5 SORU 5 CEVAP
 

henry_turner9@yahoo.com
11 Ekim 2009,
Pazar

Sezonun başlamasına artık çok vakit kalmadı. Fantezi basketbol takımları kurulmaya, hazırlık maçları oynanmaya başlandığına göre artık sezon çok da uzakta değil. Yılın bu zamanları hafiften ateşin sıcaklığını hissetmeye başlıyoruz, o zaman bir kibrit de biz çakalım ve yazımızı yazıp alevi korlayalım biraz.

Sezona girerken aklıma gelen beş soruya cevap vererek sezonu açıyorum.

1) Kevin Garnett’in dizi ne alemde?

Herkesin aklı aslında biraz da ligin kaderini belirleyecek bu ‘diz’de. İnternette dönen Celtics’in ikinci gün idman görüntülerinde KG’nin sektiği görülüyordu. Akabinde Rivers bunun aşırı yüklenme ve yorgunluktan kaynaklandığını ve iyileşme sürecinin normal seyrinde gittiğini söyledi. Knicks ile oynanan hazırlık maçında izlediğim kadarıyla KG sakatlık öncesi rahatlığında değildi ama bahsettiğim videodaki kadar da kötü değildi ve sahayı gayet hızlı koşuyordu. Rahat hareket edememesinin sebeplerinden biri psikolojik olarak sakatlığı henüz atlatamamış olmasıdır diye düşünüyorum. Muhtemelen Aralık yahut Ocak gibi tam performansla izleyebiliriz.

2) Off-season’dan memnun musunuz? Nasıl not verirsiniz?

Öğrencisini çok seven bir öğretmen kıyağı olarak görmeyin ama 10 tam puan veriyorum. Hele serbest oyuncu piyasasında ilk istediğim oyuncu olan Rasheed Wallace harekatı göz yaşartıcı cinstendi. Wallace’ı isteyen çoktu ama takımların serbest kalan oyuncularla görüşmeye izin verildiği günün ilk saatlerinde (gecenin ilerleyen saatleri) Ainge soluğu Michigan’da alırken, yanında takım sahibi Grousbeck ile oyunculardan Pierce, Garnett ve Allen da vardı. Rasheed zaten bu görüşmeden sonra diğer düşündüğü şehir ziyaretlerini iptal ederek Celtics ile üç yıllık (üçüncü yılı oyuncu opsiyonlu) kontrat yaptı. Ekibin gösterdiği efor hedefe nasıl kilitlenildiğine dair en önemli işaret bence.

Marquis Daniels için öncelikli olarak Tony Allen merkezli bir takas düşünüldü ama uzun uğraşlardan bir şey çıkmayınca biannual exeption’a 1 yıllık imza atıldı. Biannual exception’a bundan iyisi can sağlığı.

Big Baby’nin takımda kalması harika bir hareket, Shelden Willams’ın imzası ise çok bir anlam ifade etmeyecektir takım açısından.

3) İmzalanan oyunculardan beklentiler neler?

Wallace’ı tutup size anlatmayacağım tabii, oyunu biraz motivasyona dayalı bu adamı yakın dostu Garnett’den daha iyi motive edebilecek birisi daha yoktur herhalde. Geçen sene biraz sönmeye yüz tutan ateşi tekrar alev alacaktır bence bu takımla. Perkins-KG ile beraber zaten güçlü olan savunma duvarını Çin Seddi haline getirecek ve olası bir sakatlık durumunda yıkılmasına engel olacak.
Fakat geçen sezon teknik faul manyağı olan Garnett-Perkins ikilisine bu konuda master
yapmış, artık lig efsanesi konumuna geçmiş Rasheed eklenince benim bile tüylerim diken diken oluyor. Bu alanda ortada kırılmadık rekor bırakmayabilir bu takım.

Marquis Daniels ise geçen sezonki büyük bir eksiği kapatacak ve Pierce-Allen ikilisinin bol bol dinlenmesini sağlamak baş görevi olacak kanaatimce. Rakip skorerleri savunarak, hatta ikinci beş sahadayken oyun kurarak all-around bir katkı verecektir.Takımın kenardan en skorer ismi, en iyi savunmacısı ve hatta yine en fazla dakika alan kenar oyuncusu olması kuvvetle muhtemel.

Shelden Williams’dan ise sevgilisi Candace Parker’ın Garden’a renk katması haricinde bir beklenti yok. Belki biraz da rotasyondaki beşinci uzun olması beklenebilir.

4) Bu sezonki beklentiler neler?

Elbette sezon sonunda şampiyonluk. Aslında geçen sezon da beklenti 2008’deki şampiyonluğun tekrarıydı (mantık olarak 2008’deki şampiyonluğu tekrar etmek için zamanda geriye dönüp 2008’e gitmek gerekiyor sanırım ama siz anladınız demek istediğimi) fakat ortaya çıkan diz bence buna engel oldu. Neyse, ünlü bilimadamı Daniel Faraday’in dediği gibi “Whatever happened, happened” diyip –sa,-sa olasılık kısımlarını geçelim. Bence takımın potansiyeli -ligde herkes sağlıklı olursa- şampiyonluktan başkasını kurtarmaz. Normal sezonda kasmadan 60 -65 arası maç kazanılıp konferans ilk üç içerisinde bitirmesi gerekir.

5- Rakipler hakkındaki fikirler neler?

Lakers’ın Artest ile imzalayarak kumar oynadığını düşünmüyorum, hatta bence güçlendiler az da olsa. Bynum bu yıl daha büyük sorumluluklar alabilir ve gözümde Spurs’ün tüm çabalarına karşı yine büyük favoriler Batı’da. Dallas çorba gibi oldu ve çok şansları olduğunu düşünmüyorum. Denver ise geçen sezonu arar kanaatimce.

Doğu konferansına gelirsek, Hido-Carter değişikliği çok şey değiştirmeyecektir Orlando’da fakat daha da güçlenen KG’li Celtics veya Cavs’i bu kez geçemezler. Shaq bugüne kadar ne zaman böyle istekli, formnda ve bir şeyler ispatlama derdinde sezona girse genelde hep istediğini aldı. 37 yaşında olması bile bazı şeyleri kolay kolay değiştirmeyecek sanırım ve hep önemli bir güç olarak kalacak. Tecrübesi ve yetenekleriyle bence Cleveland’a çok şey katacak. Sezon başlarken Cavs gözümde Celtics’le beraber en tepede bulunuyor.

Celtics>=Cavs>=Lakers>Spurs>Magic>Nuggets>Mavs

Şimdilik bu kadar, görüşmek üzere.
Sevgi, saygı vs…