EUROLEAGUE TOP 16 ÖNİNCELEME

 

Mehmet GÜRSOY
11 Şubat 2009, Çarşamba

 

Not: Bu yazı Top 16 öncesinde yazılmıştır.

Bu yazıda Top-16 öncesi grup değerlendirmelerimi ve tahminlerimi sizlerle paylaşacağım. Keyif almanız dileğiyle.

E Grubu:

Tau Ceramica
Olympiacos
Armani Jeans Milano
Asseco Prokom

E grubu, diğer gruplara nazaran çekişmenin daha az yaşanacağı bir grup olacaktır. Tau Ceramica sezon başında takımın en önemli oyuncularından Planinic’i kaybetse de hâlâ, Euroleague’de belki de son senesini geçiren Splitter önderliğinde, F4 adaylarından biri. Olympiacos ise bu senenin, büyük başkan Kokkaris önderliğinde, tartışmasız transfer şampiyonu. Grubunda zaman zaman istikrarsız sonuçlar alsada kadro derinliği bakımından Avrupa’nın en iyilerinden. Prensip olarak ilk turlarda kendisini çok zorlamayan Theo Papaloukas ve henüz kendisinden bekleneni veremeyen Vujcic’in vites yükselteceğini düşünürsek, Kırmızılar’ın form tutacağı kesin. Bu arada sakatlanan ve uzun süre parkelerden ayrı kalacak olan Childress’ın yerine oyun kurucu arayışında olan Olympiacos yöneticilerine, Efsane Fotospor aracılığıyla beni alın mesajı gönderen ve imzayı atan Jannero Pargo da Top-8 yolunda önemli işler yapacaktır. Diğerlerine geçersek, diğerleri diyorum çünkü onların bu gruptan Top-8 yapma şansları çok çok az, Armani Jeans Milano her ne kadar son 6 maçından 5’ini kazandıysa da o gruptan çıkmasının tek nedeni tarihinin en başarısız sezonunu geçiren Efes Pilsen’dir. (Şimdi o konuya girmiyorum ayrı bir yazı konusudur) Prokom ise 2-8 galibiyet - mağlubiyet sayısıyla Top-16’ya yükselen en başarısız takım ve tıpkı Armani Jeans Milano misali prestij mücadelesi verecektirler.

Grup Tahmini: 1-Olympiacos 2-Tau Ceramica.

F Grubu:

Barcelona
Real Madrid
Maccabi
Alba Berlin

F grubu çok çekişmeli geçecek 3’lü bir mücadeleye sahne olacaktır. Barcelona’nın uzun süredir şampiyonluk yolunda bu kadar favori gösterildiği ve iddialı olduğu bir Euroleague sezonunu hatırlamıyorum. NBA’de 1 sezon oynadıktan sonra geri dönen Navarro önderliğinde hücumda etkinliğini arttıran Barça, takım savunmasını da baya ilerletmiş durumda (Sadece 2 maçta 70’in üzerinde sayı yediler). Ersan’ın da bir önceki ACB play-off’larından beri artan formu doruğa ulaşmış gözüküyor. Real Madrid ise Efes Pilsen’in de olduğu grupta CSKA’nın ardından 2. sırada bitirmişti. Reyes’in yanına Van Den Spiegel takviyesiyle pota altını sağlama aldılar ancak bana göre en önemli sorunları 1 numara pozisyonunda 1 numaralı opsiyonlarının tecrübesiz Llull olması. Llull sezon içinde bazı maçlarda patlama yaptıysa (ve biz fantasychallenge’cıları da mutlu ettiyse de) da Top-16’daki kritik maçları kaldıramayabilir. Dünyanın en büyük derbisinde yani nam-ı değer el-clasico’da ise gülen taraf her iki salonda da Katalanlar olacaktır. Maccabi ise Top-16 öncesi kadrosunu iki eski GSCC’lı oyuncuyla takviye etti. Dee Brown transferiyle guard pozisyonunu iki NBA patentli oyuncuya teslim eden Maccabi sert Avrupa basketbolunda risk almışa benziyor. Ama eğer Dee ve Arroyo kendilerinden çok takımı oynatmaya çalışırlarsa ve topu frontcourt’a indirirlerse Maccabi adına yararlı olacaklardır. Gaines’e gelirsek aslında onun çok fazla süre alabileceğini düşünmüyorum. Bench’ten enerji getirmeye çalışacaktır. Bir de unutmadan Marcus Brown gibi Avrupa’nın en winner oyuncusunun da Maccabi’de olduğunu unutmayalım. Alba Berlin’e ise Nev’den “Zor” adlı parçayı gönderelim.

Grup Tahmini: 1-Barcelona 2-Maccabi 3-Real Madrid

G Grubu:

Unicaja
Lottomatica Roma
Panathinaikos
Partizan

Neredeyse bütün turnuvalarda bir “ölüm grubu” bulunur. G grubu belki kadro kalitesi açısından değil ama mücadele açısından tartışmasız Top-16’nın ölüm grubudur. Dört takımın da Top-16 şansı olduğu grupta değerlendirmeye Unicaja Malaga’yla başlayalım. Malaga 8-2’lik galibiyet mağlubiyet sayılarıyla ilk turun en başarılı takımlarından biri ve bu başarının bir bölümünü Haislip’siz yapmaları onlar için umut verici bir durum. Pota altında Haislip –Archibald - Ndong gibi Euroleague’in en önemli pota altı 3’lülerinden birine sahipler. Lottomatica Roma ise özellikle Sani Becirovic önderliğinde grubunu 2.sırada tamamladı. Daltonlardan Hutson ve Brezec’le de iyi bir pota altı ikilisine sahipler ve Top-8 için şanslarını deneyecekler. Panathinaikos ise bir önceki sene büyüklere yatan Sivasspor misali bir türlü bir önceki turun güçlü ekipleri karşısında başarıya ulaşamadı (1-3: Siena ve Barça’ya karşı).Dış oyuncularının performansı onların Top-16 kaderini belirleyecek. Partizan ise her zaman olduğu gibi genç yetenekleri Avrupa piyasasına sürüyor. Bir önceki sene Pekovic’le bu geleneği sürdüren Partizan’ın bu seneki en önemli mamülü Milenko Tepic ilerde Avrupa’nın en önemli dış oyuncularından birisi olacaktır. Bana göre onların Top-16’daki şansları azımsanmayacak kadar. Bu arada Pionir Arena büyüsünü de unutmamak lazım.

Grup Tahmini: 1-Unicaja 2-Panathinaikos

H Grubu:

Cska Moskova
Montepaschi Siena
Fenerbahçe Ülker
Cibona Zagrep

Koç Ettore Messina yönetiminde Avrupa’nın en iyi kadrosuna sahip CSKA’nın gerek iç gerek dış güzelliklerini söylemeye gerek yok sanıyorum. Giren çıkan hiçbir oyuncu birbirini aratmıyor ve takımda Siskauskas dahil hiç kimsenin yeri doldurulamaz değil. Onları bu grupta ve Euroleague takımları arasında devirebilecek bir takım göremiyorum. Siena ise Ergin Ataman’dan beri işleyen makine düzenini sürdürmeye devam ediyor. Pota altında Lavrinovic, pis işlerin adamı Stonerook, atletik forvet Sato ve bir sene önce yakaladğı çıkışla Avrupa’nın elit guardları arasına giren McIntyre takımın en önemli silahları. Fenerbahçe Ülker ise taraftar desteğini arkasına aldığı zaman durdurulamaz bir takımdı tâ ki Solomon’un yerine Green takıma dahil olana kadar. Fenerbahçe Ülker’in Green’le Top-8 yapması bana göre imkansız. Green belki tempo basketbolunda etkili olabilir ama sete set kalındığında hem hücumda hem savunmada yetersiz.Planinic ve McIntyre karşısında ne yapacağı merak konusu (yazıktır ezmeyin çocuğu). Cibona ise başta Prkacin olmak üzere tecrübeli oyuncuları kadrosuna katmıştı. İstikrarsız bir performans sergileyen Rawle Marshall’la yolları ayırdılar. Onların da gruptaki şansları yok denecek kadar az. Fenerbahçe Ülker ve Cibona sadece kendi evlerinde birbirlerini yenebilirler.

Grup Tahmini: 1-CSKA 2-Siena

Saygılar.

Not: Cem Pekdoğru’ya teşekkürler.