çoğu rakibinden daha güçlü kadroya sahip, ama öyle zamanlar geliyor ki sahada onların yarısı kadar takım olamıyor. Durum gayet açık. Ve hiç de yunik değil, gayet kunik hatta. 

19-13

Shaq üç senedir en iyi topunu oynuyor, üstelik bu arada 33’ten 36’ya geldi. Nash gerekirse mikan’a bile sayı attırır, siz bu amare’yi istatistiklerindeki kadar bir halt zannetmeyin yani, oyun kurucu etkisi her oyuncunun performansını etkileyen bir sabit değişkendir. Ne çare ki suns bankı felâket derme çatma, ayrıca genel olarak savunmaya vakit ve nakit ayırdıkları söylenemez. Yımışak yımışak dolanıyorlar sahada. J-rich takası güzel de, yaşlılar hâlâ sahada fazla kalıyor ve rakip iyi gardlara kimse iyi savunma yapamıyor. Amare-dirk takası biraz toplar ya, o da yetmez. Kerr’ün koçluk tecrübesi eksiği var, bir ara tamamlaması lâzım, olmaz bu kafada, kendi oynadığı takımların bankları böyle miydi? Hatırlayıversin.

21-13

Timberwolves karşısında 29 sayıdan gelip kazanıyorlar. Grizzlies’den 20 fark yiyorlar. Kidd maç başına 35 dakika oynuyor. Yahu bu adam 35 yaşında! Vücut kaldırmaz. Sakatlanır, ortada kalan yükü barea’nın vücut da kaldırmaz. Nowitzki kardeşim, dokuz sene oldu, baymadın mı hâlâ çölün ortasında, alman mısın nesin, kum seviyorsan bari phoenix’e gazla, yapsınlar ordan amare’li bir paket, yakışır iki tarafa da. Yoksa böyle bir halt olacağı yok, özellikle howard’ın bu haliyle ve terry’nin her zamanki haliyle. Hareket lâzım, güneydoğu grubuna komple hatta, değil mi dallasmorningnews? (Koç mu? Hangini sordunuz, rick mi, kidd mi?)

28-8

İlk beş kıyak oluyor da, takımın gerisi çol tırışkadan. Yine güzel idare ettiler amma hidayet yavaşlamaya başladı bile. Artık her nasılsa biraz (şöyle bir ay kadar) dinlenip playofflara diri girmeli çünkü kalanlar onsuz seri filan kazanacak halde değiller. İşte magic’in karaciğeri burada; elde howard var fakat hido olmadan tam randımanla oynayamıyor. Hido da bildiğiniz hido işte, evet o. Kendisine şimdiden geçmiş olsun diyelim ve geçelim... Adam olması - pardon yahu ağzımdan öyle çakıverdi, oyun kurucu olması zor jameer’i şu hale getirmeyi başaran stanvan ise horlando’nun önemli avantajı, bir çok takımda sahaya zeka ve sistem yansıtacak koç bulunmuyor. Takas çok iyi gider ama yapmaz bunlar. Yapmasınlar zaten. Ariza olacaktı bir de, düşünsene len!

23-11

Sıkıldım be artık ben bunlardan. Kıçın kıçın yeniden yapılanıyorlar bir de. Bu durumdan ümitli olanlara bakış açımı açıyım açıyorum aç-tım: Binmişiniz tim amcanın çatısına, yıllardır kulübe(ye) çivi çakılmıyor. Alır başını gider bir gün, hindi gibi kalırsınız ortada. Dönelim bugüne. Aha, batı ikincisi! İşte bundan sıkıldım, tam da bunu diyorum. Bowen, bonner, boberto... Sıkıcı. Finley, thomas, udoka... Sıkıcııı. Popovich... Eah, çok sıkıcı. Muhafızgücü. Sıkıcı demişken, vaughn nerelerde acep? Racırmeysıncunyır’ın üçbuçuk milyon papel aldığını biliyor muydunuz? Parkeye yakışmıyorsun parker. Manu, saç ektir! Timamca, kaç ordan, okyanusa doğru gel, yanında hill’i de getir.

28-6

Henüz doğru dürüst, ne oynadığı belli, ne oynadığını bilen bir takım yok ortada. Z kenardayken gördüğüm bu. Kaç sene oldu be! Onu ver bunu al, hâlâ kimin ne halt ettiği belli değil, başta mike brown. ‘’Son topu james’e verin. Sen de son topu oyna james’’ diye takım yönetilir mi? Bu taktikle boston yenilir mi? (Bence detroit bile zor yenilir.) Wally’yi nasıl kullan(ama)dığı benim için bir kriterdir meselâ. Delonte geriliyor, gibson öylece kaldı, big ben basketi bıraktı yahu, james neredeyse duşta poz verecek. Bana pek şampiyon olacak takım gibi gelmiyor. Hmm, hedefleri ne acaba? Buldum! 2010 olmasın?!. Lebron’a girecekler herhal... Puhahahaha! Konu açılmışken, 2010 geyiklerine dalanlara söylüyorum; 2010’da götünüzü neyle ısıtacağınızı da düşündünüz mü? Lebron nereye gidermiş. Takımı iki kere şampiyon yaptı sanki de biz kaçırdık umnakoym. 2010’da sen nerede olacaksın ulan okuyucu, de bana, düşündün mü heç? Adamı hasta etmeyin, konuşacak doğru düzgün konu bulamıyorsanız açın aynada kıçınızı inceleyin. Neydi bu ya, cavs miydi? Gidip mo williams’ı aldılar yaa... Tihahahaha.

21-12

Valla bunların seneye ne olacaklarını, nasıl olacaklarını hiç kestiremiyorum ama bu sene halen çok tehlikeli pisyons. Benim underdog bunlar. Ritmi bulmaya başladılar. İyiye gidiş sürer ve aralarında rotasyonu oturturlarsa playofflarda pis çarparlar. Tabii curry’nin tamamen devreden çıkması lâzım, doc rivers hesabı. Olur mu, olur. Iverson saftır, gaza geldi mi her yola da gelir. Daha bunun rip’i var, dice’ı var, en âlâsı tayshaun var, rodney de adam oluyor. Hop, Rasheed abiye haber verin, ekibi tekrar topluyoruz, acele gelsin.

21-11

Biraz cıvıtık olmakla birlikte, ligde kafasını basketbola ve takımının başarısına en çok veren oyuncu bu takımın oyun kurucusu. West de bosh ile birlikte en klas uzun forvet. Paul&west mevcutlar arasında en beğendiğim ikili. Şöyle ki; bu bir kısa-uzun kombinasyonu ve ikisi de hem içerden hem dışarıdan oynayabiliyor, x4 yani. Ki zaten kombinasyon dediğimin bir parçası takımın kalanını da oynatıyor, bunu farklı tempolarda becerebiliyor. Chandler’ın kafa sağlamken ilk beş çok yönlü ve kuvvetli, gel gelelim bank zayıf, posey varken bile. Onların tırmanacağı yeri de biraz paul&west, biraz da bank belirler zaten, yoksa kenarda poz kesip duran traşçı scott değil.

25-12

Daha iyi takımlar arasında daha iyi ikinci ekibe sahip birkaçından biri. Carmelo’nun eli-kolu sorun olmaz. Camby ile çok daha iyi olurdu elbet, o iş bariz bir hata. Chauncey takası değil ama. Ya nene kontratı? Denver hep böyle işte, ordan batıyor, burdan çıkıyor. Nihayetinde dalgalana çalkalana diğerlerinden fazla mesafe kat etmiş oluyor. ‘’Takas makas yapmasınlar / aman sakın bozmasınlar’’ minişiirimi ithaf edebileceğim takımdır. Koçu değiştirebilirler, değiştirmeseler de olur, farketmez chauncey sahada olduktan sonra. Duydun mu george? Gazcının teki olduğunu biliyorum. Bildiğimi biliyorsun. Jr smith’e tek başına parkta yarım saat göz-kulak olamazsın sen. Playofflarda devre arasında soyunma odasındaki teveleri kapalı tut yeter. Aydan aya çek maaşını, gölge etme, yola yatma.

29-8

Ligin en iyi beşinin arkasında medrano sirki! Başlarında koç olsa o beşi güzelce ayırıp ele gelir bir 2nd unit ile efendi gibi bir rotasyon kurar. Tabii başlarında yönetici olsa baştan bankı bu elemanlarla doldurmaz. Powe’dan çok umutluyum, diğerleri hakkında kelime sarfetmek istemiyorum. Rondo harika bir hibrid yeni zaman oyun kurucusu. Ara sıra süratten virajlarda savruluyor fakat ligin üç büyükustası arasında gidişi bozacağını sanmıyorum. Garnett’in kafa yine hararet yaptı fakat... Ee, kenarda koç olsa... Neyse, iyiler süperler de, kimsenin eli armut toplamadı altı ayda. C’s bu yedeklerle ancak, daha ileri gitmek için onlara ihtiyaç duyacakları yere kadar varabilir. Sonra kar yağar.

28-6

Tam şu anda california dreaming çalmaya başladı, bobby womack yorumu. İşarettir deyip uçuşa geçeyim. Phil aradığı adamları buldu, artık kobe şart değil, bir başkası da olur, bence daha iyi olur hatta, wade meselâ. Pardon o raptors’a mı gidecekti (nah gider oraya), pat’i bir arasınlar bence, belli olmaz. Yere doğru alçalayım: Bence bu takım artık gasol’dur. Ariza’nın niye ilk beş çıkmadığını merak edenler; kendisi ikinci beşin en önemli marifetidir, bence ondan. Phil harika 2nd unit yaptı, içinde odom var, ne diyorsunuz siz! Tabii walton da sakatlanınca düzen bozuldu ama bu kadro böyle sakatlıkları kaldırır. Ortalık becerikli adamdan geçilmiyor, kobe haricinde de kıl herif yok aralarında. Aslında züppeye haddini bildirmenin tam zamanı ya, işleri o kadar karıştırmadan orta halli bir gard takviyesiyle de playofflara kadar bozmadan gidebilirler. Peki bunların önünü kim alacak? Şu yukarıdakiler mi? Şu halde zor. Fakat unutmayın: Daha 43 days until the nba trading deadline.

 

Arşiv
02/01/2009 - Mert KASAPOĞLU
23/12/2008 - Gökhan ÖZŞAHİN
16/12/2008 - Barış Kutay ÖVÜN
10/12/2008 - Murat Can EGE
01/12/2008 - Ozan AYDIN
24/11/2008 - Sedat KOÇ
17/11/2008 - İsmail ŞENOL
03/11/2008 - Ümit Can İLHAN
29/10/2008 - Orkun ÇOLAKOĞLU