ARŞİV
02 Ocak 2009
03 Aralık 2008

KAMBİYO REJİMİ VAR, ŞEKER ALAMAYIZ


 

Supermash10@yahoo.com
26 Mart 2009, Perşembe

New Orleans Hornets, özellikle Tyson Chandler takasının geri çevrilmesinden sonra, NBA çevrelerinin daha yüksek sesle belirtmeye başladığı ekonomik kriz ortamından en fazla etkilenen takımların başında gösteriliyordu. Ama son iki ayda, Hornets yönetiminden gelen demeçler, Hornets’in düşünülenden daha farklı bir finansal planı olduğu hissiyatını uyandırdı. Bu yazıda, bir Asaf Savaş Akat, bir Deniz Gökçe kadar olamasam da, kısıtlı iktisat bilgimle Hornets’in genel ekonomik durumunu açıklamaya çalışacağım. Ayrıca ligin bitmesine bir aydan az bir süre kalmışken, takımın son durumu hakkındaki görüşlerimi ve play-off temennilerimi paylaşacağım.

The Day The Earth Stood Still

18 Şubat günü, New Orleans Hornets tarihi için önemli bir gündü. Takımın geçen seneki başarısının en önemli aktörlerinden biri olan, gün geçtikçe NBA’in en önemli savunma oyuncularından birine dönüşen Tyson Chandler; bu sezon sonunda kontratları bitecek olan Joe Smith ve Chris Wilcox (ve ayrıca DeVon Hardin’in draft hakları) karşılığında Oklahoma City Thunder’ın yolunu tutmuştu. Hem oyuncular, hem de taraftarlar Tyson’ın sakatlıktan dönüşünü dört gözle beklerken, bu haberle sarsılmıştı. GM Jeff Bower’ın aksine, Hornets zamiası; koçu, oyuncuları,yazarları ve taraftarları dahil bu takasın tamamen parasal amaçlarla yapıldığından hemfikirdi. Öyle ki, bu takas, seneye oyuncularına 76.4 milyon dolar ödeyecek olan Hornets’i lüks vergisi sınırının altında tutacaktı.

19 Şubat günü, New Orleans Hornets tarihi için -yine- önemli bir gündü. Tyson Chandler, Oklahoma City Thunder doktoru tarafından yapılan muayeneyi, sol ayak başparmağındaki sorun nedeniyle geçemedi. İşin ilginci, muayeneyi yapan doktor Carlan Yates, 1.5 sene Tyson’ın ayak parmağını bizzat kendi ameliyat etmişti. OKC Thunder GM’i Sam Presti de, bu riski göze alamadı ve Tyson’ı Hornets’e geri gönderdi. Böylece takım finansal açıdan rahatlatacak ama başarı açısından zora sokacağı aşikar olan bu takas gerçekleşmemiş oldu.

Can Dündar soruyor: Neden?

Bu takasın yapılma nedenlerini anlamak için, öncelikle New Orleans’ın oyuncularına ödeyeceği olan ücrete bakmamız gerekiyor. Bu sene 67.8 milyon dolar olan toplam ücret, seneye Chris Paul’un yeni kontratının başlamasıyla beraber 76.4 milyon dolara çıkacak. Özellikle ekonomik kriz nedeniyle azalacağı öngörülen Salary Cap ve Luxury Tax’ın, 76.4 milyon doların çok altında olacağını göz önüne aldığımızda, Hornets’in mali bir külfetle karşı karşıya kalacağı aşikar. Hatta bu seneki Luxury Tax sınırı olan 71.1 milyon dolarla karşılaştırma yaptığımızda, Hornets’in seneye yaklaşık 5.3 milyon dolarlık ek bir vergi yükünün altına gireceği görülüyor. Bu hem New Orleans gibi nispeten zayıf bir ekonomi için fazla bir meblağ, hem de yazın yapılacak olası bir oyuncu eklemesini olanaksız kılıyor.

Tahminime göre takım sahibi George Shinn’in de en çok rahatsız olduğu nokta burası. Luxury Tax’ın altında bir ücret ödemeyi kabul ediyor ama cebinden ayrıca bir 5 milyon dolar çıkarmayı istemiyor. Doğal olarak bu istek normal görülebilir, çünkü hem takım New Orleans’a taşındığından beri ilk defa bu tarz bir ek vergi durumuyla yüzyüze geliyor, hem de New Orleans gibi, yeniden yapılanmaya devam eden bir şehirde George Shinn’in yatıracağı bu 5 milyon doların karşılığının tam olarak alınabileceği kesin değil. Neticede New Orleans’ta basketbol maçları, çoğu insan için para harcama konusunda, hala bir tercih değil.

Fakat seyirci potansiyeline baktığımızda bu sene kayda değer bir ilerleme olduğunu görebiliriz. Takımın iç saha maçlarındaki doluluk oranı %97, yaklaşık 11.000 kombine biletli seyirci mevcut (New Orleans’a taşındıktan sonra en yüksek sayı), ortalama seyirci sayısı 17.122 (geçen seneden 5102 fazla), Chris Paul lig genelinde en çok ürünü satılan 4. oyuncu... Fakat tüm bu veriler, ironik bir şekilde Hornets’in Louisiana eyaletinden alması gereken parada kesintiye yol açıyor.

2007 senesinde, Hornets ile Louisiana eyaleti arasında yapılan anlaşmaya göre , New Orleans Arena sezon içinde en az %80 doluluk oranına ulaşmazsa, eyalet yönetimi takımın seyirci azlığından dolayı oluşacak zararını karşılamak için belirli bir ödeme yapmayı kabul ediyordu. Hatta geçen sezonun ilk dönemlerindeki düşük seyirci sayısının sezonun geneline yansıması yüzünden bu paranın belirli bir kısmı da Hornets tarafından alınmıştı. Fakat bu seneki seyirci sayısı ve doluluk oranı, eyalet yönetimini bu ödemeyi yapmaktan alıkoydu. Yönetimin 6.8 milyon dolarlık yardım için şart koştuğu 38.7 milyon dolarlık bilet satışı, sezon bitmeden gerçekleşmiş durumda. Hatta seyirci sayısının yüksekliği seneye de bu seviyede devam ederse, eyaletin vermeyi taahhüt ettiği 7.1 milyon dolarlık yardımın bile verilmeyeceği öngörülüyor.

Özellikle bu haberden sonra, birçok yazar tarafından Hornets’in NBA’in takımlara dağıtacağı 200 milyon dolarlık yardımdan pay almak için başvuracağı yazıldı. Fakat takım başkanı Hugh Weber, Hornets’in finansal durumunda bu sene için bir sorun olmadığını ve bu yardıma ihtiyaç duymadıklarını belirtti. Luxury Tax’in altına inmek için Tyson Chandler gibi önemli bir oyuncuyu takas etmekten çekinmeyen Hornets yönetiminin bu açıklamasına çok şaşırdım. Evet, bu seneki finansal durumda bir sorun olmadığı açık, ama yazın Tyson Chandler’ın tekrar takas edilmeyeceğini kim garanti edebilir? Ya da seyirci salonu dolduruyorken, merchandising gelirleri tavan yapmışken, bir arada oynadığı ve Chris Paul liderlik ettiği sürece her zaman şampiyonluk adayları arasında gösterilecek olan bu takımı, sadece finansal nedenlerden dolayı zayıflatmak daha mı iyi? Jeff Bower ve Hugh Weber için asıl hedef şampiyonluk mu, yoksa 2. tur onlar için yeter mi? George Shinn, gerçekten Hornets sevdalısı mı, yoksa Hornets sevdası 71 milyon dolara kadar mı?

Benim beklentim, bu yaz öncelikle Peja Stojakovic takası için uğraşılacak, eğer Peja için alıcı bulunamazsa Tyson Chandler tekrar pazara sürülecek. Temennim ise, ilk olarak Peja’nın takas edilmesi, eğer Peja takas edilemezse, George Shinn’in sadece bir sene için bu vergiyi ödemeyi kabul etmesi. Çünkü Tyson Chandler’ın takası demek, Hornets’in hedefleri arasında hiç bir zaman şampiyonluğun olmayacağı demek. Tyson Chandler’ın bu takıma katkısı, ortaya koyduğu rakamlardan çok daha fazla.

I’m Bringing Sexy Back

Tyson’ın dönüşü, takım üzerinde mental olarak çok olumlu bir etki yaptı. Geçen seneki takımın izlerini görmeye başladık takımda. Tyson ilk beşe döndükten sonra 15 maçta sadece 3 kez yenildi Hornets. Gerçi Houston yenilgisi, Batı’daki sıralamayı etkilemesi açısından üzücü oldu ama hem Tyson’ın hem de takımın genel olarak, sezon başındaki görüntüsünden daha etkili ve daha istekli olması, beni play-off için umutlandırıyor. Son maçlarda Tyson yine bileğinden sakatlandı, fakat bu sakatlık öncekine göre daha kısa sürede atlatılabilir düzeyde, umarım oyununu kötü yönde etkilemez. Ayrıca Peja’nın sakatlığında ilk beş çıkan Julian Wright’a değinmem lazım, benchteki oyunundan kat kat iyi bir oyun sergiliyor Wright. Bunun temel sebeplerinden biri de, yedekten geldiği zamanlardaki gibi dört numara oynamak yerine kendi mevkisi olan üç numarada oynaması.

Play-off resmine baktığımda, Houston’ın çıkışı, bizi ilk üçten biraz uzaklaştırdığını görüyorum. Fakat galibiyet farklarının çok derinleşmemesi sebebiyle, her an bu dengelerin değişebileceği aşikar. Bize ters gelen Utah ve Houston ile eşleşmemek tek temennim. Gönlümden geçen ise saha avantajının bizde olduğu bir Denver veya Portland eşleşmesi. Bunun gerçekleşmesi için, hem Hornets’in hem de Utah’ın iyi oynaması gerekiyor. Başka bir takıma bel bağlamak istemezdim ama yapacak birşey yok.

Yıkanınca Geçer

Yazının son bölümünde, NBA’in en cenabet eğlence grubunun birkaç vukuatını paylaşmak istiyorum.

- 2008 Play-off’ları, ateşin içinden geçen bir maskot, söndürülemeyen bir ateş, 20 dakika ertelenen bir maç.
http://www.youtube.com/watch?v=hiSa2vBJ_9g

- “Topu mu potaya sokayım, kendim mi potaya gireyim?” ikileminde kalarak ayağını potanın kenarına kıstırmayı başaran zıplak genç. http://www.flickr.com/photos/jonathanbachman/3187140640/in/set-72157612422501282/

- Aynı genç, bu sefer farklı bir ikilemde, topla beraber kafasını da potadan içeri sokmayı planlıyor, olan çenesine oluyor.
http://www.youtube.com/watch?v=2zUQLxSQgMY

- Maskotun gazına gelen masum bir kameraman, kot pantolonla vurulan dengesiz bir smaç, kırık ve çıkık bir bilek.
http://blogofneworleans.com/blog/2009/03/18/the-hazards-of-working-for-the-new-orleans-hornets/

Herkese neşe dolu günler diliyorum.


foto: yahoo sports