OAKLAND’DA DURUMLAR KARIŞIK

 

efkanbucak@yahoo.com
11 Kasım 2008, Salı

Temmuz’un sonlarıydı sanırım. Bizim antrenör Don Nelson’ı aradım. Sekreteri açtı. “Kim diyeyim mister?” dedi, “Türkiye Golden State Warriors Taraftarlar Derneği Konfederasyonu Basın Sözcüsü Efkan Bucak” dedim. Karşıda bir heyecan dalgalanması hissettim, aynı heyecan Nellie’de de vardı. Hoşbeşten sonra sadede geldim. “Bak Nellie’ciğim” dedim, “Duydum ki Çin’e gidiyormuşsunuz. Oralara kadar gitmeye gerek yok. Takımı kap, Türkiye’ye getir. Kızılcahamam’da misafirimiz olun, takıma yükleme yaparsın, çocuklar temiz hava, bol oksijenle güzel bir kondisyon depolarlar” dedi. Yok anlaşmaydı, yok söz verdikti derken olmadı. Sonra ne oldu? Takım iyi kondisyon depolayamadı ve daha ligin ikinci maçında, Toronto deplasmanında Al Harrington isyan etti: “Kondisyonumuz iyi değil, takım hazır değil.”

Yazdıklarımızın elbette çoğu şaka ancak kondisyon sorunu ortadaki bir gerçek. Peki takım koca yaz ne yaptı da tam hazırlanamadı?

Son yılların en iyi performansını sergilememize karşın play-off’a kalamadıktan sonra takım yeniden yapılanmaya gitti. Önce draft’ta iki genç yetenek, Richard Hendrix (PF) ve Anthony Randolph (F) Seçildi. İkisi de yetenekli çocuklar, yaz liginde de iyi oynadılar ancak Don Nelson’ın çaylaklara çok da güvenmediği ve tam pişmeden çok süre vermediği bir gerçek (Gerçi Nelson’ın pişkinlik anlayışı artık iyice yanmışlık oluyor), bu nedenle bu iki arkadaşımız rotasyonda çok da süre alabilecek gibi durmuyor. Draft edilmeyen Duke mezunu oyun kurucumuz, öz be öz Oakland delikanlısı DeMarcus Nelson bu yılki sürpriz yıldız adayımız.


Oakland’dan Baron Davis de geçti

Golden State Warriors, Los Angeles Clippers’la birlikte free agent piyasasının en hareketli takımlarındandı. NBA kariyerine bizim takımda başlayan Mickael Pietrus ve yine bizim takımda çıkışa geçen Matt Barnes ile yollarımızı ayırdık; kendilerine yeni takımlarında başarılar diliyoruz. Ancak en büyük kaybımız elbette Baron Davis’in gidişi oldu. Bizimle olan sözleşmesindeki oyuncu opsiyonunu kullanmayan Baronullah, Los Angeles Clippers’ın teklifini kabul etti. Buna karşılık biz de Clippers’ın yıldızı Corey Maggette’yi aldık. Tamam, geçen sezon sonlarda biraz formdan düşmüştü, tamam, sakatlık riski vardı ancak yine de Baron Davis nihayetinde bizim takımımızdaydı. Baronullah NBA’in sayılı oyun kurucularından biri ve gidişi gerçekten çok büyük kayıp. Açıkçası adamın sırf karizması yeterdi. Yerine gelen Corey Maggette’nin yetenekli bir oyuncu olduğu kesin ancak Baron Davis’in kalibresinde değil.

Takımın bu sezonki en büyük kozu elbette Monta Ellis olacaktı. Ancak bu arkadaşımız yazın kendini bir motosiklet kazasında sakatlayıp aralığa kadar sahalardan uzak kaldığı yetmiyormuş gibi bir de sakatlığı konusunda yalan söyledi ve büyük para cezası aldı. Bu arada bu cezayı kulüp başkanı Robert Rowell’ın (Kulübün sahibi Chris Cohan’ın sağ koludur kendisi) verdiğini, antrenör Don Nelson ve GM Chris Mullin’in pek sıcak bakmadığını da belirtmek isterim. Ayrıca Baron Davis’e extension vermek isteyen Mullin’e yine Rowell’ın engel olduğu belirtiliyor. İkili arasındaki gerginliğin son noktası Cuma günü yaşandı ve Rowell yardımcı genel menajer Pete D’Alessandro’nun işine son vererek yerine Larry Riley’yi getirdi. Basketbol kariyeri olmamasına karşın yöneticilikte usta olan Riley, Rowell’ın ‘has adamlarından’ biri. Yani Mullin’i zor günler bekliyor.

Harrington da gidecek mi?

Takımda şu anda bir diğer sorun Al Harrington. Tecrübeli oyuncunun takas edilmek istediği iddiası var. Don Nelson da bunu ifade ediyor ve hatta fazla oynama süresi vermiyor. Oysa Harrington bu iddiaları reddetti. “Harrington giderse gitsin, aslan gibi Brendan Wright’ımız var” şeklinde bir düşünce hakim Oakland’da. Uğruna Jason Richardson’dan vazgeçtiğimiz bu genç arkadaşımız Denver Nuggets maçında epey iyi oynadı ancak istikrarlı bir katkı sağlayabilecek düzeyde olduğunu sanmıyorum, umarım yanılırım.

Kadromuz şu anda NBA’in en genç kadrosu. Yetenekli oyuncular var, bench birçok takıma göre iyi. (Tabii Nelson bench’i ne kadar etkili kullanabilecek ayrı mevzu) Bu sezon yine bol bol ilk beş değişecek gibi duruyor.

Açıkçası Baron ve Monta’nın yokluğunda takımın işi zor gibi görünüyor ancak Warriors’ın işi mucize işidir. Her zaman dediğimiz gibi:

We believe!