son güncelleme: 30/12/2005


NBA TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ


NBA WALLPAPERS


COURTSIDE


YILIN LAFI

"I think fittingly for me to win this award (MVP), I couldn't have done this without my teammates so I don't know if this is proper protocol, but I would like you guys (his teammates) to all come up here with me. There is no way I could have done it without these guys. I just really want to share this with my teammates. This has been an incredible year for me and for our team. And for me to come to a new situation and be accepted the way I have been by these guys and for us to form a bond of a team the way we have, it has been special. We know we have a lot of things to accomplish still and we are always trying to improve, but what we have done so far and with me being able to win this award, is a reflection of this group. Thanks fellas."
YANİ: "Bu ödülü arkadaşlarım olmadan alamazdım, dolayısıyla, protokol icabına uyar mı bilemiyorum ama hepinizin (takım arkadaşlarının) buraya, benim yanıma gelmenizi istiyorum. Bu adamlar olmadan bu ödülü almam mümkün değildi. Gerçekten ödülü onlarla paylaşmak istiyorum. Benim ve takımım için harika bir yıl oldu vs. vs..."
--Steve Nash, NBA 2004-2005 Sezonu'nun En Değerli Oyuncusu Ödülü'nü aldıktan sonra...


YILIN GAFI

Ron Artest'in Indiana Pacers'dan takas edilmesini istemesi ve bunu üzeri kapalı biçimde değil, medyaya açıklama yapmak suretiyle gerçekleştirmesi... Fazla yoruma hacet yok, kendini bilmez herifin patronu Larry Bird'ün cevaben yaptığı açıklama kâfi: "Kendimi ihanete uğramış hissediyorum."


YILIN SAFI

Eric James, facing a 30-year prison term in Oklahoma for intent to kill and robbery, asked the judge to make it 33, in honor of his hero Larry Bird's uniform number.
YANİ: Oklahoma'da cinayet ve soyguna teşebbüsten 30 sene hapiz cezası ile yargılamakta olan Eric James, hâkimden cezasını, kahramanı Larry Bird'ün forma numarası olduğu için 33 yıla çıkarmasını talep etti! Allah akıl fikir ihsan eyleye... (Gökhan Özşahin gönderdi, eksik olmasın.)


YILIN DİYALOĞU

Q: I'm going to try this for the third time to ask you this question.
COACH GREGG POPOVICH: Okay.

Q. Now that you have three titles in seven years...
POPOVICH: So bored of this. So boring.

Q. Let me ask you this.

POPOVICH: Nobody cares.

Q. About you? You always say

POPOVICH: Let's talk about Iraq or something that matters. But it doesn't matter. But go ahead, it's your deal. I'm supposed it sit here and answer. I apologize.

San Antonio Spurs'ün 2005 NBA Şampiyonluğu'na ulaştığı final serisi 7'nci maçının ardından yapılan röportajdan bir bölüm. (Kaynak: nba.com)


İLGİNÇ YAZILAR - 23

Erkan Goloğlu - YAKINDAN KUMANDAN
Silahlara Vedâ


Kimse bana Karadenizlilerin silah düşkünlüğünden dem vurmasın. Ben Trabzon eniştesiyim. O kültürü bilirim. Silah işini de iyi bilirdim. Erdoğdu Mahallesi'nden hanımı almaya gittiğimizde havaya sıkmak için verdiklerinde, askerlik hariç, elime silah almamaya yemin ettiğim o günü hatırlamıştım. Kurşun tesadüfen sizi değil de, yanı başınızdaki arkadaşınızı bulmuşsa, yaşamanız bile başlı başına bir bedel ödemektir. Fatih Tekke'nin silahlı resmini gördüğümde, yine o uğursuz gece yarısını hatırladım. 26 yıl olmuş.

Fatih Tekke, henüz iki yaşındaymış.

Ahkâm kesmeyeceğim. Fatih'in açıklamalarını da dinledim. Kameramanın kötü niyetiyle başladı lafa. Çünkü o ne kadar kötü niyetli olursa, kendisi o kadar masum olacak. Yola gideceklermiş arabayla da, kapkaç olayları oluyormuş da, Trabzonluluğun payı varmış da... Hikâye! Halbuki hayat, hikâye değil, olsa olsa tiyatrodur. Ve tiyatronun altın kuralını bilirsiniz. Silah göründü mü, bilin ki patlayacak. Fatih Tekke'nin bilmesi gereken de budur. O silah bir kere göründü ya, patlayacak artık.

Belki de patladı da duyan yok, gören yok.

Bir takıma karakterini, ruhunu veren topçular vardır. Takımı o topçudan, topçuyu o takımdan ayrı düşünürseniz, her ikisini de anlayamaz ve anlatamazsınız. Çünkü birine baktığınızda, öbürünü görebilirsiniz. Gökdeniz Karadeniz ve Fatih Tekke, Trabzonspor'un son dönemine bakıldığında, böyle bir ilişki içinde tarif edilecek topçulardı. Her ikisinin de kaptanlığından öte bir tariftir, bu durum.

Gökdeniz, bildiğiniz üzere, oldukça 'iddaalı' çıktı ve yaşadığı ve şüphesiz sevenlerine yaşattığını, skandal sözcüğüyle ifade etmek, pisliği halının altına atıveren ev kadını tavrıdır ki, yapılan da budur.

Fatih Tekke'nin silahı ise, böyle bir skandalın yanında, zemzem suyuyla yıkanmak gibi duruyor. Poligondan başka bir yerde silah kullanmamış, belki yeğenin düğününde havaya sıkmış birisi için, o silahın taşıyıp taşıyamayacağı bir hayatı da 28 yaşındaki o gence anlatmak, çok zordur. Hem sonra, o silaha övünç vesilesi olarak bakanlar da varsa hâlâ. Hem belki de o silah, yıllar önce takımın kampında Ünal Karaman'ın poz verdiği silahtır. Kimse sesini çıkarmazsa, o silah işte böyle elden ele en son kaptanının eline geçer.

Ne yazık ki bu, en iyimser deyimle bir talihsizliktir. Trabzonspor'u 'başka türlü' sevenlerin, Trabzonsporlarına yakıştıramayacağı bir şanssızlık belki de. Son yıllarının alamet-i farikası iki topçunun 'başına gelenler' ile, futbol ve futbolun kültürü olarak karşı karşıya kaldığımız bu görüntüler, patlayıp ortaya saçılan şeylerdir.

Görebilene...

erkangologlu@yahoo.com

Not: 20 Aralık 2005 tarihinde Radikal gazetesinde yayınlanmıştır.
Bu bölümde daha önce çıkmış yazılar arşivde, okumak için tıkla
Bill Walton's Inside Game - Pat JORDAN
Zamanımızın bir NBA kahramanı: Ray Allen
Why the Big Fuss (on MJ's return) - Tony FARR
Sean Elliot'a Veda - Ken RODRIGUEZ
Elton Brand'in Cevabı
Great Stuff (about Michael Jordan) - Sam SMITH
NBA Desperation - Sports BAHR
How Did They Do It? - Ricardo APARICIO

Knicks' Downfall Began With Ewing Trade - Chris BROUSSARD
Re-evaluating Kobe Bryant - Kevin PELTON

For sale by owner - J.A. NORLIN

Buzzer-beaters require planning -- or luck - Kurt RAMBIS
40 days and 40 nights - John HOLLINGER
The Dreadlocks - The Playoffs - Mark JONES
Crazy Postseason! - Sam AMICO
The Sport of Kings - Hunter THOMPSON
How to fix the cruel foul-out rule - Dennis HANS
Thanks for everything Dad - Bill SIMMONS
Notes to ESPN - Steven KYLER
Hats off mr. Garnett and Thanks for Re-shaping my Perception of You
- Peter RUMM

Auerbach Making Me See Red - Todd BEHRENDT
Six Guards A-Blazin' - Joe DAVIDSON
Jackson Throws the Books at Them - Mike BRESNAHAN