NBA TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ


NBA WALLPAPERS

COURTSIDE
"Hastasıyım Bu Oyunun"

Kaan Kural'ın kitabı üzerine batug.com kurucu ve yönetici yazarlarının düşünceleri...

HASTASIYIM BU OYUNUN, Kaan KURAL
Yayınevi: Mavi Ağaç
Kategori: Deneme / Spor / Türkçe
Özellikler: Boyut 13,5x21x1,1 / 174 sayfa
Yayın tarihi: Ekim 2005, 1. baskı
Not: Kitapçılarda 8,5 YTL'ye satılıyor fakat kitap satışı yapılan muhtelif web sitelerinden indirimler sayesinde 6 küsur YTL'ye temin etmek mümkün.Yorumculuk zor iştir, bir çok sevmeyeniniz olur. Çevremdeki basketbola çok yakın insanların bile Kaan Kural'ı yorumlarından ötürü sevemediklerini gözlemledikten sonra, bu kitabın okunması gerektiğine olan inancım daha da arttı. Konu yine aynı, yorumlar yine aynı doğrultuda ancak daha kişisel ve bu sebeple basketboldan fazlası yakıştırmasını hakediyor. Kullandığı kelimeleri biraz derinlemesine incelerseniz, o yorumları eleştirilen Kaan Kural'ın nasıl bir basketbol aşığı olduğunu, bu sıfatı kendisine takanlardan ne kadar farklı bir noktada durduğunu önünüze fincanla sunan bu yazılardan büyük haz alacaksınız.

Konu yorumlarını beğenmek ya da katılmak değil, O'nu anlatmaya çalıştım kapasitem ekseninde.

Alp AKBULUT


“Hastasıyım Bu Oyunun”, kitap kapağından da anlaşılacağı üzre, Kaan Kural'ın basketbola saygı duruşu. Aslında Kaan Kural memleketimizin önde gelen Sports Guy'larından biri ve bu yönüne de kitapta biraz yer vermiş. Kaan Kural'ın oyunu yorumlamasından, okuyana-dinleyene sahada oynananı algılama konusunda yardımcı olmasından daha önemli olan, Larry Brown kişisinin söyleyip de yapamadığını yapması ve alçakgönüllü olması.

Kendisi öyle bir şey iddia etmese de aslında çok iyi bir öğretmenlik yapıyor. Sporu neden sevmek gerektiğini en iyi şekilde anlatıyor.

Bunun haricinde, kitabın ismiyle batug.com'u selamlamasını da sevinçle karşıladım. Fuarda kitabı imzalarken kullandığı çivi yazısını da beğendim. Canlı yayında Tibiel ligi maçı anlatırken kendisine dosya yollamaya çalıştığım için özür dilerim. Yayınevinden arkadaşları BBG Eray, Serdar Ortaç ve Geveze'ye de selamlar.

Arda ARŞIK

Kaan Kural, kitabının önsözünde üstlendiği misyonu gayet güzel anlatmış okurlarına. Kitap için seçilen makaleleri okurken, onun yazdıklarıyla, yapmayı amaçladıklarının kafiyeli olduğunu hissediyorsunuz. Sahip olduğu aktif değerleri, güzel ve anlaşılır bir üslupla dillendirdiğini görüyorsunuz.

Kaleme alınan her makale, yılların birikiminin etkisiyle, harikulade bir derinliğe sahip. Kaan, işlediği konuyu bütün yönleriyle kavrayarak hiçbir yanlış ve eksik anlayışa yer bırakmıyor ve yazılarını felsefi ve sanatkârane öğelerle süslüyor.

Yaptığı işler salt sporla ilgili gözükse de, aslında O, tüm yeryüzünü saran “çok kültürlülük” gerçekliğini dikkate alarak, insanların sahip olduğu erdemleri ve bu erdemlerin samimî yansımalarını kendi kültürel değerleriyle yoğurarak aktarıyor. Bence Kaan spor yazarı değil, o gerçek bir yazar..."

Selim ATAZ

“Hastasıyım Bu Oyunun”, isminin yansıttığı gibi, basketbol genelinde tüm sporların hastalarına hitap ediyor. Kitabın en güzel yanı, süregelen düzende görüş açımızın dışında tutulan sporun olumlu tabanının; klişelerden arındırılmış biçimde, yazar Kaan Kural'ın spor görgü ve birikimiyle beslenen farklı bir bakış açısı ile yorumlanmış olması. Bu sebeple kitap, gazete yazılarının toplandığı bir arşivden ziyade, sporu Kaan Abi gibi sevenlerin zevkle okuyacağı ve saklayacağı bir döküman oluveriyor.

Ozan AYDIN
Kaan sporu çok sever... Basketbol onun gözbebeğidir... Biz bu sayede tanıştık, ben çok memnunum, iyi ki karşılaşmış ve dost olmuşuz.

Kaan öğrenmekten hoşlanır, iyi, doğru ve etraflı öğrenir; bu sebeple çok bilgili, geniş kültür sahibi adamdır... Muhakeme kabiliyeti yüksektir, art niyetli veya taraflı değildir, ilkelidir ve öğrenmenin yanı sıra öğretmenin kıymet-i harbiyesini de çok iyi bilir; bu sebeple gördüğünü ve bildiğini en iyi biçimde yorumlar.

Kaan önyargısız ve açık insandır... Kapısı da açıktır... Değerini bilen de, bilmeyen de hoşgelir... Yine herkes hoşgider fakat sanmıyorum gidenler arasında değerini anlamayan kalmış olsun.

Kaan iyi adamdır, düzgün adamdır... Onun gibilerine bu devirde artık sık sık rastlanmıyor. Buldun mu kaybetmemek lâzım, benzeriyle karşılaşmak zor oluyor.

Basketbolu, sporu sevenler... Yaşınız kaç, hayat tecrübeniz ne kadar olursa olsun, bu adamın ve onun varlığıyla, bilgileriyle, görüşleriyle renklendirdiği bu devrin kıymetini bilin. Gelecekte her şey çok farklı olacak, belki daha iyi, belki daha kötü; ve daha önemlisi, iyiyle kötüye hükmeden kriterler dahi değişmiş olacak. Mühim olan ise bu devrin iyiliklerini, güzelliklerini ve erdemini o devre taşımaktır. Kaan sizlere çok sevdiğiniz basketbolu tüm güzellikleriyle, heyecanıyla, içinde varolan rekabet, mücadele, bilgelik ve dayanışma kavramlarını öne çıkararak yaşatmak, anlatmak, göstermek için çabalıyor... Bilgisiyle geçmişten bugüne, görgüsüyle bugünden geleceğe köprü kuruyor.

O'nun ve yaptığı işin hakkını spor tarihi nasılsa teslim edecek; bu devrin fertleri olarak siz de Kaan'ın neyi niye yaptığının ne kadar farkında olursanız, şu içinden geçmekte olduğumuz ve bir daha asla tekrarlanmayacak sürecin keyfini de işte o kadar çıkartırsınız bence.

Batuğ Ş. EVCİMEN

Bir gece yatarken NBA TV'de O'nun anlattığı maçın devre arasında televizyonu kapatıp uykuya daldım. Uyanıp da tekrar televizyonunu açtığımda, bu kez NTV'de maç anlatıyordu Kaan Ağabey!

Aslında kendisi için söylenebilecek fazla söz yok. Sadece iki kelime onu ifade edebiliriz: Basketbol aşığı.

Gerçekten onun kadar basketbolu seven, ilgi duyan ve yaptığı işin hakkını vermeye çalışan birine rastlamadım henüz hayatımda. Mütemadiyen bitmek bilmeyen bir enerjiyle basketbol için elinden geleni yapmaya çalışan Kaan Kural, boş kaldığı zamanlarda da hayran olduğum Türkçesini ve kalemini konuşturuyor elinden geldiği kadar. O kalemden çıkan yazıların toplandığı bu kitap ise tüm sporseverlerin damağında eşsiz bir tat bırakacak nitelikte.

Bu kadar yağ çekmemin de bir sebebi var elbet. O da, kitabın arka kapağında yer alan resminin, üzerinde Bucks tişörtü varken çekilmiş olması.

Ankara'da doğdu, Milwaukee'li oldu, Helâl olsun sana... Keanu Kural... Keanu Kural... Ooo ooo…

Alim KARASU


Kaan Kural'ı tanıyanlar, biraz güzel sohbetinden pay kapanlar, onun basketbola neden tutkun olduğunu bilirler. Bilmeyenler de kitabı okuyarak öğreneceklerdir.

İstatistikler bir basketbolcunun ne kadar iyi, etkili vs. olduğuna dair çok şey anlatır, istatistiklerden sayfalar dolusu yazılar çıkarabilirsiniz ama tek başına basketbolcunun büyüklüğü hakkında bir fikir edinemezsiniz. Gerçek basketbolsever oyunları izlemekten zevk alır ama o oyunların nasıl oynandığını, o oyunları oynayanların o düzeye nasıl gelebildiklerini merak eder. Basketbol sadece bir keyif değil, yaşam biçimidir. Büyük basketbolcu, en çok sayı atan değil, en çok örnek alınandır, sadece kendisini değil, ekibini de zirveye taşıyandır.

Kaan; güzel diliyle basketbol dünyasının arka bahçesindeki güzelliklere dalmış. Daha önce bu güzellikleri tatmamış arkadaşları basketbola bağlayacak, zaten işin içinde olanlara da, "vay be, bu hikayeyi de hiç duymamıştım" dedirtecek.

Ali Umut YORULMAZ
NOT: Yazarların görüşlerini, soyadlarını baz alarak alfabetik sıraya göre veriyoruz. İlâveler olacaktır, ara sıra girip bakınız.