Basketbol
Batuğ Ş. EVCİMEN
 

‘‘-Hıyarlar!’’*

Sezon dün açıldı, ben de içeri daldım. Ön kapılar bize kapalıydı, arka kapıdan girdim mecburen. İlk Gece’de (‘debut’ diye yazıp ‘‘debyü’’ okuyorlar, frenkten arakladıkları içün) taş gibi iki ÇÜK (çok ünlü kişiler) maçı varken, payımıza senelerdir kendilerini arayan iki takımın didişmesi düştü. Sağdaki soldaki maçlarda geçen sezonun şampiyonu, finalisti, doğu ikincisi filan kapışırken, bizim fakirin Yurolig’den farkı, Şikago’nun ortasına açan yaban gülü Derik, çayırda koşturan buffalo Tayrus (Taurus?) ve etekten eteğe zıplayan çılgın teke Nuh idi.

Önceki cümle bu maç için biraz epik kaçtı gerçi ama epik tipikten iyidir. Zaten maçı yazacak değilim. Küçümsediğimden değil, tersine, enbieytivitörki beni küçümsemiş gibi geldi, ilk gecenin izlenecek değil, ertesi sabahın netten bakılacak maçını sürdüler önüme. Seçenleri kutluyorum, özel hayatlarıyla ilgili seçimlerine aynı özeni göstermelerini, İlinoyi’de susuz Viskonsin’de tuzsuz kalmalarını ümit ediyorum.

Şunca teknoloji içinde basketbol ile sevenleri arasında teve köprüsü olabilmek bunca zor mu? Kendi öz bizatihi metyamızda (rahat yat kâzımabi) bu kadar basketbol ulemâsı fink atıyor, herkes basketbolu müt-hişşş biliyor, i-na-nıl-maaaz seviyor, pekâlâ biz niye şu  fikstürdeki o üç maçtan BUNU izliyoruz enbieyin debyü gecesinde? Parayla alınmıyor mu ya bunlar? Dünkü maçı kim satın aldı da bize izletti acaba? Hayır, kim olduğunu bilsem şunu soracağım: Boston-Cleveland maçı satılık değil miydi? O maçta geçen sezonun Doğu finalistleri, şimdinin favorileri kapışmıyor mu, son şampiyon Celtics’in yüzük töreni yok mu? Çok mu pahalıydı?

Ya Lakers-Blazers maçı? O kaç paraydı, valla merak ettim ya? Çok mu geldi? Cepten veriyormuş gibi mi oldu yoksa? Belki birşeyler yapardık, aramızda toplayıverirdik diyecem, hayır, zaten bu enbieytiviski (herkes viskisini kendi getiriyor) paralı değil mi? Seyredeceklerden ücretler ayı ayına toplanmıyor mu? O paranın karşılığı da açılış gecesi Bucks@Bulls mu? Kim yapıyor bu programı, ilk geceye bu maçı niye koyuyor, alan buna nasıl razı oluyor? 2008 şampiyonu ve finalisti oynarken Bulls-Bucks nedir abicim ya, alaturka enbiey debyü mü? Basketbol bilgimiz, anlayışımız, zevkimiz bu mu? İmkânımız bu kadar mı? Ha iyi o zaman, anladım ben durumu.

Kim gülüyor keh keh bunları okurken ve kimler bozulup ecdadıma küfrediyor acaba? Kimler hak verip kimler kızıyor? Kimler olduğunu sktredyorm mühim değil, herkes kendini bilse yeter. Asıl merak ettiğim; acaba kaç kişi gülüyor? Kaç kişinin siniri oynuyor? Ve aralarındaki fark ne?

Ben bu soruları kime sorabilirim acaba? Bilmiyorum, basketboladamlarından adam beğenmeliyim, ortada bi alay var, hepsi çok şey biliyor, çok heyecanlı, çok konuşuyor, çoooook basketbol olmuş hepsi de, ben aralarından beğenemiyorum, ne huysuz, ukalâ, müşkülpesent herifim. N’apayım, açılış gecesi diğer iki maç kör gözüme oynanırken, ben Bulls ile Bucks’a heyecanlanamıyorum. Farkında olmadan keleğe getiriliyormuşum gibi geliyor. Sebebini, failini bulamıyor ve durumu mantığıma iliştiremiyorum. Mantığımı s2yim.

Diğer yanda, Rose benim yılın çaylağı adayım. Beasley’yi de fena bulmadım ama Rose klas sahibi, Bulls’u kısa sürede izlenecek hale getirir bence. Villanueva bana Derrick Coleman’ı hatırlatıyor. Kaan bir keresinde ‘‘şarli vi’’ dedi. komik oldu, uydu şarlatan kılıklı herife. Bir de RJ’e üzüldüm biraz. Alim de bana kızdı şu an. Buna da üzüldüm. Ben Alim’in gönlünü alırım, o da RJ’inkini alsın. Birileri de Isiah ile ilgilensin, eleman büyük batmış. Benden de geçmiş olsun dersiniz. Takmasın fazla kafayı, iyileşmeye baksın. Olur böyle şeyler, ben onu affettim, bence o da kendini affettsin.

Ödüllü enbiey sorusuyla bitiriyorum: ‘’Greg Oden ne zaman sayı atacak?’’

Doğru tahmin edene İbrahim Kutluay Enbiey Performansı Ödülü takdim edeceğim. Ödülü birkaç senedir veriyorum. Hatta ilk sezondu hatırlıyorum, soruyu bilen çıkmamıştı, ödül elde kalmıştı. O zamanki soru şuydu: ‘’İbrahim Kutluay ne zaman sayı atacak?’’
Görüşürüz. Hadi eyvallah.

batug@hotmail.com

*: Yazı bittikten sonra ve başlık bulmadan önce dostum Kanat aradı, laflarken enbieye değdirdik. Durumu anlattım, yani bu yazının konusunu, daha doğrusu sebebini. Cevabını başlık yaptım.