hoops
blues

Ozan AYDIN

A-ÇIK-LA-MA BEK-Lİ-YO-RUZ

Oturduğu mahallede -ya da daha geniş kapsamlı düşünürsek, ilde- Kablo Tv hizmeti bulunmayan NBA severler, 22 Aralık 2006 itibariyle NBA Tv yayını izleyemiyorlar. Bu tarihe kadar, Kablo Tv izleme imkanı olmayanlar uydu teknolojisinden faydalanarak, küçük bir şifre çözme işleminin ardından, yayını Turksat uydusu aracılığıyla izleyebiliyorlardı. Ancak yapılan son şifre değişikliği ve bu şifrenin sızdırılmaması ile birlikte, Kablo Tv'nin ulaştığı mahallelerden birinde oturan şanslı azınlığa dahil değilseniz, kanalı izleme şansınız yok.

İşin iç gıcıklayan tarafı, 22 Aralık'tan bugüne kadar yollanılan tüm maillere, yapılan başvurulara ve sorulan sorulara rağmen, yayın hakkını elinde bulunduran kuruluştan herhangi bir açıklama -olumlu ya da olumsuz- gelmemesi. Bu da, kanalı ellerinde olmayan imkânlar sebebiyle izlemekten mahrum kalan 'mağdurlar'ın görmezden gelinmesi demek.

Yukarıda çerçeve içine aldığım çoğunluğa dahil biri olarak, evet, kendimi bu durum içinde mağdur ilan etmekte bir yanlışlık göremiyorum. Durumu elimden geldiğince ve bilgim elverdiğince irdelemeye çalışayım.

Kablo TV dediğimiz...

Öncelikle işin hukuki boyutunu bir kenara bırakalım. Kablo Tv'nin internet sayfasına giren herkesin farkedeceği bir gerçek var: “KabloTv, Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Gaziantep, Bursa, Konya, Kayseri, Mersin (Merkez-Tarsus), İzmit (Merkez-Gölcük-Körfez-Gebze), Eskişehir, Denizli, Balıkesir (Merkez-Bandırma), Samsun, Tekirdağ (Merkez-Çerkezköy-Çorlu), Erzurum, Zonguldak (Merkez-Karadeniz Ereğli-Alaplı), Yalova (Merkez-Çiftlikköy), Edirne ve Manisa ilerinde hizmet vermektedir.”

Yani ülkenin doğusunda Kablo Tv neredeyse hizmet vermiyor. İç Anadolu, Karadeniz ve Ege bölgelerinde de çoğu şehir bu hizmetten faydalanamıyor. Ülkenin en gelişmiş bölgesi olarak adlandırabileceğimiz Marmara'da Sakarya, Kırklareli, Bilecik ve Çanakkale'de yayın yok. Türkiye'nin her sorununda olduğu gibi, olayı sadece İstanbul genelinde ele alırsak; benim ikâmet ettiğim mahalle de dahil olmak üzere, şehrin yarısına yakınında yayın yok.

Önce eşek kayboldu, sonra bulundu

NBA Tv yayını ilk olarak Digiturk'ten NTv'ye geçtiğinde sevinmiştik. Çünkü Digiturk'un bu kanala gereken değeri vermediğini, bir dönem kanalı izlemek isteyen insanları kazıklamaya çalıştığını düşünüyorduk. Çünkü NTv'nin bu imkândan çok daha fazla verim alacağını ve NBA yayınlarındaki kaliteyi tavana vurduracağını öngörüyorduk. Kısa bir süre sonra, kanal yayınının sadece ve sadece Kablo Tv üzerinden yapılacağını duyduğumuzda üzüldük; çünkü bu, kanalı izleyemeyeceğimiz anlamına geliyordu.

Sonra imdadımıza uydu yayını yetişti. Tam da çarşaf çarşaf gazete ilanlarıyla kimilerimizin yabancı olduğu bu teknolojinin evlerimize sokulmaya başladığı dönemde. NBA Tv'nin şifresini makinamıza yükledikten sonra kanalı izleme imkanımız olduğunu duyunca sevindik, bir şekilde bir sürü para döküp sistemi evimize kurdurduk. Geçtiğimiz sezonun playofflarının tam da ortasında şifre gidince üzüldük; ama tekrar bulduğumuzda sevindik. Bu şifre değişikliğinin zorunluluktan yapıldığını düşünüp üzerinde durmadık. Aralık ayının başlarındaki şifre değişikliği de aynı şekilde kısa ömürlüydü. Sonuncusu ise öyle olmadı.

Ve eşek yine yok ortada!

Bir de olayın hukuki boyutu var. Uydudan şifreli bir kanalı para ödemeden çözmek ve izlemek yasal olmasa gerek. Her ne kadar bunun yasalara aykırı bir durum olduğunu düşünmesem de, bizim bu yola girmemizin sebebi de NBA Tv'nin ta kendisidir. Hem kimin kanalını kimden saklıyorsunuz yahu? Bu durum göz önüne alındı, bize yasal bir opsiyon sunuldu da, biz mi tercih etmedik?

İlk olarak şu soruları sormakta fayda görüyorum: Kablo Tv'nin sözkonusu durumunu, ve uydu yayınının da yasaklandığını düşünürsek, NBA Tv'yi izlemenin yordamı nasıldır? İzlememiz gereken yol hangisidir? NBA Tv'nin çalışanlarının ve bizimle irtibat kurması gereken yüzlerinin bu duruma pek de ilgi göstermediklerini düşünürsek; bu konuda danışmamız gereken insan veya insanlar kimlerdir?

Biraz da komplo teorisi kuralım. Sağda solda duyduklarım ve mantık çerçevesinde yorumlamalarım, bana bu işin tek bir amacı olduğunu gösteriyor: Üstte lafı geçen reklamların ve insanların normal şartlarda ulaşamadıkları kanallara ulaşma isteklerinin sayesinde bir çok eve giren uydu teknolojisinden para kazanmanın vakti artık geldi. Bu teknolojiyle yayına yeterince ulaştıktan sonra, şimdi kuvvetle muhtemel, kanalı izlemek isteyenler bir kart almak ve bunun için de belli bir ücret ödemek zorunda kalacaklar. Ama bu ücret ne kadar olacak? Üstünkörü konuşmak gerekirse; KabloTv'de 50 civarı kanal var. Bunların 20 kadarı anten aracılığıyla seyredilebiliyor. Geride kalan 30 kanal için talep edilen ücret, aylık 7 YTL. Yani kanal başına 23 kuruşa tekabül ediyor. Bu ücreti nasıl tahsil etmeyi planlıyorlar?

Çözülecek şifreyi anlamak

İçinde bulunduğumuz durumu, uydu alıcısı sahiplerine kart ile Lig Tv satışı yapılması uygulaması ile karşılaştırmamak gerekiyor. Zira isteyen herkes Digiturk alıcısını evine bağlatabilir. Ama isteyen herkes Kablo Tv yayınına ulaşamıyor. Tıpkı benim muhtarlığa verdiğim dilekçeler ve topladığım onca imzadan bir sonuç alamadığım gibi.

Tüm bu söylenenlerin ve muhtemelen ileride söylenecek olanların özünde, şimdilik bu işin yetkililerinden isteyeceğim ilk şey; bu konuda yaklaşık bir aydır başvurmadık duvar bırakmayan izleyicilere en azından internet sitesi ve/veya tercihen televizyon yayını vasıtasıyla bir açıklama yapılması, nihai olara ulaşılmak istenen durum hakkında ipucu verilmesi ve yol gösterilmesi. NBA'i bizler de en az bu kanalı bize sunmakla yükümlü olanlar kadar seviyoruz.

25 OCAK 2007, PERŞEMBE