locker
room

Ender İLHAN
Sloan Bizi Diskoya Götür!

İsteyerek vermediğim uzun aradan sonra köşeme, yani soyunma odasına, dolabımın başına döndüm, eskilere selam, yenilere merhaba. Caz yaparak başlayayım.

İzlediğim Utah maçlarında şunu farkettim ki, Jerry Sloan bu takıma, oynayamayacağı bir oyunu ısrarla oynatmak istiyor! Oyun içi hareketlerini anlayan varsa bana da anlatsın lütfen. Bence halen Stockton-Malone şaşkınlığından kurtulamadı. Acımazsızlık belki ama, bu ikili olmasaydı Sloan'dan bahsedebilecek miydik?

Aslında Utah biraz da bizim milli takıma benziyor, her sayı ya büyük bir efor sarfedilerek, ya da zorlama ile kazanılıyor. Açık ki, eğer bütün takımın 'üzerinden' ve 'ona' oynayabileceği yıldızın yoksa takım oyunu oynamak zorundasın (herhalde Kirilenko'nun bahsettiğim tarzda bir yıldız olduğunu düşünmüyorsunuz) ama ortada öyle bir oyun yok, hele Boozer geldikten sonra.

Bu kadro ve koçla, gelecek karanlık

Sloan ile takımın ne kadar uyumsuz oldukları, oyuncuların yüz ifadelerinden bile anlaşılıyor. Açık konuşalım: Utah şu anda vefa borcu ödüyor, geçen seneye göre 15 maç fazla kazanmalarının da bence anlamı yok, çünkü takım geleceğe yönelik ışık vermiyor (eğer bu yapı değişmezse veya yine D.Williams gibi aptal seçimler yapılırsa). Delta Center'a mutlaka bir yıldız inmeli, ayrıca atletik ve savaşan bir uzuna ihtiyaçları var... Sloan kesinlikle gitmeli, ama kalacağını açıkladı. Yani bir sürpriz olmazsa önümüzdeki sene de çatlayacağız.

İyi koç, iyi PG gibidir, oyuncuları geliştirir, bunu yapması için illa kendisinin uğraşması da gerekmez. Sloan iyi bir koçsa neden dış savunma felaket ve bir arpa boyu yol alamıyorlar? İyi bir koçun takımında, şut isabetinde istikrarsız bir gard nasıl her bulduğunu potaya sallar ve nasıl maçı iki-üç asistle tamamlar?

Mehmet abartıyor, Andrei abartılıyor

Boozer'ın artık imajı oturdu oturmasına da, Mehmet'in öyle çocuk gibi küsmelerine ne demeli? All - Star olamadığına yanan bir oyuncunun biraz daha oyunu domine etmesi, birşeyler yaratmaya çalışması gerekmez mi? Mehmet ne zaman üçlük çizgisinin oraları biraz geçecek de, potaya doğru gidecek? Mehmet NBA'de pivot görevleri ile bir şekilde karşılaşacağını unutmamalı ve gerçekten All - Star olmayı istiyorsa rakip boyalı alanda da birşeyler yapabilmeli, hatta oradan istikrarlı bir şekilde yararlanmalı. Şu anda rakip pota altında ' durdurulabilir' bir oyuncu çünkü çok ağır hareket ediyor ve hep turnike atmaya çalışıyor. Bütün bunları yapabileceğine inandığım için lafı uzatıyorum.

Bu takım sırtını Kirilenko'ya yaslayacaksa, ya oyunu herşeyi ile onun üstüne kurmalı ve hücumunu geliştirecek birşeyler yapmalı, ya da bundan vazgeçmeli. Ki ben kesinlikle birincisini seçmezdim. Çünkü Kirilenko kesinlikle bir yıldız değil bana göre. Yıldız oyuncu, takımını sırtlayan oyuncudur, takım kötü gittiğinde. Oysa, geçen seneki sakatlığın etkisi nedir bilmiyorum ama, o zamandan beri Kirilenko bence çok laubali oynuyor ve hep sorumluluktan kaçıyor. Evet, bir maçta 10 blok yapabilir, ee, başka birşey katabildi mi oyununa? Veya başka şeyler yapabilmek için hiç elini taşın altına sokuyor mu? Çok iyi savunmacı mı? Bugüne kadar kimi kilitledi? Kaldı ki savunma, süreklilik ve disiplin gerektirir. Umarım önümüzdeki sezon beni yanıltır.

Diğer taraftan, Utah'ın arka alan oyuncularının kifayetsizliğine değinmişken söylemeden geçemeyeceğim; lig mutlaka doğru dürüst oyun kurucu yetiştirmek için bir çare bulmalı. Çünkü oyun gittikçe İtalyan futbolu kıvamına gelecek bu gidişle. Çözüm, ortak tavır olarak fundamental'a verilen önemin artmasında.

LeBron'a fırça!

-- Birkaç kelime de LeBron'a ayırmak lazım, hatta ben konuşmayayım da, kendisi konuşsun... InsideHoops.com'da yayınlanan bir söyleşi... Ne buyurmuş bakalım hazretlerii:

Soru: A lot of people are saying, why isn't LeBron the league MVP, what do you say to that?
Lebraam:
-Well, I never worry about individual accolades, never have, never will, I feel like the individual awards will come with the team's success. And they recognize that, the people voting for the MVP race, they'll probably realize who the MVP of the league is.

Yorum: Dünya şampiyonası öncesi Larry Brown ile birlikte yaptığın basın toplantısındaki şımarık ve küstah tavırlar bir ipucu vermişti, All-Star maçında hem tv başında bizi, hem de sahada oyuncuları içine soktuğun gıcık deryası resmi netleştirdi. Yukarıdaki "ben yarı-tanrıyım" edaları da tabuta çiviyi çaktı güzel kardeşim. Böyle gidersen Kobe'nin aldıklarından çok daha büyük tepki alırsın. Kobe zaman zaman ölçüyü kaçırıyordu sadece ama onu da bu sezonki peformansı ile sildi. Sen ne yapacaksın? Erken olgunlaşmışmış... Onu benim külâhıma anlatın! Bu bir karakter meselesidir, onun değişeceğine inanmıyorum. Umarım oyunun bir gün öyle güzelleşir ki, yüzündeki o acımasız ve kendini beğenmiş gladyatör ifadesini görmezden geliriz.

Miami

Pat Riley'nin "Bana ne, benim oyuncağım o, verin oyuncağımı!" ruh hali olmasa, Stan Van Gundy de çocuklarını bu kadar özlemeseydi keşke. Bi de Shaq beş yaş daha genç olsaydı.

Hedogil

Budur. Bir de orta mesafe şutunu geliştirse... Milli takımla ilgili kararını sonuna kadar destekliyorum. Ulan bunlar da insan be!

Kobe

Kendi kendinin Jordan'ı... Çünkü O'nun gibi insanüstü değil, bu da, aslında çok sevmememe rağmen çok saygı duymamı sağlıyor şahsiyete, belki biraz da Zen Master'ın tuzuyla çorbada... Lakers sanki eski Bulls olma yolunda gibi ama Odom da biraz daha Pippen olsaydı keşke. Sözün özü, Kobe bu yıl herşeyi affettirdi.

Jason Kidd

Benim ölçülerime göre, gördüğüm oyuncular içinde -Jordan da dahil- en büyüğü. Niye? Çünkü biraz önce de söylediğim gibi Jordan zaten Zeus'un oğluydu ama Kidd bizden biri ve onu her seyrettiğimde kendimi şanslı hissediyorum. Herhangi bir spor dalında kendi kendini zekası ile bu kadar aşabilen bir oyuncu var mıdır acaba?

* * *

Son olarak;

Bir tane adam gibi hook shot atabilen uzun gelmeyecek mi bu lige?

Görüşmek üzere.

ilhanender@gmail.com
26 NİSAN 2006, ÇARŞAMBA