VAZİYET MUAMMA
 

henry_turner9@yahoo.com
23 Şubat 2009,
Pazartesi


İşte her şey bu resimle başlamıştı geçen sene. Unutulmaz anlarla dolu geçen sezonun finali de şampiyonlukla gelmişti 21 yıl aradan sonra.

All-Star arasından hemen sonraki Utah Jazz maçında Kevin Garnett dizinden sakatlanınca yürekler ağızlara geldi, bir an her şeyin bittiğini düşündüm, tıpkı Pierce’ın 2008 Finalleri ilk maçında sakatlandığı anda hissettiğim gibi. Şimdilik açıklamalar KG’nin sakatlığının 2-3 hafta kadar süreceği yönünde neyse.

Tam olarak iyileşmeden sahaya çıkarılmayaca ancak işler 2-3 hafta içinde nasıl gelişir, onu kestirmek biraz zor. KG’nin yokluğunda kaybedilecek birkaç maç saha avantajının uçup gitmesine sebep olabilir, ki bu durumda KG henüz tam iyileşmeden 6 Mart’taki Cavs ve akabindeki Magic maçlarında oynayabilir. Paul Pierce play-off’larda saha avantajına mal olsa bilse Garnett’in sakatlığının tam olarak geçmesini beklemek gerektiğine ve kaybedilecek saha avantajını “bir yolunu bularak” geri alabileceklerine inanıyor.

Gelgelelim geçen sezon play-off’larda Cavs ve Hawks geçilirken saha faktörü son derece önemli bir rol oynadı. Geçen sezonki bench’in en önemli iki oyuncusu P.J Brown ve James Posey’nin de olmadığı düşünüldüğünde öyle Pierce’ın dediği gibi “bir yolunu bulmak” pek kolay olmayacak. Çünkü bu iki oyuncunun sahaya yetenekleri dışında getirdiği iki şey var ki, play-off’larda çok ihtiyaç duyulacak bu özelliklere Celtics bench’inden hiçbir oyuncu sahip değil: Sertlik ve tecrübe.

Ben de aslında KG için acele edilmemesi gerektiğini düşünüyorum ve saha avantajınında canı cehenneme demek istiyorum ama takım o güveni veriyor da diyemiyorum. Şimdi geçen sene bu zamanlardaki galibiyet/mağlubiyet oranına bakamayacak kadar üşengecim ama bu senekinden bir galibiyet fazla veya azdı yanlış hatırlamıyorsam. Fakat geçen seneki basketbolun yanına pek yaklaşamıyor Keltler. 19 maçlık galibiyet serisi esnasında oynanan basketbol bile çok üst düzeyde değildi açıkçası. 12 maçlık seride ise biraz daha geçen seneki düzeye yakın maçlar çıkardılar ama yine maçları kazanırken genelde kazanmayı bildikleri için ve “bir yolunu buldukları” için maçları kazandılar. Geçen seneye göre maç başına yenen 2 fazla sayı göze çarpan en önemli performans düşüklüğü.

Birkaç gün önce Hornets-Lakers maçını izlerken Posey’nin bu takım için geçen sezon neler ifade ettiğini hatırladım tekrar. Yerinin doldurulamamış olması büyük bir yönetim hatası, hele takasın son gününde Ainge’in Nocioni için saldırdığı haberlerini duyunca bu fikrim perçinleşti. Posey ile tamamen ekonomik sebeplerden ötürü kontrat yapılmadı ve Hornets’ın ilave ettiği dördüncü yıl Posey’ye teklif edilmediği için Posey tercihini Hornets’dan yana kullandı. Yapılan hata farkedilmemiş olsa daha fazla para alan ve savunmada Posey’den birkaç gömlek aşağıda olan Noc için devreye girilmezdi herhalde. Aslında sezon başında ben de Posey için bu kadar uzun süreli bir mid-level kontratın fazla olduğunu düşünmüştüm ama Tony Allen’ın sürekli sakatlanacağı ve bu kadar vasat oynayacağını düşünmemiştim. Zaten ne Glen Davis ne Leon Powe ne de Tony Allen beklenen çıkışı yakalayamadılar düşünülenin aksine. Bilhassa Allen ve Powe konusunda ben de büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorum. Bench’in en güvenilir ismi Eddie House şu anda, ki onun için ayrı bir paragraf açarız yazının sonunda.

Takasın son gününde Sam Cassell ve Patrick O’Bryant ikinci tur draft hakları karşılığı Sacramento ve Toronto’ya gönderilerek kadroda iki kişilik yer açıldı. Bu iki yer için en büyük iki adayın şu anda Joe Smith ve Stephon Marbury olduğu konuşuluyor. Tabii henüz ikisinin de free agent olmadığını belirtmekte fayda var. Knicks-Marbury olayı biraz kişiselleşmiş durumda ve Knicks Marbury’nin kontratını Marbury fedakarlık yapmadıkça kolay kolay satın almayacak gibi görünüyor. Joe Smith ise Thunder’dan ayrılmaya niyetli olmadığını söylüyor ama menajeri arkadan başka işler çeviriyor. Smith-Marbury ikilisinin kontratlarını satın almaları durumunda Celtics’i tercih edecekleri de kesin değil zaten. Kısacası Celtics’in en çok istediği iki isimde durumlar biraz karışık.

Joe Smith için alternatif olarak Kings tarafından serbest bırakılan Mikki Moore ismi geçiyor fakat Moore bence Smith için bir alternatif oluşturmaktan çok uzak. Powe ve Davis’ten fazla olarak sadece boyu 6-7 cm daha uzun. Zaten Moore için çok sayıda takım devreye girecektir, ki eğer Celtics Smith için beklemeyi denerse Moore da elden kaçabilir. Celtics bench’inde en uzun oyuncunun Scalabrine (2.06) olduğu gerçeği de bir yandan gözümüzü fena halde korkutuyor.

Marbury takımı baltalar mı yoksa KG mi onu baltalar? Bunlar hakkında fikir yürütmek için önce imzaların atılması gerek; farazi kafa patlatmak istemiyorum. En geç 1 Mart’ta tüm vaziyetler ortaya çıkacak ve takım ile ilgili daha net fikirlere sahip olacağız. Keşke P.J Brown tekrar basketbola dönmeye bu kadar soğuk bakmasaydı.

Eddie House

Basketbolseverler genelde eline geçeni çembere sallayan tipleri pek sevmezler. Takım kimyasını öldürdükleri düşünülür çoğu zaman. Benim için de çok farklı değil; zaten bu yüzden rakip sahaya geçer geçmez tek pas yapılmadan topu çembere gönderen Allen Iverson’dan hiçbir zaman haz almadım. Gerçi Celtics bench’inin House gibi topu çembere gönderecek bir adama ihtiyacı had safhada olduğu için çok göze batmıyor bu özelliği.

TNT yorumcusu Mark Jackson House için “Kaç tane kaçırırsa kaçırsın yine kritik şut atacak kadar kendine güveniyor” demişti geçen seneki finallerde. İşte play-off’larda bu tip eli titremeyen adamlar çok önem kazanıyor. House topu verirsen19 kez kaçırsa bile 20’inci şutu atmakta tereddüt etmez çünkü adam şut atmayı seviyor, basketbolu seviyor ve bunun “sadece bir oyun” olduğunun farkında. Oyundan keyif alan bir adamın eli neden titresin ki? Bu küçük adamın hırsını, ateşini, basketbola olan tutkusunu ve gözükaralığını çok seviyorum. Bugüne kadar hakkını veremediğim için de üzgünüm. 2008 play-off’larındaki muazzam performansları hala aklımda; bu sene de aynı işleri bekliyoruz Eddie.
Sevgi, saygı…

Not: Türkiye’deki Celtics’lilerin artık bir buluşma noktası var. Celtics gönüllülerinin çabalarıyla açılan http://www.celticstr.com/forum adresinde Celtics ve NBA hakkında konuşup tartışabilir, güncel haberleri takip edebilirsiniz. Emeği geçen herkese teşekkürler ve tebrikler. Ellerinize sağlık…