YENİ NESİL ŞAMPİYON

 

alesta22@hotmail.com
11 Ekim 2008, Cumartesi

Merhaba basketbol severler. Diğer yazararkadaşlarımın da üzerinde durduğu gibi çok uzun  zaman oldu. Batug.com bir alışkanlıktır bizler için. Bu olgunun asla uzağında kalmasak da sitenin aktif halde olmasını, kalemine hasret olduğumuz insanların yazılarını okumayı özlemişim gerçekten. Ben öyle çok eski bir yazar değilim; Mart 2005’ten beri bu satırlardayım ama kendimi çok uzun yıllardır kocaman bir ailenin içindeymiş gibi hissediyorum.. Merhaba faslını fazla uzatmayalım, bundan sonra sık sık sizlerle olacağız nasıl olsa.

 

Blazersberaber olamadığımız iki sene boyunca sahip olduğu görüntüsünü epeyce değiştirdi. Takıma draft edilen oyuncuların gelişimi, Kevin ustanın yapmış olduğu hamleler ve uzun vadeli yeniden yapılanma planının düzenli bir şekilde ilerlemesi takımın çehresinde güzel değişiklikler olmasına yol açtı. Uzunca zaman takımın ne kadar kötü karakterli ve dibe vurmuş olduğunu anlattığım bu satırlarda şimdi basketbol adına güzel bir şeyler yazacak olmanın heyecanı da var içimde. Büyük Blazerslı üstat Ahmet’in de söylediği gibi artık göz önünde bulunan bir takımın köşesi olacak burası. Elbette oluşum henüz tamamlanmadı. Parçaların yerine oturması ve gelişimi için zamana ihtiyacımız olacak. Fakat artık yeni nesil şampiyon bir takımımız olması çok da uzaklarda değil.

 

Hola Rudy…

 

Geçen sezon ilk sıradan seçtiğimiz fakat çölde sevdasını ararken iri yarı bir kutup ayısına rastlamış bir bedevi misali şanssız olan Greg Oden sezon öncesi hazırlık kampında dizinden yaşadığı sakatlık sonrası sezonu kapatmıştı. Beklenenden hızlı bir şekilde iyileşen Oden sezon sonuna doğru oynayacak hale gelmesine rağmen riske edilmedi, doğru da yapıldı. Bu sezon en önemli kozlarımızdan biri olacak kendisi. KP’nin parmak ısırtıcı bir hamleyle draft gecesi takıma kattığı Bayless de bu sezon çok katkı yapacak bir diğer çaylak oyuncu. Arizona patentli Bayless skorer kimliğiyle takımın önemli bir parçası olacak elbet. Luke Jackson ve Diogu da yeni aramıza katılan diğer oyuncular. Fakat bu sezonun en önemli transferi bence İspanyol yıldız Rudy Fernandez olacak. Hâl ve hareketlerinden dolayı kendi vatandaşları hariç dünya basketbol severlerinin antipatisini kazanan artistlik kabiliyetleri ve kibir puanları yüksek İspanyol milli takım oyuncularının en değerlilerinden olan Rudy bu antipatisine rağmen kendisini kısa sürede çok sevdirecek. İkinci bir Ginobili olarak lanse edilse de ben ondan farklı meziyetleri de olduğunu düşünüyorum. Şu an itibariyle Manu kadar yüksek bir oyun görüşüne sahip olmasa da burada onun çok işine yarayacak kuvvet ve cesaret faktörü göz kamaştırıcı. Kuvvet derken elbette bir LeBron benzetmesi yapmıyorum. Vücuduna göre gerçekten çok kuvvetli. Delici ve cesur. Nate bile hazırlık kampı dönemince ondan çok etkilendiğini her fırsatta dile getirmiş. Kazanılan ilk hazırlık maçında Kings karşısında yaptıkları adeta beni de büyüledi.  Son kaybedilen hazırlık maçında Warriors’a karşı çok iyi bir maç çıkardı sakatlanana kadar. Bu sezon çok işler yapacaktır..

 

 

Her şey tamam mı?

 

İlk satırlarda da değindiğim üzere malzememizin kalitesi ortada olsa da bunun kendini basketbola çevirmesi için zaman gerekecek. Şampiyon bir takımda olması gereken önemli hususlardan mahrumuz. Bunların en başında tecrübe geliyor. Takımın en tecrübelileri 10 yılını deviren LaFrentz ile 8 yılı geride bırakan Joel. Bunların da takım içindeki sorumlulukları çok az. İskeletin üzerine kurulduğu Roy, Oden, Rudy, Aldridge ve Webster gibi oyuncuların NBA mazileri oldukça kısa. İki tanesi de çaylak zaten. Bu bizim en büyük handikapımız olacaktır sezon içerisinde.  Hedo gibi bir oyuncu bu takıma inanılmaz bir parça olurdu. Hayallerimizi süslemekte.  Bununla beraber takımda iyi savunmacı diyebileceğimiz bir oyuncu yok. Atlet ve genç bir takımız. Bunun artılarını hücumda daha hızlı oynayarak kullanmaya çalışacağız. Gençlik ateşini savunmaya da yansıtacağımız şüphesiz. Ama savunma hissiyat işidir. Bu yetenekte adamımız yok. Joel ve Outlaw savunmada  baş rol alması beklenen oyuncular. Fakat şu hususun tekrar üzerinde durmak isterim ki savunmanın başarısı için takım savunmasını üst seviyeye çekmeliyiz

 

Bunlarla beraber de şanssızlıklar yakamızı bırakmalı artık. Roy iki senedir sezonunu dörte birini kaçırıyor nerdeyse. Elbette geçen iki yıl kadar yük binmeyecek omuzlarına ama yine de dikkatli olmalı. Webster’in stres kırığı olduğu ve 8 hafta oynayamacağı yazılıyor. Sezona bununla başladıysak şanssızlığımızın da hala yanımızda olduğunu söylemek çok zor değil.

 

Bir diğer husus da öteki İspanyol oyuncumuz Sergio Rodriguez. Ben ona iki sezondur çok güveniyorum fakat hala beklenen patlamayı yapamadı. İlk iki hazırlık maçında çok iyi oynadı, umarım Nate ona son bir şans daha verir de bu sezon ondan beklediğimiz performansı sergiler. Blake’in önüne geçeceğini umuyorum. Kadro birbirine yakın ve rotasyonu çok çeşitli olacak durumda. Çember altında Oden’ı geçiştirdik ama o da ilk hazırlık maçları sonrası ne kadar önemli bir oyuncu olacağını gösterdi. Yeni David Robinson veya Shaq olacak mı yoksa devamlı beklentilerin altında ezilmiş bir halde mi kalacak bunu zaman gösterecek ama ben ondan da umutluyum.

 

Şimdilik bu kadar diyelim basketbol severler. Sezon başlamadan tekrar bir arada olur son gelişmeleri değerlendiririz.  Umarım herkes için keyifli bir sezon olur.