ARŞİV
27 Ekim 2008

KALDIĞIMIZ YERDEN

 

yusuf54@gmail.com
24 Kasım 2008, Pazartesi

Memphis ve Portland kazalarına rağmen 8-3’lük galibiyet oranıyla Boston, Lakers ve Cleveland’ın hemen ardındayız ve gayet de güzel bir yerdeyiz. Birkaç kaza dışında geçen sezon kaldığımız yerden devam ediyoruz diyebiliriz. Bakalım sezon nasıl başlamış nasıl devam etmiş. İlk önce tek tek maçlara bakalım, daha sonraki yazılarımızda daha genel bir değerlendirme yapacağım.

 

Hawks / 99-85 (M) : “Bana hiç kimse Orlando gibi bir takımın nasıl olup da 20. yıl kutlamaları ile açtığı sezonda kendi sahasını bu kadar savunmasız bıraktığını izah edemez. Sezonun ilk maçı, taraftarlarla ilk buluşma ve hatta 20. yıl kutlamaları bile bu takımı ateşleyemiyorsa burada büyük bir sorun var demektir.” İşte bu maçtan sonra duygularımı ifade eden ilk yazı ama Hawks’ın bu sezon yaptıklarına bakınca ( Josh Smith sakatlığına kadar) bu kadar ağır eleştirinin pek makul olmadığını fark ettim. Ne de olsa Atlanta sezona en formda giren takımlardan biriydi. Ama yine de bu kadar dağınık olan savunma bana iyi sinyaller vermedi.

 

@Grizzlies / 86-84 (M) : "It was a bad decision by Turk."  İşte Van Gundy Amca’nın bu maç için özrü kabahatinden büyük açıklaması. Yahu sen ligin en tecrübesiz takımlarından biriyle oynuyorsun, ilk yarı sonunda 12 sayılık farkla öndesin ve son topu kullanamadık diye yenildik diyorsun. Utan be Adam diyesim geliyor ama neyse. Maça gelirsek Hidayet’in açıklaması sanırım her şeyi özetliyor: "We started with a strong punch, but we couldn't finish them" Yani; ilk darbeyi biz vurduk ama yıkamadık gibisinden. Bu maç için Rudy Gay’i kutlamaktan başka yapacağımız bir şey yok maalesef.

 

Kings / 121-103 (G) : Hayır, ilk galibiyetimizi hiçbir şey gölgeleyemez. Ne var yani, Sacramento bu sene iyi değilse. Hayret bir şey, olabilir, sizin de başınıza gelebilir sezona iki mağlubiyetle başlamak. Neyse, sevindirici kısma geçelim, çok uzun bir sürenin ardından ilk defa dört oyuncumuz 20 sayı barajını aynı maçta geçti. Defansif oyuncu gözüyle bakılan MP20, hücumda da iyi işler yapabileceğini gösterdi ( Spoiler gibi olmasın ama ileriki maçlarda, Mavs maçı gibi, kritik şut soktuğunu da göreceğiz)

 

Bulls / 96-93 (G) : 19 top kaybı yapıp, 10 serbest atış kaçırıp 17 sayılık farkın erimesine göz yumduğumuz bu maçta bizi galibiyete taşıyan Chicago takımına bu platformdan şükranlarımı sunuyorum, lütfen kabul edin efendim. Şaka bir yana az daha kendim ettim kendim buldum diyeceğimiz bir maçtı. Ucuz atlattık. Sezonun ikinci galibiyetini aldık. Oyun hala iyi değil ama en azından kendimize güvenimiz geldi.

 

76ers / 98-88 (G) : Açık söylemek gerekirse en çok korktuğum maçlardan biriydi ama üstesinden gelmeyi başardık. İlk defa savunmamız iyi iş çıkardı diyebiliriz; çünkü ikinci çeyreğin ortalarına kadar Elton Brand, Andre Miller ve pivot Dalembert hâlâ skor üretememişlerdi. Üçüncü ardarda galibiyetimizi de aldık, tutmayın bizi geliyoruz.

 

Wizards / 106-81 (G) : İşte ilk yazımızda bahsettiğimiz dominant Dwight Howard karşınızda: 35 dakika, 11/13 saha içi isabeti, 9/14 serbest atış, altısı hücum ve 10’u savunma olmak üzere toplam 16 ribaund, 3 asist, 3 blok ve 31 sayı. İşte hep görmek istediğimiz potansiyelin ışıltıları. Bu arada işler yoluna girdi gibi gözüküyor.

 

 

Blazers / 106-99 (M) : Bu maçtan önce koçun ya da oyuncuların bahis oynadığı kuvvetle muhtemel. Bunun dışında bu takımın ikinci yarının ilk 11 (yazıyla “ONBİR”)  dakikasında sayı bulamaması için kafalarının güzel olması lazım, buna da Mr. Stern’in izin vereceğini pek sanmıyorum. Bu maçta tekrar şunu gördük üç sayılık atışlarımız girmeyince sete set hücum yapamıyoruz, onun yerine direk bire birler zorlanıyor, herkes topu dolaştırmak yerine NBA 2K9 “one-on-one” tadında oynamaya başlıyor. Koçu göreve davet ediyorum. Ayrıca rakibin 5 top kaybı / 9 top çalma oranına, 14 / 3 oranıyla karşılık vermemiz de yenilgiyi hazırlayan başka bir detay. Bu maçta girmeyen şutlar bizim Howard gibi, halim selim bir adamı bile çıldırtmaya yetti, aynen aktarıyorum : "A couple of more games like this, if we don't start hitting some 3s, I might step out and shoot some,". Kısacası : bir kaç maç daha üçlükler girmezse ben üç sayı atmaya başlayacağım diyor.

 

@Thunder / 109-92 (G) : Durant’sız Thunder yıldızsız geceye benzer denilse de o geceye kadar sadece Utah maçında 20 sayı barajını aşmış olan Jeff Green kardeşmiz azınca çok kolay geçer dediğimiz maç az daha başa bela oluyordu. Neyse ki Howard’ımız, canımız ciğerimiz, her şeyimiz ilk triple-double’ını yaptı: 30 sayı 19 ribaunt 10 blok. Tabi karşısında Petro ve  N.Collison  vardı ama Howard’ın o maça gelirken kimono ve perukla uçağa bindiğini hatta otelin lobisine bile bu şekilde indiğini düşünürsek bu triple-double bu konsantrasyon kaybına rağmen daha da büyük bir anlam kazanıyor. Gece Howard’ın idi kesinlikle; ancak ikinci yarının başlarında 34 yaşındaki yeni transferimiz Anthony Johnson’ın yaptığı smaçtan sonra tüm bench’in ayağa fırladığı görüntü de beyinlerimize kazındı.

 

@Mavericks / 102-100 (G) : Ne %38,8 saha içi isabet oranımız ne de  %36 üç sayı oranımız 1997’den bu yana Dallas’ta aldığımız ilk galibiyete engel olamadı. Evet, iyi oynamadık ve kazanmak için pek bir şey yapmadık ama ne olmuş yani. Kadıköy’de dokuz yıldır Fenerbahçe’yi yenemeyen Galatasaray’a inat, Dallas’ın bu serisine son verdik. Bu arada MP20 hem sağlam rakamlarda sayı atıyor hem de iş zora girdiğinde top kullanmaktan çekinmiyor. Maşallah diyelim de bari nazar değmesin. Soktuğu kritik şutlar olmasa sonuç çok farklı olurdu.  

 

@Bobcats / 90-85 (G) : Dwight Howard saha içi isabet kaydedemeden altıncı faulünü yapıp çıkıyor ve biz maç kazanıyoruz. Belli ki koca adam o gece başka şeyler düşünüyordu. Önemli olan şey ise onsuz kazanabileceğimizi diğer takımlara da göstermek ve daha da önemlisi rol oyuncularımızın kendilerine güven duymaya başlaması. Mesela Howard’ın yokluğunda süre alan veteran uzun Tony Battie bench’i ısıtırken az daha alev alacaktı.

 

Toronto / 103-90 (G) : Bosh’un 40 sayı atacağını biliyordun da niye önlemini almadın diye sorarlar adama sayın Van Gundy . Öyle sağda solda maçtan önce ben söylemiştim, valla bak ben anlıyorum bu işten diye Rıdvan’cılık oynayacağınıza önleminizi alsaydınız da 40 sayı yemeseydik; ama şükürler olsun ki, Raptors 2/14 üç sayı ve 21 top kaybıyla oynadı da galibiyete ulaşabildik. Ayrıca 22 sayısının 16’sını son çeyrekte kaydeden ve Bosh’un gecesini mahveden Hidayet’e selam olsun. Sakatlanan MP20’nin yerine ilk kez ilk beş başlayan Redick’in performansı yine bizi üzdü. Sezon başındaki umutlarımız yavaş yavaş erimeye başlıyor.