AVROLİG
Süleyman GENÇEL

NBA TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ


NBA WALLPAPERS

COURTSIDE

Ülker İkinci Tura Kalır

sgencel@ttnet.net.tr
30 OCAK 2006, PAZARTESİ


Avrolig'in son haftalarına girerken, ikinci tura çıkacak takımların çoğu belli oldu. Geriye sadece üç takım kaldı belirlenecek olan. Onların da ikisi, bu hafta yapılacak maçlarla netleşecek gibi...

C Grubu'nda Ülker, geçen hafta oynadığı Partizan maçını farklı kazanarak ilk 16 için önemli avantaj elde etti. Ülker'in 5'incilik için yarıştığı iki takım olan Pau Orthez ile Montepaschi Siena arasındaki maçı Pau kazandı ve Siena'yı zor duruma soktu. Ülker ile aynı puana sahip Pau Orthez'in son iki maçı sırasıyla grup ikincisi Panathinaikos ile Atina'da ve grup birincisi Unicaja Malaga ile kendi sahasında. Pau'nun, bu iki maçtan birinden bile puan kaybetmesi halinde, 5'inci olması mucize!

Ülker bu konuda çok daha rahat. Bu hafta deplasmanda CSKA ile karşılaşacak olan Ülker, son maçında evinde, 5'incilik şansını iyice zora sokan Siena ile karşılaşacak.

Siena ise bu hafta kendi evinde Real Madrit'i ağırlayacak.

CSKA maçı çok önemli!

Form grafiği giderek yükseldiği iddia edilen, takım oyununu kavramaya başladığı belirtilen Ülker'in güçlü bir ekip olan Moskova ile yapacağı maçta sergileyeceği performans önemli… Ülker şu ana kadar kendi altındaki takımları deplasmanda da, evinde de yenmeyi başardı. Ancak grubun ilk dört sırasındaki takımlara karşı hâlâ galibiyeti yok.

Eğer Ülker bu hafta CSKA deplasmanında kazanırsa, iki noktada önemli ışık yakmış olacak:

1- İlk 16'ya katılma şansını yüzde 99'a yükseltmiş olacak. Kendisini takip edenlerin kaybetmesi halinde bu oran yüzde 100 olacak.

2- İkinci grupta kötü bir sıralamada yarışa başlamasına karşılık, güçlü takımları deplasmanda bile yenebilecek ölçüde güçlü bir takım olduğunu ortaya koymuş olacak. Böylece başarı çıtasını daha yükseğe çekebilecek.

Ancak iki hafta önce İstanbul'da Real Madrit'e yenildiğini dikkate alırsak, Ülker'in güçlü ekipler karşısında deplasmanda ne yapabileceğini şimdiden kestirmek zor. Yine de son iki haftada oynanan oyuna bakıldığında ve TBL'deki performansı dikkate alındığında, Ülker'de önemli bir çıkış yaşandığını görmek gerekiyor.

Efes sürprizi

Efes Pilsen'in deplasmanda grubun flaş ismi Lietuvos Rytas'ı mağlup edebileceğini açıkçası hiç beklemiyordum. Rytas'ın ardı ardına aldığı üç mağlubiyeti iyi okumak gerekiyor. Bu hafta yine kendi evinde Maccabi'yle, gelecek hafta ise Polonya'da Prokom Trefl ile karşılaşacak olan Rytas'ın yeniden yükselişe geçmesi halinde Efes bu grubu 3'üncü sırada bitirir.

Efes bu hafta diğerlerine göre çok daha kolay bir maça çıkıyor. Polonya temsilcisi Prokom Trefl'i İstanbul'da zorlanmadan yenebilecek güçte Efes. Ancak yapacağı son maç olan Cibona karşılaşması çok önemli. Sadece Efes açısından değil, Cibona açısından daha önemli bu maç. Cibona bu hafta Atina'da kendisiyle aynı puanda olan Olimpiakos ile oynayacak. Deplasmanda başarılı olamayan Cibona'nın bu maçı kazanması zor. Ancak En İyi 6'ncı Takım mücadelesinde 6 galibiyete ihtiyacı olduğu düşünüldüğünde, Cibona'nın bu son maçını, evinde oynayacağı Efes'e karşı kazanması gerekiyor. Bu bilinçle sahaya çıkacak Hırvat ekibi…

A Grubu'nda bundan sonra sıralamada bir değişiklik beklenmiyor. Sadece Olimpija'nın 6 galibiyete ulaşması ve En İyi 6'ıncı Takım olmak için Cibona ile gireceği mücadele önem kazanıyor bu grupta. Olimpija'nın dışarıda Climamio Bologna ve kendi evinde Benetton gibi grubun iki güçlü ekibiyle karşılaşacağını unutmamak gerekiyor bu arada.

Yükselen takımlar

İki hafta sonra ikinci tura çıkacak olan takımlar arasında form grafiği yükselenleri dikkatle izlememiz gerekecek. 22 Şubat'ta başlayacak ikinci turda kim daha favori görülüyor?

Ülker ve Efes Pilsen'in son maçlarda gösterdikleri performanslar, ikinci tur için de umut veriyor…

Son 9 maçını kazanan, geçen hafta da Panathinaikos'u Atina'da yenmeyi başaran Unicaja Malaga formunun zirvesinde.

İki yenilgisini de sadece Malaga'dan alan Panathinaikos da yine favori ekiplerden biri..

CSKA Moskova ve Real Madrit ise mağlubiyet alabilecek iki takım.

Maccabi'nin grupta şimdiye kadar dört yenilgi alması sürpriz. Rytas ise son üç maçını kaybederek ciddi form düşüklüğü yaşadığını gösteriyor.

B Grubu'nda form grafiği yükselen tek takım, son dört maçını kazanan Barselona…

A grubu'nun lideri Tau da etkili oyunuyla ikinci grubun favorilerinden. Grubun diğer üç takımı Climamio Bologna, Benetton ve Zalgiris Kaunas, mücadele edildiği taktirde yenilmeyecek takımlar değil. 5'inci olarak ikinci tura çıkan Bamberg ise şu aşamada ümit vermiyor.


ÖNCEKİLER:
Ülker'in Şansı Hâlâ Yüksek
Müslüman Mahallesi
Noel Bize Yaramadı
Hâlâ Sürünüyoruz
Litvanya Fırtınası
Kapatın Şu Takımı!
Bu Hafta Karardık
4'er Maç Bitti de, Ne Oldu?