TEKRAR ZAMANI, SENLE YA DA SENSİZ
 

henry_turner9@yahoo.com
18 Nisan 2009,
Pazartesi

Bilirsiniz bir kötü haber gelmeye dursun hemen akabinde diğerleri de geliyor. KG’nin sezonu kapattığı söylenen sakatlığının ardından bu kez Danny Ainge ufak çaplı bir kalp krizi geçirdi maalesef. Hem KG’ye hem Ainge’e geçmiş olsun dileklerimizi iletelim haberleri olmayacak olsa bile.

Olmak ya da olmamak, bütün mesele bu mu?

KG ile yahut KG olmadan, var olabilecek miyiz? Bu günlerde NBA’in en popüler sorusu bu sanırım. Dizinden yaşadığı sakatlıktan sonra takım doktorları ve yetkilileri 2-3 hafta içerisinde tam sağlıklı olarak döneceğini söyleseler de menajeri sakatlığın daha ciddi olduğunu belirtiyordu. Neyse sakatlık uzadı, uzadı ve şimdi Rivers’ın yaptığı açıklamalardan KG’yi bu sene bir daha göremeyeceğimiz anlaşılıyor. Belki bu sakatlık ile ilgili izlenen politikadan daha sonra bahsederiz ama şimdi bunun sırası değil, KG olmasa da oynamamız gereken en az bir play-off serisi var. Şimdi oraya bir göz atalım isterseniz.

Boston Celtics - Chicago Bulls

Son gece yaşananlar malum, rakibimiz olmayacak neticelerden sonra bir anda değişti ve tüm planlar da Sixers yerine Bulls üzerine artık. Daha mı iyi oldu Sixers yerine Bulls’un gelmesi derseniz bence çok da değişen bir şey yok.

Serinin kilit eşleşmesine önce göz atalım isterseniz.

Derrick Rose - Rajon Rondo

Chicago’nun bu sene beklenen sıçramayı yapmasında en büyük pay tabii ki çaylak Rose’a ait. Rose’un patlayıcı özellikleri bilhassa KG’nin yokluğunda daha da önem kazanıyor, zira onun penetre özelliği KG’nin yokluğunda pota altı savunmada çiftliğe dönen Celtics karşısında çok iş görecek. Rondo’yu iyi savunmacı yapan özelliklerden biri çabuk elleri ve bu özelliğini Garnett varken çok daha fazla kullanıp adamını riske ederek arkadan ellerini topa sokuyordu. Fakat tabii arkasında bu kez o duvar olmayacak ve adamının önünde daha fazla kalması gerekecek. Bu eşleşme seride Bulls’un ne kadar dayanıklı olabileceğini gösterecek, eğer bir şansı olacaksa burayı kesinlikle domine etmeleri gerekiyor. Aksi halde çok fazla seriyi uzatabileceklerini sanmıyorum.

Serinin diğer kilit noktalarına gelirsek;

+Celtics Garnett’in yokluğunda 25 maçta 18 galibiyet aldı ki % 72’ye tekabül ediyor, hiç fena değil.
+Hala serinin en iyi iki oyuncusu Celtics’de (Pierce, Allen)
+Tecrübe hala Celtics’ten yana.
+Takım savunması avantajı yine Celtics’te.
+Bulls’un en büyük avantajı daha genç ve dinamik olması olacak.
+Bulls’un en iyi oyuncusu Rose ama Celtics’in en iyi bireysel savunmacısı da tam onun karşısında (Rondo)
+Celtics’in en zayıf savunmacısı Ray Ray Bulls’un en büyük avantajı olabilir ama Gordon’un istikrarı önemli bu konumda.

Toparlarsak, hala Celtics çok ağır basıyor, eğer Bulls için her şey çok yolunda giderse seriyi 5 maçın ötesine taşıyabilirler. Tahminim: Celtics: 4 –Bulls:1

Saygı, sevgi vs..