all-around
Orkun ÇOLAKOĞLU
NBA TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

COURTSIDE
Bizi seyredenler, alkışlayanlar, yuh çekenler vs.Sezonluk kehânetler

(8 EKİM 2004, CUMA)
Sezon öncesi resmi hazırlık kampı bir ay sürer. Kasım ayının başından, hemen hemen Haziran ortasına kadar 7,5 ay var. Kalan Haziran günlerini finalden arta kalanlar ve draft geyikleri kapatır. Temmuz ayıyla FA muhabbeti açılır, aşağı yukarı Ağustos ortasına dek piyasa hareketlidir.

Ama o dedikoduların yavaşladığı yer...

İşte o andan Ekim'in başına dek NBA'cinin kıvrandığı, ateşinin çıktığı, fenalık geçirdiği periyot yaşanır. Takımlar sizi heyecanlandıran yeni şekillerini almışlardır ancak Ekim'den önce onları görebilmek için tek şansınız NBA Live'dır, ki o da Gilbert Arenas'ın dunking rating'ini 0 (yazıyla sıfır) değerine ayarlayacak kadar yardıma muhtaç insanlar tarafından hazırlanan bir oyundur. Haliyle çok fazla oyalayıcı olamaz, bu defa fantasy müessesesi devreye girer. Forumlarda sağda solda ''geçen sene hamileydim ama bu sene VGM'de bomba gibi geliyorum, Yahoo'da zaten tek başıma lig yaptım'' şeklinde iddialı demeçler gözükmeye başlar. Varsa ABD maçları izlenir, Lamar Odom'un performansıyla mutlu olunur. Bir de takım kadrolarının çoğu artık değişikliğe uğramayacağı için kehanetler artar. Şekil 1-A'da görüldüğü gibi:

-- İyice karışan Batı'da, geçen sezonu %61 galibiyet oranıyla gayet rahat bitiren ama son bölümünde, yani işin ciddiye bindiği dönemde üstüste 8 maçını (4'ü playoff'ta) kaybeden Memphis'in ilk sekiz dışında kalmasını çok olası görüyorum. Tuhaf geliyor ama öyle, zira altlarında bitiren Houston ve Denver ciddi kuvvetlendi, dahası alttan Phoenix, Utah ve hatta Portland ciddi zorlayacaklar.

-- Utah iki iyi oyuncu aldı ama yine de geçen seneki derecelerinin çok üzerine çıkamayacaklar. Hatta playoff yapmaları kamuoyundaki genel kanının aksine bence hiç de kolay değil. En fazla 8. sıraya konarlar diyorum.

-- Doğu'da New Orleans gitti, Milwaukee de düşer; Selçuk ve Murat Can nihayet playoff görürler, ama maksimum altı maçlığına. New Jersey, Kidd takas edilmezse ve doğru dürüst dizle dönse bile treni yakalayamaz gibi. Knicks konferansında birinci olup ilk üçe kapağı atar ve asırlar sonra ikinci turu görür.

-- Dallas en fazla ikinci turda gider. Jason Terry, Marquis Daniels, Michael Finley, Jerry Stackhouse... Açıkçası; hadi len ordan!.. Ama bunlar batırdıkça ben zevk alacağım zira Cuban cin olmadan adam çarpmamayı, Lakers'ın büyük taş olduğunu, altında kalacağını öğrenecek.

-- All-Star maçında Denver seyircisi Kobe'yi yuhalar. Üç-beş kendini bilmezin yaptığı bu hareket koskoca bir Denver Nuggets camiasına maledilemez.

-- Lakers'ın playoff dışında kalmasını düşünecek kadar uçanlar çok ağlar. Onlara sezon sonunda toplu sünnet düğünü yaptıracağız, söz! Lamar Odom'dan problem çıkarmasını bekleyenler çok bekler. Bence olimpiyat maçları Odom açısından son derece pozitif referanslardı. Yeri gelmişken, Portland'ın normal sezonu Lakers'ın üzerinde bitireceğine dair Anıl'la iddiaya giren Ahmet, borcu olan Lakers formasını Ocak ayı ortasında ısmarlar.

-- Iverson sayı kralı, Marbury asist kralı, Ratliff blok kralı, Shaq MVP olur.

-- Shaq MVP olur ama Miami konferans finalinden öteye gidemez. Eddie Jones'u evine yemeğe davet eder. Ertesi gün Eddie Jones, düzenlediği basın toplantısında güneş gözlükleriyle yer alıp kontratında indirime gidilmesini talep eder. Bu arada Gilbert Arenas çok güzel konuşmuş bu herifler hakkında (bilmeyen varsa, özetle ''Shaq orda bi halt yiyemeyecek, yanında Lakers'taki gibi kadro yok'' demiş).

-- Drew Gooden ucuz başlayacak fiyatıyla VGM'de ilk dönemin favori PF'si olur. Olması gerektiği gibi pivotta yer alırsa, Tony Battie de bu sene rağbet görür. Gilbert Arenas PG listesinde yer alır, bankolaşır. Övünç yine gün 2-3 gün kaçırır. Kaan Abi düşüşe geçtikçe ''Efes maçına Mozambik'e gidiyorum'' diye takımı devreder. Bu sene tek account'la birden fazla gruba katılma fırsatı verilir. VGM, yapmaması için mantıklı bir sebep bulunmayan bu kolaylığı bize sağlar.

-- Tim Duncan'dan sonra ligin en iyi power forveti olmasına rağmen ligdeki altıncı senesinde de playoff göremeyeceği için Elton Brand üzerine benzin döküp kendini yakmaya kalkar.

-- Batı'dan gelen takım bu kez Detroit'i harcar. Milicic kiralık verilir.

-- Son yaptığı power ranking'te Golden State'i 15. sıraya (yani ligin yarısı Golden State'den kötüymüş meğer), Seattle'ı ise 29. sıraya (yani Clippers, Toronto, Atlanta falan Seattle'dan güçlü) layık gören Marc Stein, faili meçhul olur.

orkunco@excite.com