all-around
Orkun ÇOLAKOĞLU
Batı Ortadireklerinin Artest Savaşı

orkunco@batug.org
4 OCAK 2006, ÇARŞAMBA


Donnie Walsh'un Ron Artest'i takas etmeye çalışacağını açıklamasından hemen sonra ortada dolaşmaya başlayan isimler, Indiana taraftarlarını teselli edici nitelikteydi: Predrag Stojakovic, Rashard Lewis, Corey Maggette, Al Harrington... Bunların hiçbiri Indiana'ya önerilmedi ama GM'lerin düşük tekliflerle açık arttırmayı başlattıkları ilk birkaç günün ardından, finale doğru masaya konulacakları düşünülen isimlerdi. Fakat özellikle son dönemde örneğini sıkça gördüğümüz gibi, büyük kontratlı önemli oyuncuları takas ederken karşılığını pek alamıyorsunuz. Örnekler; Shaquille O'Neal, Chris Webber, Baron Davis vs... Nitekim üç hafta sonunda işin artık neticelenmesi beklenirken, Indiana'nın önünde duran tekliflerin hiçbirisi özellikle taraftarları pek tatmin etmeyecek nitelikte.

Son aşamada Artest için dört aday kaldığı söyleniyor... Hepsi de Batı'da playoff mücadelesi veren bu dört takım Golden State, Denver, Minnesota ve LA Lakers... Harrington'lı Atlanta'nın bu dörtlüye dahil olmaması beni şaşırttı ama belki de üçlü bir takasın Artest'i almayan parçası olarak araya karışabilirler, zira Harrington, hele ki inceleyeceğimiz mevcut teklifler içerisinde Indiana'nın en üstte tutacağı seçenektir.

 

Bu dört takıma ve Artest için neleri gözden çıkardıklarına gelince...

 

Golden State Warriors

ESPN kanalında Ric Bucher'ın dün söylediğine göre yarışta öne geçmiş durumdaki takım. Esasında ellerindeki malzeme bolluğuyla başından beri en şanslılardan biriydiler fakat bir süredir isimleri az anılıyordu. Oakland kaynaklı insider'lar, Mullin'ın elindeki kozları trading deadline'a doğru bir uzun almak için kullanmak istediğini, bu nedenle Artest'e yönelmediğini söylüyorlardı; fakat görünen o ki Mullin harekete geçmiş.

Bucher'a göre Troy Murphy henüz önerilmemiş (gerçi adı dedikodularda geçmeye başladı ama Warriors'dan ses yok henüz), bu da demektir ki Mullin, eski başkanı ve GM'ine Dunleavy Jr'ın kontratını sokuşturmaya çalışıyor. Ne kadar ayıp! Neyse ki Walsh, Mullin'la olan samimiyetinin de payıyla bu teklife, gömleği dirseğe kadar sıvayıp yapacağı bir kol tepki hareketiyle cevap verecek kadar zeki bir adam. Walsh'un esas istediğinin, Foster'ı da verip Troy Murphy, Pietrus ve genç uzun Biedrins'le birlikte bir de ilk tur draft hakkı almak olduğu söyleniyor. Bu kadarını koparması pek mümkün gözükmüyor ama Pietrus ve Troy'la da bu iş olacak gibi. Mullin gerçi Biedrins'i bırakmaktan yana değil ama belki lottery pick olmayacağını düşünerek torbaya 1st pick'i de sallayabilir.

Sonuçta burada kritik nokta, Mullin'in Troy'u fedâ edip etmeyeceği. Bence etmesinde sakınca yok. Zaten bu yılki draftten Diogu gibi gelecek vaadeden bir uzun buldu ve çocuk mecburen pivot oynuyor. Murphy hücumda dışarıdan oynayan, ribaundlarda çok iyi ama savunmada etkinliği az bir oyuncu. Diogu hem hücumda hem de savunmada ondan daha fazla pota altı oyuncusu, ki Golden State'in de daha fazla ihtiyacı olan bu. Jeff Foster da geldiğine göre, onun ribaunt artısını da aramayacaklardır. Blokçu Foyle yerine Foster'ı oynatmak da sıkıntı yaratmaz çünkü Baron'un yanına Artest'in de gelişiyle zaten içeriye eskisinden daha zor adam sızdırırlar. Bence harika bir takım olurlar. Ama buna üzüleceğim kesin, zira hem şu an Lakers'ın playoff için mücadele ettiği takımlardan biri GSW, hem de bunun yanında Foyle ve Dunleavy'ye o kontratları veren mal GM Mullin, normalde birkaç yıl sonra arkasında enkaz bırakması gerekirken, balı sayesinde iki sezon üst üste Baron ve Artest gibi adamları almış olacak ("Ne balı?" demeyin, bunları becerisiyle almıyor. Normalde rüyasında göremeyeceği Baron gitmek istedi, elinde biten kontrat vardı; Artest gitmek istedi, elinde bir sürü genç oyuncu var), hatta muhtemelen sezon sonunda Yılın GM'i ödülüne aday olacak. Çok yazık... Indiana açısından ise ben olsam yapmazdım dediğim bir takas senaryosu. Pietrus onlar için ne ifade ediyor bilmiyorum, ondan büyük beklentileri olabilir ve saygı duyarım ama Murphy o kontratla Indiana'nın işine gelecek adam değil. Zaten biraz alt modeli ellerinde mevcut; Austin Croshere... Troy yerine Dunleavy'li senaryo için ise fikrimi belli ettim sanırım.

Bunların dışında bir de halihazırda oyuncularına 80 milyon dolar civarı senelik ödeme yapan küçük pazar takımı Indiana'nın büyük kontratlar almak istemediği söylentisi var, ki bu durumda Golden State'le tek mantıklı senaryo, Pietrus+Biedrins+draft hakkı gözüküyor.

Denver Nuggets

Hem şutör, hem de 2-3 savunacak ilk 5 oyuncusu arayan Nuggets'ın Artest için ağzının suları akıyor ama o sular Walsh için yeterli olmayabilir. Aslında ellerinde Nene gibi çok da değerli bir parça var ama mâlum, eleman bu sezonu sakatlığı nedeniyle kaçırıyor, iyi ihtimalle playoff'a dönecek fakat 6 ay oynamadıktan sonra, üstelik yeni bir takımda playoff'a zıpkın gibi girmesini beklemek de terbiyesizlik olur. Ama bir yandan da, Walsh diğer takımların sunduklarının da bu sezon kendisini şampiyon yapmayacağına (ya da şampiyonluk için kendi ellerinde bulunanlardan daha fazlasını katmayacaklarına) karar verirse, ki bence öyle, pivot da oynayabilen, çift yönlü, çalışkan, atletik, 7-footer ve geçen sezon 35 dakika ve üzerine aldığı maçlarda 18 sayı - 9 ribaunt civarı istatistikler yaparak sık sık sakatlanan K-Mart'la, Camby'yi aratmayan Nene'yi alarak ilerisi için çok taş bir hareket yapmış olur. Bu yıl Artest bi kez daha ceza almış gibi devam ederler ama gelecek yıldan itibaren, diğer ihtimallerle oluşabilecek tüm takımlardan iyi olur Nene'li bir Indiana.

Burada Golden State kadar karışık durumlar yok, olay sadece Nene ve sakatlığı. Sezonun ilk maçındaki o pozisyon olmasa, bugün Artest Denver'daydı.

Minnesota Timberwolves

Minnesota, özellikle fikstür biraz zorlaşıp o kadar da iyi bir takım olmadıkları gerçeğini yüzlerine vurduktan sonra Artest'i hararetle istiyor ama ellerinde bu isteklerini gösterecek kadar fazla imkan yok. Garnett dışındakilerden Szczerbiak hem Indiana'nın ilgisini çekmeyebilir, hem de çok iyi bir yüzdeyle istikrarlı skor üretiyor, onu kaybetmek istemiyorlar. Diğerleri de pek ilginç olmayan adamlar. Rashad McCants Indiana'nın draft zamanı ilgilendiği bir oyuncu ama draft hakkıyla almak için, Artest'e karşılık değil... Zaten Fred Jones'un formu da McCants'i gereksiz kılıyor. Olowokandi'nin tek olumlu özelliği biten kontratı, Eddie Griffin de çok fazla dakika alacak bir oyuncu değil. Aslında Minnesota'nın son adaylara kalması bile bana şaşırtıcı geliyor elindeki bu malzemeyle.

LA Lakers

Sam Amico'nun bir hafta önce yazdığı, Rose ve Artest'i Lakers'a getiren, üstelik Odom'dan da bahsetmeyen takas haberi Lakers taraftarlarını epey heyecanlandırmıştı ama boş çıkmış gözüküyor. Öte yandan LA Times'a göre kulüpten bir yetkili Odom'un Artest için kesinlikle Indiana'ya sunulmadığını söylemiş. Bunun samimi bir açıklama olduğunu kabul edersek, ki Phil Jackson'ın her ne kadar Artest'i çok istese de, hücumun temeline, hatta sürücü koltuğuna oturttuğu bir oyuncuyu sezon ortasında yollamanın hiç huyu olmayacağını da aşağı yukarı biliyoruz,

Lakers'ın Artest'e karşılık Indiana'ya ya biten kontratlar ya da Indiana'nın yazın kendisiyle ilgilendiğini basın toplantısında söyleyen Kwame Brown'ı (ya da Artest + başka biri karşılığında ikisi birden) önerdiği sonucuna ulaşabiliriz.

Bunun yanı sıra Lakers'ın, Walsh'u ikna edebilecek bir diğer oyuncu olan Bynum'u da kesinlikle takaslara dahil etmediğini ve etmeyeceğini düşünüyorum, ki okuduklarım da o yönde. Elbette Odom ya da Bynum (ve belirtmeye bile gerek duymadığım şekilde malum diğer oyuncuyu) içermeyen herhangi bir teklif Indiana taraftarları için ‘sucks' ama dediğim gibi; işin bir de ekonomik boyutu var ve Indiana'yı ciddi biçimde ilgilendiriyor.

Yine de, son anda masaya Odom'u atmadıkları takdirde Lakers'a pek şans tanımıyorum, zaten Ric Bucher da bahsettiğim dünkü yayında galiba Lakers'ı anmamış bile.

Artest için Odom'dan vazgeçmeli mi? Ben olsam geçerdim, Odom iyi niyetli ama Artest bence daha iyi oyuncu, herşeyden önce çok yönlü; ve kısa vadede belki Odom'un gidişi olumsuzluk yaratacaksa da, uzun vadede bu takımın Artest'e daha fazla ihtiyaç duyacağını düşünüyorum.

Ama önemli olan benim değil, Zenmaster ve Kupchak'in fikirleri.

Umarım verdikleri karar doğru karar olur; umarım Tayshaun Prince yerine Kareem Rush'ı seçerek yaptıkları gibi, Chauncey Billups ve Larry Hughes mid-level'a anlaşmalar imzalarken Devean George'la kontrat imzalayıp etrafı seyretmek gibi bir hata yapmıyorlardır...

Ve bir gün arkamızı dönüp Artest için de hayıflanmayız.