4 = 4 > 2 = 2

NBA'i takip etmeye basladığımdan beri, bir yıldız veya süperstar oyuncu takas edildiğinde, karşılığında ne alındığına bakmaktan çok keyif duyarım. Bundan yaklaşık 12-13 yıl önce Webber'ın Warriors'tan Bullets'a Tom Gugliotta karşılığında gitmesi, Charles Barkley'nin isimlerini burada (hatırlamadığımdan dolayı*) anmak istemediğim üç oyuncu karşılığında Sixers'dan Suns'a takası aklıma ilk gelenler..

Eşiği bu kadar yükseğe koyduğunuzda, yıllar sonra gerçekleştiği gün ”Shaq > Odom + Butler + Brant + 1st round pick” dediğiniz bir takas, Shaq takas olduğu Miami'yi şampiyon yaptıktan çok değil beş ay sonra bile insana, "Bryant ile aynı pozisyonda oynuyor diye Butler'i yollamasalardı, kazanan Miami değil Lakers olabilirdi" dedirtebilir size... Lütfen şaşırmamaya devam ediniz.

NBA'de yıldız ve süperyıldız seviyesinde olan herhangi bir oyuncu takas edilmek istediğinde, takasla gideceği takımın en azından en iyi, hatta çoğu zaman en iyi iki oyuncusunu korumayı amaçladığı, bu seneki Iverson takasında göz önüne tüm açıklığıyla serildi… Öyle ki, George Karl'ın “Ya keşke Sixers'a Joe Smith yerine Kleiza ile iki yıllığına 25 milyon dolara kontrat yenileyip önerseydik; belki yine kabul ederlerdi” dediğini duyar gibi oluyor insan. Bugün Iverson eğer Boston veya Minnesota formasını giymiyorsa, bu vaziyet, Pierce ve Garnett dışında bu takımlar tarafından paketlenen herhangi bir oyuncunun, ne kadar süslenirse süslensin, ihtiyaç halinde bir alıcısı olmadığını gösteriyor biz basketbolseverlere…

Geçtiğimiz hafta, kendi konferanslarında playoff resminin içinde olup da, sezonun kalanında bu şekilde devam ettiklerinde, büyük bir olasılıkla playoffa girseler dahi ilk turda alacakları en çok iki galibiyetle mayıs aynı görememeleri kuvvetle muhtemel Indiana ve Golden State, tam dörder oyuncularını takas ettiler.

Nelson'un tarzı

Söz konusu takas ilk bakışta Warriors taraftarları açısından daha sürpriz oldu, diyerek analizimize başlayalım. Small ball'ı bundan 24 yıl önce keşfeden (!) Don Nelson, 3,5 numara bir (üstelik uzun saçlı) beyazı pivot olarak kullanmaya başladığında, bu fikrin aslında çok mantıklı olduğu ve Murphy'nin pota altını koruyabileceği beklentileri ile yola çıkmıştı. Bu strateji, beklenenden de fazla iş yaptı NBA'de… 20'li yaşlarının en başlarında olan çok daha uzun, çok daha hareketli, çok daha ince ve çok daha fazla gelecek vadeden Biedrins, Koç Nelson'ın aklına farklı planlar getirdi şüphesiz... Biedrins kendisine verilen dakikaları çok iyi değerlendirirken, takımın kısaları Barnes ve Ellis'ten gelen ekstra katkılar olunca, Nelson arada yer alan birkaç öğrencisini de bu plana dahil etmekte bir sakınca görmedi…Madem takasa girişiliyordu, takımda overpaid olduğu düşünülen kim varda onu da pakete dahil etmek mânâsız olmayacaktı… Nelson, maç başına attıkları sayı en fazla olan beş oyuncusunu (sırasıyla Davis, Ellis, Pietrus, Richardson ve Azubuike) takasın haricinde tutarak, takımına sayı olarak yaptığı katkıyla altıncı sırada olan Dunleavy (11.4), dokuzuncu sırada olan Murphy (8.9), 10. sırada olan Diogu (7.2) ve 11. sırada olan Mc Leod'un (5.7) takımdan aynı anda ayrılmasına izin verdi… Karşılığında, ilk anda sayı istatistikleri ile insanın gözünü büyüleyen ve Indiana'nın ikinci, üçüncü, altıncı ve 14. sıradaki skorerleri olan Harrington (15.9), S-Jax (14.1), Jasikevicius (7.4) ve Powell(1.7) takımına dahil etti.

Pacers'ta operasyon tamam

Indiana cephesinde, birbirlerine karşılık takas edildikten iki yıl sonra yan yana getirilen ama yarattıkları sinerji George Muresan ve Manute Bol'dan kurulacak pota altından bile daha az olan S-Jax ve Harrington'dan kurtulma operasyonu başarıyla sonuçlanmıştı. Dunleavy ve Murphy'nin katılımıyle, sekiz ay önceki kadrolarından sadece seş oyuncuyu (Jermaine, Granger, Tinsley, Foster ve Harrison) elde tutarak, zaten yenilenen kadrolarını Pacers Organizasyonu için tamamen yeni oyunculara teslim ettiler. Şimdi, Jermaine'e kol kanat gerdirebilecekleri Diogu gibi, pota altında potansiyeli ile etki getirebilecek genç bir oyuncuya da sahipler artık.

İlk bakışta Warriors'un Pacers'ı kazıkladığı izlenimini veren bu takasta, "S-Jax ve Harrington birlikte oynayamazlar, oynamamalılar" görüşlerine paralel olarak yine takas edilebilecekleri ihtimali ile, esas kazanan tarafın (tabii ki şimdilik) Indiana olduğunu söylüyor bana.

Bundan sonraki yazılarımda da NBA'deki takasları notlandırmada kullanmayı düşündüğüm, patenti bendenize ait 21‘lik skala çerçevesinde 12-9 Indiana diyorum bu takas için, sevgili basketbolseverler.

Umarım bu ve bundan sonra yapılacak diğer takaslar, kıyıda köşede kalmış cevherlere daha çok oynama, bize de onları izlerken daha çok keyif alma şansı verir.

For the love of the game...

Ant İPEK
25 OCAK 2007, PERŞEMBE

*: Charles Barkley 17 Haziran 1992'de Andrew Lang, Jeff Hornacek veTim Perry karşılığında Sixers'tan Phoenix'e takas edilmiş, bu da 2006 Aralık'ına kadar "Philly'nin yapmış olduğu en kötü takas" olarak hafızalarda yer almıştır.