Tip off      
Kıymetli okuyucular, merhaba...
Ayrılırken demiştik ya, "bizi susturmak kolay değil, bu işe başımızı koymuşuz, basketbola, spora ruhumuzu teslim etmişiz, eylemlerimiz sürecek" diye... İşte buluştuk! Öyle ya da böyle. Uysa da, uymasa da!
Evet, sitemiz budur arkadaşlar. Fikirlerimizi artık burada zikredeceğiz. Emin olunuz benim için bir miktar daha külfetli, daha uğraştırıcı bir yol bu. Tabii mevcut şartlar altında tek yolumuz da bu, aynı zamanda. Ben yazmak istiyorum, siz okumak istiyorsunuz; neticede kimi zaman aynı, kimi zaman farklı fikir, değerlendirme ve öngörüleri paylaşan lakin bunu aynı çatı altında yapmaktan hoşlanan bir güruhuz. Madem hepimiz, benzer yahut değişik gözle, anlayışla, farklı açılardan ama hep aynı yere, denize bakmak istiyoruz, buyurun gemimiz burası olsun.


"Underground" siteyiz, öyle kalacağız!

Kiminiz biliyordur, bilmeyenlerin de fikri olsun; bu işten iki paralık bir kârımız yok. Bu tip beklentilerle hadiseye girmedik. Ha, ileride değerimiz, değeriniz anlaşılır, belki yaptıklarımızın yapacaklarımızın semeresini görürüz, o başka tabii... İtiraz edecek kadar enayi değiliz. Fakat şimdilik boğaz tokluğuna takılacağız; hatta "o kadar bile değil" desem, yalan olmaz. Şimdi, "eleman anında ağlamaya başladı" diye düşünmeyin, onun için yazmıyorum bunları. Amacım, başlangıç itibarıyla beklentilerinize "çüş" demek.

Yeni çatı altında, yeni yazarlar
Sitenin içeriği ile tek başıma uğraşacağım. Bu aşamada, hiçbir karşılık istemeden ve beklemeden projemize teknik destek vermeye, bize bu var-ama-yok alemde "host" olmaya, çatılık etmeye razı gelen Bilgi Üniversitesi'ne de yeri gelmişken teşekkür edeyim, minnetimi bildireyim.
"Tek başımızayız" dedik ama o kadar da değil... Belki önceden Nethaber'de yazılarını takip etmiş olduğunuz iki eski dostum Selim Ataz ve Riko da (benim haftalık olmasını umduğum) kafalarına göre periyodlarla makale lütfedecekler. Ataz'ın hadisesi, basketbolun yanı sıra bisiklet sporudur. Ayrı ayrı bölümlerde iki dalı da yazacak. Riko gazetecidir, köşesinde ne yazar, bilemem.
Ali Başkan dostum, üstadı olduğu bilardo ve motor sporları ile ilgili döktürecek. Yine eski arkadaşlarımdan "domat" Türk ve Avrupa basketbolu, Ahmet Soysaler ise özel ilgi alanı F-1 hakkında ahkam kesecekler.

Julius Erving (Dr. J)
ABA liginde NY Nets formasıyla

Neler var...
Ben sitede haftada iki yahut üç defa yeni makale yayınlamaya çalışacağım. Tabii güncellenecek başka bölümler de var.
- Mesela New York Knicks için ayrı bir sayfa ayırdım. Knicks'i övme ya da yerin dibine batırıp mundar etme işini orada sakin kafayla ve konsantre olarak yapacağım, eh heh!
- Ayrıca "Encore" köşesinde NBA ile ilgili Haftanın Lafı, Haftanın Gafı, Haftanın Safı gibi matrak ayrıntılarımız ve ilginç yabancı yazılar olacak.
- Sitenin faaliyetlerinin yaz ayları boyunca, yani Kasım'a kadar olan off-season'da süreceğini biliyorsunuz herhalde; işte bu dönemde transferler, free-agentların durumu, takas planları ile ilgili söylentiler, değerlendirmeler, yorumlar için "o dedi bu kodu" ve Off-season Info 2001 köşelerini açtık.
- 6th Man köşesi takımlara özel yazılara ayrıldı. Takımlarını seçen arkadaşlar haftada bir yeni yazı gönderiyor, dolayısıyla köşede hemen her gün güncelleme oluyor.
- Transition bölümünde NBA'den kısa kısa notlara yer vereceğim.
***
bisikletkolik, rikonunyeri, bilardo-mobil sütunları ve EFVAN bölümü haricinde, bir de TörkişBasketbol ve YuroBasket sayfaları var. Türk ve Avrupa basketbolu benim mevzum değildir. Ama bu işten çakan diğer yazarlarımız, özellikle de Orkun Çolakoğlu, domatefendi, Ozan Erözden, Emre Göllü ve Oğuzhan Kılınçel orayı dolu ve taze tutacaklar.
Halimiz vaktimiz olursa bir de NBA Portreleri diye haftalık köşe koymak istiyorum. İçeriği malum...

Neler olacak...
Bölümlerden bahsetmişken, gelecek sezon başladığında bizim site hala hayatta ise, ana sayfaya Dünün Maçı ve Günün Maçı diye iki bölüm eklemeyi tasarlıyorum. İlkinde, bir gün önce oynanan maçlardan en bahse değer olanıyla ilgili ve box score dayanaklı bir değerlendirme olacak. Diğeri ise o gün oynanacak, herhangi bir açıdan mühim bulduğumuz bir karşılaşma hakkında tahmin...
Yine 2001-2 regular season başladığında, Virtual GM Game ile ilgili tahmin ve yorumları, işin ustası Bedri Özgür kardeşimin vi-ci-em adlı köşesinde bulabileceksiniz.
***
Şimdilik bu kadar... Ha unutmadan, sizlerden gelen yardım tekliflerine teşekkür ederken şunu da belirteyim; yazı gönderen arkadaşların emeklerinin boşa gideceğini sanmıyorum. Göreceğiniz gibi sitemiz, futbol geyiklerine bulaşmamak kaydıyla, her çeşit spor hakkında enteresan, informatif, eleştirel vs. yazılara açık olacak. Yine de bu işlerin suyunun çıkarılmaması gerektiğini ve esas hadisemizin "enbiey" olduğunu hatırlatmadan edemeyeceğim...
Ona göre!
***
"Hastasıyım şu oyunun" sloganıyla Mayıs 2001'de demir alan "delikanlının enbiey sitesi" www.batug.com cümlemize hayırlı olsun.
Aylavdizgeym.
Hadi eyvallah.

batuğ ş. evcimen
batug@bilgi.edu.tr