GOSSIP GIRL HERE

 

cagatay@batug.org
17 Ekim 2008, Cuma

 

Your one and only source into the horrendous careers of Bulls' crap.

 

Tam 16 gün boyunca NBA TV The Real Training Camp - Chicago Bulls yayını için gün sayıp bu geri sayımın sonunda hevesle ekran başına geçtim ve ancak öğrenebildim yayının iptal edildiğini, kötü oldu elbette.

 

Neyse, sonuç olarak Derrick Rose güçlü, hızlı ve atletik bir guard'mış, saha vizyonu da ortalamanın epey üzerindeymiş. Şimdi etraftan hiçbir orijinalliği olmayan enformasyonu derleyip ortaya koymak şık değil, işe yarar hiç değil. Ancak kırk (8) yılın başında bir defa draft'ta birinci sırayı elde edip ciddi boyutta tartışmaya yol açacak bir şekilde kullanmamız gibi bir durum söz konusuysa biz de bir istisna yapabiliriz sanırım. Real Training Camp yayını şu an bu yazının temelini oluşturuyor olması gerekiyorken ortadan kaybolabiliyorsa, bizim de şu kadarcık kaytarma hakkımız olsun bir yerde.

İlk başlarda her naneyi en iyi bilen John Paxson ve kurmayları "Derrick Rose'u yavaş yavaş rotasyona sokmayı planlıyoruz" buyurmuş, "Neden?" sorusunu ise "Bir nedeni yok, her naneyi en iyi biz biliyoruz, e doğrudur heralde" diye hakikaten saçma bir şekilde geçiştirmişlerdi. Hazırlık kampındaki ve lig öncesi maçlarındaki duruma (neyse ki) böyle bir durum olmayacak gibi. Zira sezon başındaki rotasyonda önünde olma ihtimali bulunan adamlardan,


1-Larry Hughes, öyle böyle değil, berbat.
2-Ben Gordon seneye takımda olmayacağından, güvenilir olmak için fazla bencillik sinyali veriyor.
3-Thabo Sefolosha hala iki sene önce draft edildiği yerde.
4-Kirk Hinrich ise shooting guard olarak başlayacak zaten savunma eşleşmeleri uyarınca, konuyla alakasız.

(Takımın yarısı da böyle işte)

Dolayısıyla -zaten öyle yapmamızın gerekliliği- bir kenara, şu anda mecburuz Derrick Rose'u direk Kevin Durant havasında sahaya surup maksimum miktarda oynatmaya. Hani Michael Beasley yerine pozisyonunda halihazırda bir ton oyuncu bulunan Derrick Rose seçildi ya, işte o Derrick Rose'un pozisyonundaki kalabalık aslında gayet vasat. Yapacak bir şey yok.

Vinny Del Negro NBA tarihinin en tecrübesiz koçu falan da, Bernie Bickerstaff, Del Harris diye giden (O liste aslında Harris'ten sonra ciddi biçimde irtifa kaybediyor, bilinçli yapılmış bir şey esasında) ciddi bir asistan koç kadrosu var ve artık Scott Skiles-Jim Boylan döneminin dandik hücum organizasyonlarından daha iyi çalışılmış/işletilen setler beklemek hakkımız bence. En nihayetinde Scott Skiles iyi bir defansif taktisyendi de bir tarafı diğerinin kusurunu örtebiliyordu zaman zaman.

 

Yanisi, hala en basit cut'lar bile olması gerektiği gibi yapılmıyordu en son (arka arkaya iki maçtan ilki, son değil yani) Utah Jazz maçında. Misal sahanın diğer tarafında Deron Williams sırf içeri penetre edip topu potaya doğru hareketlenen adamlara geçirerek üç-beş asist yaptı. Bizde ise guard, drive ettikten sonra dışarıda/orta mesafede kazık gibi dikilen ve ÇOĞUNLUKLA VASAT ŞUT ATAN adamlara pas vermek zorunda kimse doğru düzgün potaya hareketlenmediği için. Sonuç olarak düşük hatta çok düşük şut yüzdesi (geçen sezon ligin en düşüğü, yani yeterince düşük) ve az serbest atış (geçen sezon bu alanda 20. olmuşuz, ki aslında ligi bitirdiğimiz yere bakarak çok da tuhaf değil. Neyse…) oluyor elimizdeki sonuçlar, ki bunlar genel olarak bir maçta kazanan tarafın istatistikleri değildir. Neticede hücumlar yine çok fazla dış adam merkezli işliyor ve kadroda bunun gerçekten işlemesi için gerekli olan ahım şahım şutörler yok. Evet, sorunun çözümünü çok basite indirgedim belki ve evet, gerçekten de hiç basit değil ancak üzerinde uğraşmamak için de fazla kabak gibi ortada. Bir şeyler yapın ve çözün bir zahmet.

 

Drew Gooden

Aynı şekilde falımızda orta yaşlı bir kadının ''Bulls bu pick&roll defansıyla şutöruzunu olan takımlara karşı ohoooo'' diye bir yorum yapacağı yazıyor normal sezonun 10. veya 15. maçından sonra. Tüm bunlarla iyi gidecek şekilde (ne tesadüf) hazırlık kampından gelen en şen şakrak beyanat Drew Gooden'dan, ''Tüm yaz oyunundaki en ciddi eksikliklerden birinin üzerine gittiği'' şeklinde geldi. Orta mesafe ve gerisinden şut çalışmış arkadaş. Berbat defansınız yüzünden kariyeriniz boyunca bir takımda iki sezondan fazla tutunamadınız, bu takım da şimdiki gidişatta bir değişme olmadığı sürece sizinle sezon sonunda imzalamayacak. VE HALA şuttan falan muhabbet açıyorsunuz. Eh...

 

xoxo

ü